Puukatos.

TJ

Olisiko jollakilla valmiina seinän viereen tulevan puukatoksen piirustuksia? Pitäisi olla viistokatto seinältä alaspäin ja tilavuutta ehkä 5 m3.

Myös vinkit perustuksiksi tervetulleita. Talo harjualueella ja routaeristeetkin seinän vieressä kunnossa, joten riitäisiköhän pelkät paksut betonilaatat maan päälle, vai pitäisikö valaa nurkkiin betonianturat lisäroutaeristyksin?

3

1586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timpermanni 54

      No mulla on vaan harkkojen päälle tehty katos, trukkilavat pohjana, joten ilmastointi toimii myös altapäin. pääty takaa yläosastaan avoin, ja ulkovuori alkaa 20cm maanpinnan yläpuolelta, pariovet, myös alta reilusti avoin rakenne, puuliiteri kun kuuluu sellainen "harva" olla.

    • sdf44t

      Jos moisen tekemiseen tarvitsee piirustuksia niin kannattaako edes itse alkaa tekemään?

    • Nakraaja

      Piirrustuksia ei ole tähän hätään, mutta jotenkin seuraavasti itse varmaankin tekisin:

      1) Jos maa ei mahdottoman routiva, niin laittaisin pohjaksi tiivystyvää soraa vaikka 30 cm ja siihen päälle 50x50 betonilaatat.
      2) Puutavarana käyttäisin runkoon 50x100 ja vuoraukseen 22x100. (Puutavaran pätkisin mittaan jo puutavaraliikkeessä, jos vaan mahdollista ja pintakäsittelisin pätkinä ennen kokoamista.)
      3) Laattojen päälle alarakenteeksi tekisin 50x100 lankusta kehikon, jolloin rakenne kantaa koko alalta, ei vaan kulmista. Kehikon alle jotkut muovinastat koko matkalle, jotta irtoaa pikkuisen laatoista ja pääsee kuivamaan.
      4) Vuorauksen tekisin 22x100 laudasta kolmelle sivulle siten että joka lankun väliin jää esim 20 mm tuuletusraot. Jos haluat etuseinälle ovet, niin samasta 22x100 tavarasta saat nekin tehtyä.
      5) Kattokehikko kannattaa laittaa esim. 22 asteen kulmaan, niin lumet tulee helpommin pois. Jos katos pitkulainen, niin tällöin katolle tulee helposti jänneväliä paljon näinkin pienessä rakennelmassa... kannattaa oikeasti funtsia että rakennelma kestää lumikuormat.

      Koko hommaan kuluu helposti aikaa viikko - riippuu toki paljon omasta kokemuksesta ja siitä kuinka pikkutarkkaa työtä haluaa tehdä. Lopulliset mittatarkat piirustukset kannattaa tehdä vasta kun on valinnut puutavaran josta katoksen tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      325
      11265
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      33
      3458
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3047
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2751
    5. 89
      2621
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2341
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2233
    8. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      24
      2040
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    Aihe