Tee se itse - puupölkky portaat?

kauppapuutarhuri

Terve,

Kaipaisin neuvoja ja ideoita koskien ns. sveitsiläisiä portaita. Termillä tarkoitetaan puupölkkyjä, jotka asetetaan rinteeseen tasaisin välein. Näitä löytyy esimerkiksi karhunkierroksella Kuusamossa, jossa portaikkoja on tehty nousun/laskun helpottamiseksi.

Alla vielä linkkiä kyseisestä portaikosta.

http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/10901/normal_277107.jpg

Tarkoituksena olisi rakentaa rantasaunan hiekkarinteeseen vastaavanlainen portaikko käyttäen puupölkkyjä. En ole koskaan rakentanut portaikkoa joten projekti on hieman haastava.

1. Minkälainen puu kelpaa tämäntyyliseen projektiin?
2. Pitääkö puupölkky suojata aineella? Millä?
3. Mitä pitäisi ottaa huomioon koskien maaperää (hiekkainen) ja järven läheisyyttä rakentaessa portaikkoa?
4. Miten pölkky kannattaa tukea jotta se pysyy maassa (puukiila jne)?
5. Muita ideoita tai huomautuksia?

Kiitos!

3

1994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k3

      1. puhelinpylväs -> ei taida vaan saa mistään enään
      2. puhelinpylväitä, niitä vanhoja ei tartte, uusia kylläkin, puunsuojaa?
      3-5. katso mallikuvaa ja tee samon, ei se sen vaikeempaa ole

      Lapio käteen ja menox :)

    • TekijäNäkijäKokija

      Jos lehtikuusta jostain saat, se kestäis lahoamatta ilman aineita, pylväitä toki vielä saa, minä tiedän paikan, nytkin siellä on n 200 kpl käytettyjä pylväitä. Kuvan tekele on keskeneräinen, eli askelma täytetään sepalillä, niin että siinä on tasainen, ja suht vaaka askelma, seuraavalle pölkylle, pituuttahan askelmalla voi olla mitä milloinkin, paikasta riippuen, vaikka metri.

    • ei muuten ole

      minkään huonojalkaisen portaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      381
      13526
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4286
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4103
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3222
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3169
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2931
    Aihe