Ei kestä enää :(

Loputontako???

Mä olen jo todella pitkään kärsinyt jatkuvasta limaisuudesta, siis keuhkot ovat ihan tukossa ja pakko yskiä limaa ulos kokoajan ettei tukehdu.
Antibiootteja ja kortisooneja syöty, ei auta. Ahdistaa ja väsyttää. Voimani ovat aivan loppu:(
Lääkäreistä ei ole mitään apua. ei jaksa............

3

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohiseeeeeee

      sama tunne:/. Tätä kestänyt jo 3kk, toinen ab kuuri menossa, ja tämän lisäksi lääkäri määräsi avaavaa astmalääkettä:(. Minä siis aina ollut perusterve, mutta tää alkaa olla jo liikaa. Noin seitsemän flunssaakin jo tänävuonna...

      Nukutuksikaan ei saa,ku herää siihe liman yskimiseen, keuhkoistakin kuuluu kaameet rohinat syvään hengittäessä:(. Mikä avuksi?

      Tuleeko loppuelämä olee jatkuvaa yskää ja rohinaa?:((

      • kypsätäti

        Kokeilkaapas pulloon puhaltamista, niin lähtee limat irti keuhkoista!

        Litran pulloon vettä kymmenen sentin korkeudelle asti. Etolasta 60 cm muoviletkua, jonka läpimitta on 1 cm. Letkun toinen pää pullon pohjaan ja toinen pää suuhun ja sitten puhalletaan veteen niin kauan kuin keuhkoissa ilmaa riittää. Ja yskitään räkää. Puhaltamista voi tehdä vaikkapa kolme kertaa peräkkäin ja kolme kertaa päivässä, lisäkerroista ei ole mitään haittaa.

        Jos lima on sitkeää, ennen pulloon puhaltamista kannattaa höyryhengittää viisi minuuttia (kuumaa vettä valumaan hanasta vessan lavuaariin, iso pyyhe pään yli ja tuoli takapuolen alle, silmät kiinni ja henkäilemään kosteaa ilmaa).

        Astmakeuhkoni selvisivät keuhkokuumeesta höyryhengityksen ja pulloon puhaltamisen avulla, joten suosittelen muillekin tätä lääkehoidon tueksi.


    • KVHT-altistus!?

      Limakalvot puolustautuu vieraita ärsykkeitä vastaan erittämällä limaa. Limakalvoillöasi on laaja-alainen lievä tulehdus(CRP alle 12) joka johtuu 3-tärkeimmän Probiootti-bakteereiden puutteesta. Ja tätä mhb puutetta aiheuttaa home-antibiootti ja kemikaalit, joille todennäköisesti altistut tietämättäsi. Testaa homealtistus mahdollisuus ja jos tästä on kyse niin antibiootti ja kortisoni ovat sinulle myrkkyä!
      Testaa, hoito-ohje on lopussa:
      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Oiretesti.html

      joka tapauksessa avun löydät noista bakteereista ja nimenomaan noista mainituista 3-tärkeimmästä bakteerista:
      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Elamaa_yllapitavat_probiootti_bakteerit&homeantibiootti.html

      lääkäreistä ei juurikaan ole apua homealtistuneelle:
      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Turhat_synteettiset_laakkeet.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      141
      3162
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      58
      2542
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      29
      2009
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1657
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      75
      1474
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      78
      1434
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1418
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1115
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1069
    10. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      83
      1048
    Aihe