Rajavalvonnan kiristäminen ei ole ratkaisu

pahimmillaan valvonta lisää ihmissalakuljetusta. Pakolaiset joutuvat ottamaan yhä isompia riskejä päästäkseen hakemaan turvaa Euroopasta. Viimeisen 15 vuoden aikana yli 11 000 ihmistä on menettänyt henkensä pakomatkalla Eurooppaan.
14172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

höpisee joutavia. Aikaisemmin, kun rajatarkastuksia pidettiin, eivät rikolliset päässeet rellestämään kuten nyt.

Eikä ollut tämäntapaista pakolais- ja turvapaikanhakijaongelmaakaan.

Äänestä

kenestä sinä nyt puhut? Ja oliko sinulla jotain sanottavaa aloitukseenkin?

Äänestä
  • sinulla näyttää olevan asiaa tyhmälle aloittajalle.

    Oletko vain tyhmä vai vihreä tyhmä ?

    Äänestä

eihän tuo aloittaja ole niin tyhmä kuin miltä sinä näytät

Äänestä
  • sinä et ole käyttämäsi nimimerkin arvoinen. Haiskahdat huonolta kopiolta.

    Äänestä

"Viimeisen 15 vuoden aikana yli 11 000 ihmistä on menettänyt henkensä pakomatkalla Eurooppaan "

Äänestä
  • sehän on hyvä alku.......

    Äänestä

I do

Äänestä
  • Site off-line

    The site is currently not available due to technical problems. Please try again later. Thank you for your understanding.

    If you are the maintainer of this site, please check your database settings in the settings.php file and ensure that your hosting provider's database server is running. For more help, see the handbook, or contact your hosting provider.

    Äänestä

Meillä suomessakin pitäisi ryhtyä tehostamaan rajavalvontaa , kuten nyt tanskassa tehdään mm lisäämällä tullimiesten ja pistokokeiden lukumäärää. Kyseisistä toimista olisi monenlaista hyötyä, esimerkiksi huumeiden kuljetus suomeen vaikeutuisi , rikollisten ja etsintäkuulutettujen saapuminen maahamme vähenisi , varastetun tavaran kulkeminen rajojen yli vaikeutuisi , tupakan salakuljetus ja samalla katukauppa vähenisi , turvapaikkaturistien kiertely , etsien parhaita etuisuuksia eu maista saataisiin jotenkin aisoihin. Edellämainittujen lisäksi saavutettavien etujen lista on pitkä , mutta kielteisiä asioita kyseisellä valvonnalle ei juurikaan ole ,lukuunottamatta sitä muutaman minuutin kestävää pysähdystä jonka tullitarkastus kestää , joten nyt sisäministeri Räsänen , joka "tontille" asia luultavasti kuuluu , rohkeasti vain ottamaan tanskasta mallia.

Äänestä

Norjan oikeusministeri Knut Storberget on eri mieltä: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10080006

"Turvapaikanhakijoiden määrä putosi viime vuonna 42%:lla edellisvuoteen verrattuna, mistä kunnia pitkälti kuuluu tehostuneelle rajakontrollille", sanoo Storberget.

Tämän vuoden ensimmäisen kuuden kuukauden aikana 344 henkilöä on jäänyt kiinni ulkomaalaislakien rikkomisesta epäiltynä maan vilkkaimmin liikennöidyllä raja-asemalla Svinesundissa tehdyissä pistokokeissa.

"Mitä tiukempi seula meillä on täällä rajalla, sitä vähemmän tulee ongelmia maan muissa poliisipiireissä", sanoo Østfoldin poliisipiirin päällikkö Beate Gangås, joka ei pistä lainkaan pahakseen luvatuista lisäresursseista.

Äänestä

Jos rajoja oikeasti valvottaisiin joka puolella EU:ta, myös korruptoituneessa etelässä, niin ei tänne tulisi vuodessa kuin pari yksittäistä ihmistä.

Jos joku muuta väittää, niin yrittäköön mennä rajan yli venäjälle.

Äänestä
  • näkeehän sen nyt jo karttaan vilkaisemalla, miksi etelään on enemmän tulijoita kuin pohjoiseen

    Äänestä

Ainoastaan valkoinen, kansallinen vallankumous on ratkaisu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sillä kirjoitti:

pahimmillaan valvonta lisää ihmissalakuljetusta. Pakolaiset joutuvat ottamaan yhä isompia riskejä päästäkseen hakemaan turvaa Euroopasta. Viimeisen 15 vuoden aikana yli 11 000 ihmistä on menettänyt henkensä pakomatkalla Eurooppaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu