Sattuu ja pistelee!

työmies1991

On oireet alkanu alku syksyllä. Eli alko ensiksi pistelee vasemmassa jalassa, sitten alko vasen käsi (sormen päät) pistelee. Sitten alko vasen nilkka sattua kun kävelee. Ja viimeiset puol vuotta on kantapäät hirveän kipeät. Riittää että kävelen tai vaan seison 5 minuuttia, niin alkaa kantapäät sattua. Nyt on ollut punaiset rystyset n. 6 kk. Niveleet rystysten jälkeen ja sormenpäät ovat hyvin tummat. Aamulla on käsien nivelet jäykkiä ja käveleminen tuntuu hassulta. Ja nyt on ikuinen väsymys helpottanut. :)
Olen käynyt jo neurologian puolella syksystä asti, ja nyt lähettivät minut reumatologille. Onko muilla reumaa sairastavilla ollut samanlaisia oireita? Äidillä on myös ollut reuma (olisko ollut fybromyalgia) jo 30 vuotta. Eli kait se mullekki voinu tulla? :/

1

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kärsivällisyyttä...

      No voi voi, mutta harvemmin miehillä on fibromyalgiaa, mutta sitl´se ei sulje sitä pois, ettei se voisi Sinulla olla.

      Ja mikähän on ikäluokkasi? Onko tuo -91 syntämävuotesi? Silloinhan olet todella nuori.

      Minun reumani alkoi myös kantapääkivuilla. IHmettelin, etteihän kantapäissä ole niveliä, vaan onpa siellä.
      Uupumusta helpottaisi, kun et söisi viljaa. Se miehenä voi olla aika ko va haaste, ennenkuin tutustuu viljaa korvaaviin ruoka-aineisiin, ja syö C-vitamiinia lisänä.

      Minä syön C-vitamiinia 1000 mg/vrk ruoan lisäksi. Ja ruokana puristan joka päivä appelsiiniimehua, juon tyrnimehua n. 0,5 dl, juon kaalimehua n. 500 g, porkkanamehua n. 500 g.
      Mutta uupumuskin on poissa.

      Minulla nyt on raumataustaa jo yli 50 vuotta pitkälle, ja diagnosoitu nivelreuma, vaikea-asteinen fibromyalgia, sekundäärinen Sjögrenini oireyhtymä (hajapesäkkeinen rauhasten reumatauti : suussa, silmissä, nenässä, suolistossa, kilpirauhasessa = missä vain on limakalvorauhasia) ja nivelrikko 16 vuotiaana diaknosoitu.

      Reuma on ollut jo alle kouluiän vaan siihen aikaan ei vielä diaknosointia ollut joten sain reumadiagnoosin ja ninvelrikkodiagnoosin vasta 16 vuotiaana ja silloin Heinolan Reumasairaala ihmetteli, että reumani on outo. Olihan se outo koska oli vaikea-asteinen fibromyalgia ja Sjögrein syndrooma, joita siihen maailman aikaan ei edes tunnettukaan.

      Ei Sinun tilanteestasi osaa sanoa kukaan, ennenkuin on vedetty nuo kaiki reumaelpälytutkimukset läpi. Eikä sittenkään ole varmaa, jos eivät osaa diagnosoida. Silti voi reuma olla kehittymässä vaikkei sitä vieläå voitaisiinkaan pystyä todentamaan.

      Tai sitten reumantapainen niveltauti kuten veljelläni. Se kesti muutaman vuoden ja katosi pikkuhiljaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      53
      8748
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5250
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      104
      4826
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3802
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3416
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3311
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2870
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      34
      2670
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2563
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2523
    Aihe