Onko vinkkejä tilitoimiston valintaan? Tietysti hinta kannattaa olla kohtuullinen, taloushallintoliiton jäsen, sen kokoinen firma jolla on varahenkilöt ja kouluttavat työntekijöitään, veloitus sisältää myös OMA-ALOITTEISTA neuvontaa jotta en esim. maksa turhasta. Mitä muuta? Suosituksia?
Minulla on hyvin pieni yritys mutta haluan keskittyä omaan liiketoimintaani ja antaa kirjanpidon ammattilaisen käsiin, joka pysyy koko ajan selvillä mahdollisista asiaan liittyvistä lakimuutoksista.
Tilitoimiston valinta
36
7489
Vastaukset
- K LT
Pientä tietoa:
- Hinta kohtuullinen, heh heh halpaa ei ole kalliita on, määrittele mitä voit maksaa ja kerro se 4
- Taloushallintoliiton jäsen, ei ole mikään takuu, yleensä toimiston omistaja on KLT ja sitten on lauma kanoja tekemässä sun kirjanpitoja. Jos tarviit neuvoa, audienssi omistajalle ehkä seuraavalle viikolle..
- Koulutus, käydään kurssipäivillä missä konsultit höpöttää omiaan, eivät edes tiedä mitä tilitoimisto kirjanpito on. Verottajalta saa parhaiten tietoa.
- Mitään oma-aloitteista neuvontaa et isoissa saa, kannattaa pysyä erossa.
Kaikkein parhaan toimiston löydät 2-3 henkilön toimistoista joka ei edes halua taloushallintoliittoon. - Kikka33
En hakenut halpaa vaan kohtuullista ja itse asiassa olin yliarvioinut alkuperäisissä laskelmissani tilitoimiston kulut. Yritysneuvojan kanssa keskustellessa ja selvittelyä tehdessä tuli ilmi, että kirjanpito on edullisempaa kuin luulin. Toki hintahaitaria varmasti löytyy joka alalla mutta ei sitä kuitenkaan turhasta maksella vaan hyvästä hinta-laatusuhteesta.
Ei tietenkään taloushallintoliiton jäsenyys ole takuu, mutta tämä on yksi keino pienentää riskiä, että tilitoimisto on mahdollisesti epämääräinen. Tällä hetkellä olen valmis ottamaan ainoastaan taloushallintoliittoon kuuluvan tai vaihtoehtoisesti siihen kuulumattoman JOS kuulen useammalta toisistaan riippumattomalta taholta käytännön kokemusten kautta tulleita suosituksia ko.tilitoimistoa kohtaan. - Laki voimassa
Tilitoimistot eivät ole epämääräisiä !
Joka toimiston on noudatettava kirjanpitolakia.
Tietysti tyhjät viinapullot nurkissa ja punottava nenä eivät anna luotettavaa kuvaa kirjanpitäjästä. Enemmän epäilisin alle 20 vuotiaitten kirjaamistaitoja, näitä harjoitelijoita käytetään useammassa isossa tilitoimistossa, ei kai siinä mitään, mutta kun kukaan ei tarkista miten kirjattu... kokemusta on..
Kuivaa hommaa on tasoitettava nestepitoisilla juomilla...sanoi eräskin kirjanpitäjä..- vain paras kelpaa
Jos kirjanpitäjällä on vauva vaunuissa vieressä se tuskin keskittyy kunnolla kuitteihisi. Sellaisen kierrän kaukaa. Tai jos jotain muuta epämääräistä menoa työn ohella niin nou nou.
Henkilökemiat pitää kohdata kirjanpitäjän kanssa. Muuten ei tule mitään. Hinta on sivuseikka kun kunnollinen henkilö löytyy. On painonsa arvoinen kultaa jos osaa työnsä. Eli on syytä tavata henkilö ennenkuin tekee sopimusta. Kaverin suositukset ei välttämättä auta jos hänellä on eri maku ihmisten suhteen kuin itselläsi. Mutta valitsetpa minkä tahansa jos homma ei toimi kannattaa vaihtaa heti.
- näin85
selkeesti väärällä alalla :D
Mun mielestä kirjanpito on tosi hauskaa. työpäivät lentää siivillä ja huomaat et jee taas on viikonloppu \o/ - Aika menee raketilla
> Mun mielestä kirjanpito on tosi hauskaa. työpäivät lentää siivillä
> ja huomaat et jee taas on viikonloppu
Yrittäjän työpäivät nyt lentää siivillä, vaikka ei aina olisi niin kovin mukavaakaan hommaa käsillä.
Yritykselle tärkeätä, määräaikaan valmiiksi saatavaa homma joutuu vääntämään iltayhdeksään saakka, useampia viikkoja putkeen. Vain sunnuntain pystyy pitämään täysin vapaana.
Viikot sanammukaisesti lentävät alta, vaikka alla olevan duunin tuntimäärä on puuduttavaa. Aika ei tunnu millään piisaavan, ja havahtuu että taas mennyt viikko, ja nyt on jo perjantai. Juuri oli kesäkuun alku, kun allakasta katsoi. Ja nyt mennään jo 5 heinäkuuta. Valmiina pitää olla 12.8 homma, ja kyllä se tietenkin onkin.
Mutta sitä vaan, että aika ja elämä voi "mennä siivillä" niin monenlaisilla eri tavoilla, vaikkei niin huippukivaakaan hommat koko aika olisi.
.- pahalta näyttää...
ryhdyitkö yrittäjäksi? pahoitteluni! jos tuo on kuviosi, olet saanut yrittäjyyden tilalle TYÖN ja vielä paskamaisen sellaisen...
- KTM vuosimallia 1992
Tähän saakka on tullut vastaan lähinnä huonon puoleisia vaihtoehtoja. Kovasti heille raha kelpaa, mutta palvelu on alkeellista ja joustamatonta.
Tästä viimeisimpänä esimerkkinä Aallon tilitoimisto, jonka kanssa asiointi on ollut tuskaisen vaikeata, hidasta ja kallista. Vaihto siis edessä tuota pikaa - heti kun löytyy parempi.. - Kikka33
Ajattelin kysäistä yrittäjätuttaviltani kokemuksia ja lisäksi suosituksia voisi kysyä ehkä esim. Naisyrittäjäkeskuksesta.
- Tornio
VÄLTTÄKÄÄ TILIKONTROLLI AULIKKI ROIVAISTA! Yli kaksinkertainen hinta kuin naapuritoimistolla. ja edullinen piti olla..
- kjfdiehif
Kyllä näin on! Oli oikea selkäänpuukottaja....ja osasi laskuttaa!
- vaihta poes
Yrityksesi tärkein valinta on Tilitoimisto joka hoitaa asiasi !
Mitään nyrkkisääntöä ei ole muuta kuin se että älä anna tilitoimiston vedättää sinua sekunttiakaan vaan vaihda heti kun huomaat ettei sinua oikein palvella .
Tilitoimistot osaavat myydä itsensä , sen ne osaavat hyvin mutta vasta käytäntö näyttää onko kyseinen toimisto sinulle sopiva vai ei.
Usein annetaan liian helposti anteeksi ja odotetaan että jospa se siitä korjantuu, paskan marjat pahemmaksi vaan menee kun tilitoimistossa huomataan että tämä ei paljon ääntään korota, ja muista KYSE ON AINA FIRMASI ASIOISTA ja tilitoimisto tekee vaan tiliä asialla eikä sitä kiinnosta todellisuudesta kuinka sinulle menee.
Olen yrittäjänä käyttänyt jo neljää eri toimistoa(pienempää) ja kaikissa on sama problema, häntä alkaa heiluttaa koiraa pikkuhiljaa .
Tilitoimisto on palveluammatti, mutta valitettavasti yrittäjä joutuu pahaan tilanteeseen eli tilitoimiston armoille koska pikkuasioista ei monikaan ala vaihdos rumbaa käymään ja aina on pelko kuinka paperiasiat sitten jos ...
Huonon tilitoimiston tunnusmerkit ovat mm. ottavat liika asiakkaita ja vanhat pienemmät asiakkaat joutuvat palvelussa hännille, eivät ole tavoitettavissa, laskuttavat HETI, lupaavat hoitaa mutta eivät hoidakkaan sovitusti aikataulussa.
RAHA RATKAISEE ! - heko heko
Palveluammattihan tämä on.
Ihmetteln vaan milloin pitäisi laskuttaa ? Itseltä ainakin lähtee lasku, kun lähtee muukin posti asiakkaalle. - Tyytyväinen yrittäjä
Olen käyttänyt samaa tilitoimistoa siitä saakka kun yritykseni on perustettu. Tilitoimistoni perusti yritykseni 6 vuotta sitten, enkä maksanut perustamisesta mitään (Kuului tilitoimiston palveluun). Toiminta on läpinäkyvää, maksu perustuu puhtaasti tositteiden määrään ja sillä perusteella on hinta helppo tarkastaa jälkikäteen. Lisäksi olen antanut tilitoimistolleni luvan markkinoida yritystäni ja se on tuottanut tulosta. Kokeile www.datatase.com.
- 16 vuotta yrittäjänä
Minä teen asiakkaitteni kirjanpidot jämptisti ja ajallaan, jos vain asiakkaani toimittaa aineiston ajoissa. Toimintani on läpinäkyvää ja ystävällistä.
Työntekijöiden vaihtuvuus on liian suuri, ja on aika riskialtista kun seuraava työntekijä ei tiedä mitä edellinen on tehnyt.
- näännääs
Laittakaapa tyytyväiset asiakkaat tilitoimistojenne mainoksia peliin, varmaan asiakkaita tätä kautta tulee.
Itselläni on ainoastaan vaan huonoja kokemuksia, jos tilitoimisto tekee työnsä sydämmellä ja asiakkaan parasta ajatellen, osaa olla ymmärtäväinen ja antaa neuvoa parhaansa mukaan sekä laskuttaa sopimusten mukaisesti kaikki pitäisi olla okay.
Ehkä on niin että tilitoimistojen maineen pilaavat muutamat , on kai niitä hyviäkin en epäile yhtään,,,mutta misääää - näin se on
Hyvää tilitoimistoa ei tarvi mainostaa. Sillä on riittävästi asiakkaita ilmankin. Hyvä maine kiirii kyllä edellä. Ja huono vielä paremmin.
- Turhautunut yrittäjä
Minulla on kokemusta neljästä kirjanpitäjästä:
1. Yksityinen kirjanpitäjä. Hoiti työnsä pilkuntarkasti, ripeästi, täsmällisesti ja luotetttavasti. Hintataso sopiva aloittelevalle yrittäjälle. Jäi valitettavasti eläkkeelle muutaman vuoden yhteistyön jälken.
2. Oy-muotoinen tilitoimisto, joka hoiti kirjanpitoni kiitettävän hyvin, mitä nyt pariin otteeseen oli pientä korjattavaa. Hintataso tosin liki kaksinkertaistui aiemmasta.
3. Yksityinen kirjanpitäjä, jonka kanssa en päässyt oikeastaan alkua pitemmälle. Hän ei kuulemma voinut aloittaa kirjanpitoani, koska ei ollut saanut tarvittavia asiakirjoja - vaikka lähetin ne hänelle varmuuden vuoksi kahdesti s-postissa. Palvelu oli kehnoa, sillä asiakirjojen "puuttuminen" ilmeni vasta, kun itse otin yhteyttä kirjanpitäjään ja ihmettelin, missä ensimmäinen erä viipyy. Kyllä pitäisi näemmä kädestä pitäen opettaa yhdellle jos toiselle, että sähköposti ja puhelin ovat sitä varten, että niillä palvellaan asiakkaita.
4. Yksityinen kirjanpitäjä, jonka kanssa yhteistyö alkoi erittäin sujuvasti. Nyttemmin on tosin alkanut ilmetä vakavia epäkohtia: veroilmoitukseni tekeminen venyi aivan viime tippaan, postitse lähes kuukausi sitten "lähetetty" tilinpäätös ei ole vieläkään saapunut perille, sähköposteihin ja puheluihin ei vastata tai vastataan hyvin verkkaisesti. Aina kun saan kirjanpitäjän puhelimen päähän, hän valittaa kauheaa "kiirettään" ja antaa olettaa, ettei oikein joutaisi hoitamaan näin pienten asiakkaiden asioita.
Kaiken huippuna oli se, että kun menin viemään tuoreinta kuittierääni kirjanpitäjän toimistoon, paikalla ei ollut ristin sielua ja ovenpielistä oli poistettu nimikyltit ja -tarrat. Yritin soittaa kirjanpitäjälle, mutta totta kai ihan turhaan. Tuli tunne, että yritys on mennyt konkkaan tai sitten muuttanut toisaalle ja jättänyt ystävällisesti ilmoittamatta asiasta näin vähäpätöiselle asiakkaalle.
Omalla alallani ripeys, täsmällisyys, palvelualttius ja luotettavuus ovat onneksi sen verran hyvin arvossaan, että huoleton ja huolimaton tyyli tekee yrittäjästä pian entisen yrittäjän. Kirjanpitoalalla ilmeisesti voi tomia hieman epäasiallisestikin, sillä asiakkaitahan tunnetusti riittää aina. - TIllitoimisto?
TÄällä näyttää olevan hyvät esittelyt:
http://www.tilitoimistoja.fi - kmm2
Yritykseni kirjanpidon on hoitanut Realtico, ja olemme olleet tyytyväisiä. Hinta on ollut kohtuullinen, neuvontaa on saanut aina tarvittaessa ja tositteista on muistutettu, jos olemme unohtaneet lähettää niitä.
http://realtico.fi- Huuhaa23
Joo ja Realticon väki vielä ehtii mainostamaankin täällä Suomi24:ssä!
- Ilkka J
Meidän kirjanpitoa hoitaa Yrityspalvelu Pentti Mäkinen.Ei ainakaan mitään valittamista...
- hyvä mutta ei halpa
Suosittelen liittymistä Suomen yrittäjiin ja sen paikallisosastoon. Sieltä saa muilta yrittäjiltä suosituksia mm. tämän kaltaisista asioista.
Huomiota voi kiinnittää esim. siihen, että montako vuotta yritys on toiminut, mikä on yrityksen liikevaihto esim. 3 viime tilikaudelta ja onko yritys toiminut nykyisissä toimitiloissa pitkään. Kannattaa kysyä myös kirjanpitäjän omaa koulutusta. Fiksusti hoidetulla yrityksellä on myös selkeät nettisivut.
Hinta on yksi seikka, mutta palvelun nopeus ja tietojen oikeus ovat todella tärkeät. Yrittäjä vastaa yrityksen kirjanpidosta, vaikka kirjanpitäjä mokaisikin!!!
Käyttämämme tilitoimisto hoitaa kirjanpidon ja palkanlaskennan sekä erilaisten lomakkeiden täyttämiset ja laskelmat esim. ALV-laskennan, vuosi-ilmoitus vakuutusyhtiöön jne. Yritys on ilmoittanut tietyn sähköpostiosoitteen, johon lähetän esim. tiedot kuukausittaisesta myynnistä ja varaston arvosta. Nyt ollaan myös siirtymässä siihen, että skannaan ostolaskut ja toimitan ne tilitoimistoon. Tilitoimisto olisi jo valmis käsittelemään sähköisiä laskuja, mutta en ole itse siihen vielä valmis. Neuvoja saan aina kuin pyydän ja sähköposteihin reagoidaan yleensä heti tai viimeistään seuraavana päivänä.- keka.rollaa
Tsori vaan mutta näyttää rolleiulta.
- Kilpailuta
Itselläni yritys Espoossa ja kilpailutin puolivuotta sitten yrityksemme kirjanpidon http://www.kilpailutatilitoimisto.fi/fi/ sivuston kautta. Tarjouksia tuli aikamoinen määrä, josta viiteen tutustuimme tarkemmin. Päädyimme kuitenkin keravalaiseen tilitoimistoon nimeltään MST-Yhtiöt Oy, jonka hinnoittelu oli edullisin ja lisäksi heidän palveluihinsa kuuluu mm. aineiston haku eli tulevat kerran kuukaudessa käymään paikanpäällä. Tilitoimiston ei siis tarvitse olla samasta kaupungista välttämättä, varsinkaan kun PK-seudulla tuntuu hinnat vaan olevan aika paljon tyyriimmät kuin Kehä III:sen ulkopuolella. MST-Yhtiöiden sivulta löytyy jopa heidän hinnastonsakin julkisena, josta pystyy jo tekemään nopean vertailun. http://www.mst-yhtiot.fi/hinnasto/
Vaikka hinta oli yksi tärkeimmistä valintakriteereistä niin olemme olleet erittäin tyytyväisiä valintaamme. Hinta ei näköjään kuljekaan puhtaasti palvelun ja ammattitaidon kanssa käsikädessä. - hyvää_eiole
Kirjanpitäjät on rahastava ammattikunta joilla vastuu on yhtä raskas kuin politikoilla.
- hyviäkin_on
Kyllä niitä hyviäkin tilitoimistoja ja kirjanpitäjiä löytyy. Yksi tapa on ihan vaan googlettaa lähiseutusi kirjanpitäjiä ja käydä juttelemassa. Toki "kilpailuta" nimimerkin tavoin voi myös käyttää netin kilpailutuspalveluita, etenkin jos haluaa vähän laajemmalta alueelta tajouksia.
yksi tapa on kysellä yrittäjäkaverilta mitä kirjanpitotoimistoa hän käyttää. siten voi löytää hyvän. Kannattaa vielä netistä hakea siitä yrityksestä tietoa, jotta tietää onko se se oikea.
- Sanninkotkotus
Kysy tarjouksia viidestä firmasta ja valitse niistä sopivin.
MInä karttaisin suuria tilitoimistoja. - Pettynytpahasti
Tilitoimisto Kärnää minä ainakin välttäisin kuin ruttoa. Asioita ei hoideta vaikka kuin yrittää muistuttaa.
- KalleAB
Eikö sen niminen löydy Kajaanista ja Pirkkalasta ? Ainakin joskus oli molemmissa kunnissa.
- Perustaja
http://www.tilitoimistolouhi.fi/
Olemme selkeä, läpinäkyvä ja helposti ymmärrettävä kumppani.
Tilitoimisto Louhi Oy tarjoaa taloushallintopalveluja jo toisessa polvessa.
Tervetuloa asiakkaaksemme. Haluamme palvella teitä. Itse olin Aallon tilitoimistoon asiakas. Tätä yritystä EN millään voi suositella kenellekkään. Mikään mitä sovittiin alussa ei pitänyt, eikä mitään joustoa tai apua tästä firmasta löytynyt. Kannattaa valita jokin pieni tai keskikokoinen ja paikallinen firma.
- Anonyymi
Samaa mielä aallon osaa vain rahastaa ja rahasta .Nostavat kokoajan hintaa ja laskutusta ,epämääräisiä lisätunteja :vältä
- Anonyymi
Melko vanha ketju, mutta Annan tilitoimisto ja sen pk-seudulla toimiva haarakonttori Finaxa, kannattaa kiertää kaukaa. Ei tee hommiaan, eikä edes tiedä, ketkä yhtiön hallituksessa on. Helvetin kallis, joka ainut puhelukin laskutetaan., vaikka kysyisit onko kuitit tulleet perille jne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko821559- 401219
Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja192846En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu82840- 53815
- 61812
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20810- 37738
- 33719
- 38709