Miten saan kuvasuhteen oikein?

???

Kamera on Samsung SMX-F400 (oli Citymarketissa 149€) eikä tässä ole minusta hintaansa nähden muuta valittamista, kuin tuo kuvasuhteen ulosanti.

Se ei jotenkin kerro sitä, mitä kuvasuhdetta se tekee. VLC tai MediaPlayer ei tunnista sitä 16:9 kuvaksi, vaan ne näyttää sen 4:3. Toki VLC:n voi pakottaa näyttämään 16:9 kuvaa, mutta ongelma tuleekin siitä, jos laitan sillä kameralla otetut tuotokset esim. YouTubeen, ne ovat vääristyneitä!

Muutin formaattia pariin eri muotoon (muistaakseni WMV ja AVI) muotoon, mutta se ei auttanut varsinaiseen ongelmaan. Myöskin tein kameran asetukset tilapäisesti 4:3 kuvasuhteeseen, muttei siitäkään ollut iloa - ne litistyivät myös sivuilta sekä VLC:llä että MediaPlayerilla.

Tuossa on teknisiä tietoja:

http://aijaa.com/v.php?i=007798265616.png

Onkohan tähän olemassa mitään ratkaisua?

1

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaankin itse.

      Format Factory-ohjelmalla. Muutetaan kuvan joko MP4 tai AVI (mahdollisesti muukin käy, mutta ei WMV). Ulostuloasetuksista pitää muuttta kuvasuhde automaatista 16:9- suhteeksi ja video koko 1280x720 (ainakin minun kameralla tuo lukema).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe