Olen kolmetoista vuotta,n. vuosi sitten minulle tuli ensimmäinen kuukautisvuoto,sitten seuraava tuli vasta puolenvuoden päästä ja sitten kaikki alkoi,minulla tulee kuukautisvuodot nykyään aika säännöllisesti,mutta aina kun vuoto on tullut heti sen jälkeen alkaa vuotaa n. viikon ajan kakka "läiskiä" ja ne "läiskät" ovat kuten kuukautisvuodon "korvauksia" mutta ne ovat vain kakkaa ja se tulee vain syöksyten,aina käy näin. Sitten tänään huomasin,että minulla on myös kaksi kai finniä tullut alapäähäni,pissaaminen ei satu,mutta aina kun tuon kuukautisvuodon jälkeen tulee sitä kakka läiskiä niin mahassa tuntuu,kuin olisi suuri paine. Olen kysynyt samaa asiaa jo MLL nuortennetin kirjepalvelusta,mutta sieltä vastattiin,että murrosikä aluillaan,eli kai normaalia ? MUTTA ITSE EN OLISI NIINKÄÄN VARMA,MINUA TODELLAKIN PELOTTAA,ONKO TÄMÄ JOKIN SAIRAUS ? VAI IHAN NORMAALIA ? tarvitsen apua.
Pelkään kuolevani,tai että minulla on jokin sairaus.
tiskikone
2127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se "kakka" on varmaan ihan normaalia tummunutta vuotoa.
Yleensä mulle tulee sitä ruskeeta tummunutta vuotoa vähän ennen kun kunnon vuoto alkaa ja pari päivää kunnon vuodon loputtua, että toi on ihan normaalia.
Ja on normaalia tuntea sitä painetta mahassa ennen menkkoja & niiden jälkeen.
Kummasta aukosta se tulee, eli vaginasta vai peräaukosta? Oletko nyt ihan varma, että se on ulostetta, eikä hyytynyttä kuukautisvuotoa? Jos tosiaan on ulostetta (ja tulipa kummasta aukosta vain), niin ei todellakaan ole normaalia, vaan mars lääkäriin!