A-Studiolta uutisoimatta jäänyt tapahtuma

Doctor h.c.

A-Studiolta uutisoimatta jäänyt tapahtuma

Tästä huomionarvoisesta tapahtumasta, kunnianosoituksesta joka aikaisemmin tullut vain Suomen kahden presidentin osaksi, A-Studio ei katsonut asialliseksi pihahtaakaan:

Budapestin ELTE-yliopisto on kutsunut pääministeri, kansanedustaja Matti Vanhasen yliopistonsa valtio- ja lakitieteellinen tiedekunnan kunniatohtoriksi.
Juhlallinen tohtorivihkimys tapahtuu juhannusaattona 25. kesäkuuta yliopiston perustamisen 375-vuotisjuhlassa. Seremonian yhteydessä valtiotieteen tohtori h.c. Matti Vanhanen pitää juhlaesitelmän aiheesta Koulutuksen merkitys Euroopan tulevaisuuden haasteisiin vastattaessa.
ELTE-yliopisto juhlii vuonna 2010 perustamisensa 375-vuotisjuhlaa ja se on Unkarin vanhin jatkuvasti toiminut yliopisto. Yliopiston kunniatohtoreita ovat myös presidentit Urho Kekkonen sekä Tarja Halonen.

Tätä arvoa ei pysty A-Studio Vanhaselta riistämään
http://www.finland.hu/Public/default.aspx?contentid=195776&nodeid=39306&contentlan=1&culture=fi-FI

(linkissä Vanhasen huomattava puhe)

6

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oi aikoja, oi tapoja

      Politiikka on metkaa puuhastelua. Vanhanen on epärehelliseksii todettu ja siitä huolimatta annetaan kunniatohtorin arvo. Jos sama meno jatkuu, niin kohta ne myöntää sille Niuvanniemestä karanneelle vankikarkurille vuorineuvoksen tittelin.

      • punikkitotuus

        Punikkitotuus ei ole absoluuttinen totuus. Matti Vanhanen astui sen ulkopuolelle ja punakone on voimaton hänen suhteensa.


      • Itselahotettu
        punikkitotuus kirjoitti:

        Punikkitotuus ei ole absoluuttinen totuus. Matti Vanhanen astui sen ulkopuolelle ja punakone on voimaton hänen suhteensa.

        Punakonetta ei tarvittu, kun virkatuoli petti Vanhasen alta. Totuudesta olisi saanut tehtyä vahvemmat tuolinjalat.


    • Huomattava saavutus:

      .

      kun ottaa huomioon että kouluja käytiin 13 vuotta

      Jäätiin välillä luokalle

      Ehkä maailman ainut luokalle jäänyt tohtori??????

      .

      • Ei maalla voi

        jäädä luokalle, jos jää niin on ihan täys nuijja.


    • Sinäpä

      sen sanoit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe