Villin mopoilun paratiisi

Matkamies Suomenmaan

Monella paikkakunnalla muutamana viime vuotena kiertäneenä ja oleskelleena olen todennut, että kaikkein hurjinta, älyttömintä, luvattominta ja ajattelemattominta - myös ilmeisesti valvomattominta - on mopoilu Siilinjärvellä.
Mopon ja jopa moottoripyörän alle voi jäädä niin uimarannalla, mopoille ei-sallitulla kevyen liikenteen väylällä kuin vaikka lenkillä pururadalla, huh, huh.
Kertoon myös valvonnan täydellisestä puuttumisesta, kun liikennekulttuuri on tältä osin tällaiseksi muodostunut.
Enpä kadehdi siilinjärveläistä koiran ulkoiluttajaa tai muuten vain jalan kulkijaa!

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töttöröö!!

      Kuulepa "kaikennähnyt" ja "kaikkialla kulkenut". Olisit iloinen, että siellä jumalan selän takana edes on pientäkin merkkiä elämästä.

      Mene käymään joskus, vaikka Rodoksella.

    • Vai erittäin hauska!
      • ..Auto-Antero

        Erittäin hauska! Enpä ole aikoihin nähnyt näin hyvälle tuulelle tekevää videota.
        Itsekin olen tuota harastanut ja nauranut räkäisesti päälle.
        Hyvä, kyrpanaamat kyykkyyn


      • 87k

        On kyllä kiva video, ja mikä hauskinta, niin SUOMESSA voidaan ainoastaan parkkisakot määrätä suoraan auton omistajalle/haltijalle eli jos poliisit sattuu rekkarin näkee, niin voi voi, eipä he sillä mitään tee ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe