Hölmöläisten talon valo

Verkkosukka >

Uutisten summat kasvavat uutinen uutiselta. "Poraamalla kivet pois oliiveista" - Kreikan teollista tuotantoa - EI tällä vuosituhannellakaan maa kykene maksamaan velkojaa.

Meidän hallintomme kansakoulunopettaja verkkosukka valtiovarainministerimme suurella viisaudella, tulee pyytämään lisä valtuuksia Kreikan tukemiseen!

Kreikka on kuin hölmöläisten talo, johon valoa kannettiin sisään säkeillä. Eikös se romahtanut kun keksittiin, että valo tulee ikkunoista. (vertaa muut kansat)
Tehtiin niin suuret ikkunat, että seinät kaatuivat. Kreikan valtio tulee myös kaatumaan omaan mahdottomuuteensa, kunhan pankit ovat ensin kuorineet kerman päältä.
Kermaa tuottaa myös Suomi/Kataisen sekava poppoo!

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aimo Kepulainen

      No mutta! Vastahan edellisen hallituksen aikana Kreikan lainoittamista

      pidettiin erinomaisena sijoituksena, näin siis Vanhasen suulla. Onpas

      se kepun takki nyt taas pyörähtänyt. Eikö _vastuunkantaminen_ Euroopan

      kriisimaista enää kiinnostakaan?

      • Aikasa kuttain

        Koska kreikkalaiset näyttävät itse vähät välittävän - maassa on paljon punikkeja jotka pitävät laina-apua kapitalismimaiden juonena orjuuttaa Kreikka ikeensä alle, lainananto kannattaa keskeyttää tai antaa lainaa pelkästään vakuuksia vastaan. Oppikoot kreikkalaiset sitten kantapään kautta kansainvälisen taloudenpidon lakien rankkaa todellisuutta.

        Kaikilla on vapaus tulla toimeen omillaan, mutta jos ei tule, on noudatettava sääntöjä - muuten ei apua ulkopuolelta heru ja on PAKKO tulla toimeen omillaan.

        Keskusta on aivan oikein vetänyt johtopäätökset näkemästään kreikkalaisten käytöksestä ja päivittänyt kantansa sen mukaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe