Luuk.
8 Mutta Sakkeus astui esiin ja sanoi Herralle: "Katso, Herra, puolet omaisuudestani minä annan köyhille, ja jos joltakulta olen jotakin petoksella ottanut, niin annan nelinkertaisesti takaisin".
9 Niin Jeesus sanoi hänestä: "Tänään on pelastus tullut tälle huoneelle, koska hänkin on Aabrahamin poika;
10 sillä Ihmisen Poika on tullut etsimään ja pelastamaan sitä, mikä kadonnut on".
-----------------
Siis jakaako vl paranuksen jälkeen puolet omaisuudestaan köyhille niinkuin oikea perannuksen tekijä ja korvaako niille moninkertaisesti, joilta on vääryydellä ottanut.
Vai onko niin, että vaikka on vääryydellä joltakin ottanut, on se kuitattu kun pyytää puhujalta siunausta ja sen jälkeen ei väärin kohdelluillakaan ole oikeutta vaatia parannuksen tehneeltä vl:ltä mitään ?
Miten on ?
Kuuluuko vl-parannukseen
4
89
Vastaukset
- 80-luvulla
Tuomitun vl-juristin kirjeenvaihtoa rikoskumppanilleen;
''Veljiä ei kuseteta, mutta epäuskoisia voi kusettaa ''
Tällaista on joskus tapahtunut - tuskin yleistä kuitenkaan. - Issahawwa
Vl-parannuksen tekijä kokee suuren ja ihanan armon antaa vaikka viimeiset roponsa Saara-äidin hoitotyöhön hoitokokouksineen ynnä muineen. Ei ole halpaa kuljettaa SRK:n veljiä ympäri maata ja paljon muutakin kulua on Saara-äidillä. Tästä on ihmeellisiä tarinoista: ison perheen maanviljelijäisällä ei ollut rahaa edes uuteen paskatalikkoon, kun aikaisempi oli mennyt poikki, mutta kun seuroissa tuli kolehtihaavi kohdalle, niin vaimon kanssa keskusteli: "ei ois kyllä oikein vara, mutta kyllä se menee hyvään..."
- Aloittaja...
Jep jep -kyllä SRK-työhön, mutta srk ei tunnetusti köyhille jakele - ei kuulemma omille vähävaraisille.
Siis antaako vl köyhille kärsiville lähimmäisilleen ?
Ymmärrän, että ei kaikilla suureperheillä ole liikaa jaettavaa hyvä kun riittää omalla katraalle, mutta on niitä hyvintoimeentulevia parannuksen tekijöitäkin. - Puutarhuri..
Aloittaja... kirjoitti:
Jep jep -kyllä SRK-työhön, mutta srk ei tunnetusti köyhille jakele - ei kuulemma omille vähävaraisille.
Siis antaako vl köyhille kärsiville lähimmäisilleen ?
Ymmärrän, että ei kaikilla suureperheillä ole liikaa jaettavaa hyvä kun riittää omalla katraalle, mutta on niitä hyvintoimeentulevia parannuksen tekijöitäkin.Katsos kun srk:n on ensin tehtävä näyttävät pytingit paavipaltsin puutarhoineen - ei sitä ennen niitä voi jakaa köyhille (hyi kun srk:n johtokunnan mielestä ne haisevatkin) ja mennä lähetystyöhön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920