Kreikan kriisistä

kohta persu

Onko pankit silloin syyllisiä (kuten Urpilainen väittää) jos Kreikan lainaa anonut
sosialistihallitus on väärentänyt tarkoitushakuisesti laina-anomustensa keskeisiä talouslukuja saadakseen lisää lainaa maan korruptoituneelle taloudelle?
Minusta jos demokraattisesti ja vaaleilla valittu hallitus menettelee näin,
myös Kreikan kansa on vilpistä vastuussa..ainakin enemmän kuin vilpittömästi
lainaa antaneet pankit. Ainakaan vastuussa ei ole Suomi. Velat on ulosmitattava
Kreikasta maaomaisuutena vaikka naton avustuksella jos ei muuten onnistu.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninel2010

      Eihän Demari voi olla vastuussa mistään; sehän nyt on ihan aatteellisesti mahdoton ajatus. Koko hommahan perustuu juuri siihen, että on lupa valehdella ja kähmiä omaan taskuun ja jos joku yrittää vaatia vastuuseen, niin sitä varten on joukkovoima, katumellakka, terrorismi ja tietenkin yleislakko. Sen verran nyt jokaisen pitää tietää Sosiaalidemokratiasta.

      Kreikan auttaminen perustuu ajatukseen, että voidaan vaikuttaa Kreikan tuleviin toimiin. Tämä ei ole viimeisen sadan vuoden aikana ensimmäinen talouskriisi, joten nyt halutaan pysyvää muutosta.

      Suuri osa Kreikan ongelmista, korruptio, laiskuus ja erilaiset etuuksiin liittyvät petokset ja käsittämättömät palkan lisät (mm. palkansisä siitä että virkamies vaivatuu työpaikalleen virka-aikana) on nyt tiedossa ja ongelmiin voidaan puuttua.

      Konkurssiin päästäminen ei tulisi halvemmaksi, ja riski siitä, että muutaman kymmenen vuoden päästä tilanne olisi jälleen sama on liian suuri.

      Ja tiukka linja Kreikalle on jo saanut myös muissa Eu-maissa säästötöimien toteuttamisintoa. Tosin kaikkialla punaisetmellakoitsijat yrittävät estää säästöt ja ajaa maidensa taloutta ahdinkoon.

      Ryhti liikkeen pitää saattaa Demareitten valheet syyyniin koko Euroopassa: ja myös meillä suomessa.

      Omasta kestävyysvajeesta on Demarit valmiita korjaamaan vain puolet. loput siis tulevien sukupolvien ja hallitusten vastuulle. Eri virastoissa on sadoittain hankeita, joiden hyödyllisyys arvioidaan vain työryhmien omilla raportella; siis vähän kreikan tapaan. Ja tietenkään niitä ei saa tarkistaa: koska kunnan tai valtion työntelkijöitä ei saa irtisanoa: vaikkeiheidän työllän ole mitään virkaa.

      Jatketaan Kreikan tukemista, mutta koko ajan tiukemmin ottein.

      Ja ehkä koko Eun tulisi vaatia mellakoitsijoita korvausvastuuseen vahingoista: mukana mellakassa, mukana maksamassa...

      Eihän voi olla oikein, että suomalaiset veronmaksajat joutuisivat maksamaan Kreikan laskua, koska kreikan punikit haluvat mieluummin aiheuttaa mellakoilla taloudellista vahinkoa, kuin maksaa velkaansa.

      NINEL

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe