Vl-llike raamatullinen seurakunta

Viljo Juntunen totesi toimittajalle lauantaisen alustuksena jälkeen, että vl-liike on yhtä kuin raamatullinen jumalan seurakunta. Uskotteko te veeällät todella niin? Vastatkaa ilman sarvia ja hampaita, mutta älkää yrittäkö kiistää sitä mitä Juntunen sanoi. Sama ajatushan oli luettavissa myös hänen alustuksestaan.
Tietenkään raamatullinen jumalan seurakunta ei ole rajattavissa maantieleellisesti, ajallisesti eikä järjestöllisesti. Älkää siis alkako jauhaa siitä.
5117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Viljo Juntunen = yksi monista sekopää-vl-puhujista.

Äänestä

On sulla hyviä kysymyksiä mutta ei niihin taija palijo vastauksia tulla, ellei sitten huonoja.............

Äänestä

Mikäli avaaja haluaa selkeän vanhoillislestadiolaisen vastauksen, on hänen syytä siteerata sanasta sanaan Viljo Juntusta ja esittää lähde, mistä sen voi tarkistaa todeksi.

Tämän jälkeen voin suomenkielen kielioppi- ja sanakirjan kanssa katsoa, pitääkö väitteesi "vl-liike on yhtä kuin raamatullinen jumalan seurakunta" paikkansa.

Minulla on vahva epäilys, että väitteesi on epätosi.

Ja miksi saivartelen eli tahdon sinun esittävän väitteellesi tarkemmat perustelut, johtuu siitä, että kommenttisi loppuosassa selkeästi rajaat vastausta, jota haluat kuulla. Tällöin on luonnollista, että herää kysymys, haluatko kuulla totuuden vai sen, mitä haluat kuulla, jotta voit esim. väittää harhaoppiseksi.

Äänestä

"Viljo Juntunen totesi toimittajalle lauantaisen alustuksena jälkeen, että vl-liike on yhtä kuin raamatullinen jumalan seurakunta."

Toivottavasti sitten tämä raamatullinen Jumalan seurakunta hyväksyy seurakuntansa pääksi Jeesuksen ja tekee opilliset käsitykset Jeesuksen mukaan eikä "jumalan huoneenhallituksen" mukaan!

Äänestä

Juuri tämä asia on suurin, mikä erottaa VL:t kaikista muista uskovaisista Suomessa. Ainoastaan he korostavat omaa paremmuuttaan ja ainoaa oikeaa uskoa. Muut uskovaiset eivät ole heidän mielestään mitään uskovaisia, vain VL-usko voi pelastaa.
Itse uskovaisena (ei vl) ja VL-uskovia ystäviä omaavina olen niin monet kerrat pettynyt tähän. Ja miettinyt myös sitä, miten voi olla ystävä sellaisen kanssa, joka ei tunnusta minua uskovaiseksi ihmiseksi, vaikka sitä olen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pölhökustaa0078 kirjoitti:

Viljo Juntunen totesi toimittajalle lauantaisen alustuksena jälkeen, että vl-liike on yhtä kuin raamatullinen jumalan seurakunta. Uskotteko te veeällät todella niin? Vastatkaa ilman sarvia ja hampaita, mutta älkää yrittäkö kiistää sitä mitä Juntunen sanoi. Sama ajatushan oli luettavissa myös hänen alustuksestaan.
Tietenkään raamatullinen jumalan seurakunta ei ole rajattavissa maantieleellisesti, ajallisesti eikä järjestöllisesti. Älkää siis alkako jauhaa siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu