Kohtutulehdus abortin jälkeen?!

kohtupotilas

Onko kenelläkään tulehtunut kohtu lääkkeellisen abortin jälkeen? Millaiset olivat oireenne?

Minulla todettiin kohtutulehdus 9 päivää lääkkeellisen abortin jälkeen. Illalla 8 päivä abortista oli outo olo, mittasin kuumeen mutta ei ollut kuin 36,4. Aamulla mittasin taas ja oli 37,1 ja hakeuduin heti sairaalaan. Mitään muita oireita ei ollut, ei mitään kipua (paitsi päänsärky), ei pahanhajuisia vuotoja, ei mitään. CRP oli 25. Pääsin heti laitokselle, jossa sain antibiootteja heti suoneen. Kuume nousi korkeimmillaan 37,9 ja CRP 60. Ultrassa selvisi että kohtu ei ollut tyhjentynyt kunnolla, mikä kuulemma on tavallista. Tehtiin kaavinta joka kesti 4 min. Lääkäreiden mukaan tulehdus saatiin todella varhaisesti kiinni ja eivät usko että on vaikuttanut hedelmällisyteeni. Silti todella pelottaa.. Kertokaa omia kokemuksianne!

17

9319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkkeellinen..

      abortti on paljon tuskallisempi ja sen riskit ovat suuremmat juuri epätäydellisen tyhjenemisen takia, kuin kirurgisessa abortissa.

      Lääkkeellisiä abortteja suositellaan lähinnä kustannussyistä.

      • En nyt ihan

        Näinkään sanoisi.
        Kaavinta on naisen keholle "pahempi" vaihtoehto, koska siinä tosiaankin voi vaurioita sattua herkemmin.

        Lääkkellinen on naiselle luontaisempi, ja (jos kaikki sujuu oikein) riskit hedelmällisyyden kannalta ovat pienempiä.
        Tottakai se ei kaikille sovi, ja joksus joudutaan turvautumaan kaavintaan lääkkellisen jälkeen. Toisaalta on niitäkin tapauksia joissa kaavinta on epäonnistunut, ja joudutaan toiseen kaavintaan vielä.

        Se on kyllä totta että lääkkeellinen tulee halvemmaksi, varsinkin jos tehdään kotona, mutta en usko että kustannussyyt ovat ne painavimmat.


    • kohtupotilas.

      kukaan ei ilmeisestikkään halua vastata kysymykseeni...

    • Puoli vuotiaan äiti

      Ei oo itellä kokemusta, mutta tiedän, että kohtutulehdus abortin jälkeen on yleinen, jopa kolmannes abortin tehneistä saa kohtutulehduksen. Nostaa kuumeen ja saattaa aiheuttaa lapsettomuutta ja endometrioosia, joillakin myös kroonista kohtukipua. Nostaa myös keskenmenon riskiä.

      Toivottavasti nää ei koske sua!

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Kohtutulehdus on hyvin harvinainen abortin jälkeen.


      • Anonyymi

        Sinä olet paljuun synnytetty kusiriepu.
        Tuskaa sinulle promurderistinen rutinareikä, TUSKAA!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö. Kohtutulehdus on hyvin harvinainen abortin jälkeen.

        Höpö höpö. Lakipykälien varjollakin tehtyyn mukavuusaborttiin voi kuolla m.urhaajakin. Onneksi.


    • Anonyymi

      Minulle ei aborttia ei ole tehty mutta olen saanut kaksi kertaa synnytyksen jälkeen kohtutulehduksen. Kaikilla ei immuniteetti ole yhtä hyvä, ja saa herkemmin tulehduksia aina kun iho rikkoontuu.

    • Anonyymi

      Useampien synnytysten jälkeen ei mitään ongelmia.
      Kerran lääkkeellinen tyhjennys (koska keskeytynyt km), järkyttävä vuoto, synnytysten jälkeisetkään ei mitään siihen verrattuna.. Ja haiseva tulehdus. Jopa kohdun laskeuman oireita rajusta vuodosta ja kouristelusta. Ja lopulta kaavinta koska tavaraa jäi silti sisälle.

    Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      9931
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5012
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4822
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2497
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1530
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1526
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1382
    Aihe