Aviopari, miehen nimiin lohkaistiin tontti 1923. Kauppakirja rahaa ja velkakirjalla miehen nimiin. Mökki saatiin pystyyn, mies kuoli. Vajaa vuosi siitä vaimo kuoli mutta teki kauppakirjan tontista ja mökistä isälleen ja äitipuolelleen. Myös velkakirja siirtyi kaupassa. Luultavasti miehen omaiset alkoivat vaatia miehen osuutta tontti mökki. Asia riitainen, lainhuudatukset jäin. Olisko kuulunut puolet tontista ja mökistä miehen omaisille? Vai jos vaimo peri miehensä kun ei ollut lapsia, niin oli oikein vaimon myydä omaisuus ja velat edelleen.
Vastaukset 1
- näin meneekin
Tutustuin lisää asiaa. Ei mitään riitaa vaan miehen isä kuoli myös ja miehen sisarilta ei saatu valtakirjoja koska kaksi muuttanut Amerikkaan ja kaksi muuttanut toiselle puolen Suomea ja kuolleet. Lapset ei tiedossa ja heiltä ei saatu valtakirjoja. Miehen äiti kirjoitti heti että hänellä ei saatavia. Eli lainhuudattamatta kohta satavuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971223Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87914
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13594- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577