Kreikan valtiovelka!!!

järki hoi!

Kuinka on mahdollista, että pieni maa jossa on 11 miljoonaa asukasta onnistuu saamaan 330 miljardin euron velat? Tuskin kukaan yksityishenkilö olisi onnistunut saamaan suhteessa samaa velkaa kuin Kreikan valtio.
Minne menevät Kreikan veronmaksajien maksamat verot tai kannetaanko ylipäätään Kreikassa veroja? Onko harmaa talous jo niin vallallaan ettei valtio ja yhteiskunta onnistu keräämään veroja?
Harmaa talous on hyvää vauhtia leviämässä ympäri Eurooppaa jossa hämärämiehet hoitavat monia yhteiskunnallisesti tärkeitä toimintoja kuten rakennus-, ravintola-, kuljetus- ja jopa sellaisiakin toimia kuin vartiointitehtäviä. Ei siis ihme jos yhteiskunnan veronkanto kärsii ja yhteiskunnat velkaantuvat koska yhteiskunnalla on samat velvollisuudet kuin ennenkin kansalaisiaan kohtaan. Ja se mikä on pitkän päälle kohtalokkainta on se, että rehellinen yrittäjä ei enää pärjää tässä vääristyneessä kilpailussa vaan joutuu lyömään hanskat tiskiin. Ja sen jälkeen tilanne on todella vakava kun mafiamaiset järjestöt pyörittelevät yhteiskunnan tärkeimpiä toimintoja jopa poliisin ja vartiointifirmojen toimintoja.

2

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velkaa..
    • hups...

      Laskepa mitä se tekee asukasta kohden! Itse asiassa velka onkin varsin pieni verrattunma siihen kuinka vähän kreikkalaisetovat suostuneet naksamaan viime vuosikymmeninä veroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe