Möykkyisälle merelle

juikka

olisi harkinnassa seuraavat vaihtoehdot:

Simppu 620
Rönngvist 550
Meripalta

Vene tulee osittain yhteysveneeksi, mutta paljon myös veneilyyn pelkästään. Hinta ei ole ratkaisevin tekijä, vaan merikelpoisuus.

Mielipiteitä tai kokemuksia !

11

1728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jareta

      Ovat nuo koko lailla erilaisia veneitä keskenään verrattaviksi. En usko, että Merikelpoisuus on ainoa kriteerisi.

      Sanotaan nyt Rönnqvist. Hyvä yleisvene. Riittävän nopea välinkulkuun.

      • juiikka

        Lisätään kriteereihin vakaus, kuormattavuus sekä käsiteltävyys. Vene ei myöskään saisi olla kovin herkkä tuulelle.


      • Eija100
        juiikka kirjoitti:

        Lisätään kriteereihin vakaus, kuormattavuus sekä käsiteltävyys. Vene ei myöskään saisi olla kovin herkkä tuulelle.

        Kun katsoo millä veneillä kalastajat liikkuu niin sanoisin Rönnqvist.


    • Saarimökkeilijä

      Rönnqvistillä kalastajat liikkuvat siksi kun se soveltuu mataluutensa takia verkkoveneeksi. se ei minusta sovellu kovinkaan hyvin aluperäisen kysyjän tarpeeseen, vaikka sen markkinointi on hyvin onnistunutkin.

      Yhteysveneeksi suosittelen mieluummin Simppua, jos matka on lyhyt. on tilava ja tukeva. Myös käyttökulut alhaiset. Sopii myös rauhalliseen huviveneilyyn mainiosti.

      Jos mökkimatka taas on pidempi, niin meripalta voisi olla oikea valinta. Tilava, vakaa ja myös nopeampi.

    • merisimprönkky

      Onko kellään tietoa viime vuoden myyntitlastoista ko veneistä ? Niistä ainakin voisi jotain johtopäätöksiä tehdä, mihin veneeseen kansa rahat panee !

      Meripalta lienee jääneen Rönkyn ja Simpun jälkeen mitä tulee markkinointiin, vaikka Suvivenekonserniin onkin tiensä löytänyt.

    • Pro2

      Meripalta oli tosi kiikkerä Kipparin lehden testissä. Itse ottaisin ehdottomasti Rönnqvistin.

    • Eitasapohjaapliis
      • kaksi metriä

        Simppu ja Meripalta max puolen metrin aaltoihin. Rönkyllä raja pyyhkii reilussa kahdessa metrissä.


    • Köyhä6

      Minulla on nyt Rönkky 16, mutta ehkä vaihdan sen ensi kesänä Simppuun.

      Rönkky on kyllä hyvä vene kovallakin kelillä, mutta Simpussa enemmän kuljetuskapasiteettia. Rönkky varmaan muuten kiinnostaisi, mutta Simpun kokoisen Rönkyn hinnalla saisi jo kaksi Simppua. Lisäksi Rönkky tarvitsee vielä kalliimman moottorin.

      Ainakin minulle tuo hinta ajaa ostamaan Simpun, vaikka Rönkystä tosi positiivisia kokemuksia.

    • 550 pro

      Kyllähän Simpussa on pieni ja edullinen kone. Ja koko vene on edullinen ja kuitenkin suuri kuljetuskapasiteetiltaan. Jokainen valitsee tarpeensa mukaan.
      Onhan noissa Rönkyissä ja Meripltoissakin kokoonsa nähden aika pienet konesuositukset. Ovat kuitenkin huomattavasti nopeampia. Itse valitsin Rönqvistin kalaveneeksi/yleisveneeksi.
      Hinta on tietysti tärkeä asia myös.

    • Covemar 600 r kokoperällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      161
      6403
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5296
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3335
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      159
      2639
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2315
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1546
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      85
      1271
    Aihe