Ketjutalo,rak.-75, 140m2 ,ylä ja alakerta.remontoitu,pieni etu ja takapiha,ilmalämpöpumppu on.Sähkölämmitys.Pohjois suomessa,kylän kupeessa.Sähkölaskuista on peloteltu että saattaisi olla jopa 3-500e/kk kovilla pakkasilla..?
Voiko pitää paikkansa,4-henkinen perheellä..Paljon olisi kohtuu kylmävuokra tällaisessa talossa asumisesta?
Voiko pitää paikkansa,4-henkinen perheellä..Paljon olisi kohtuu kylmävuokra tällaisessa talossa asumisesta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
1, Soita edelliselle perheelle ja kysele paljon sähkölaskut vuodessa on.
2, Vuokran antajalla varmaan suuntaa antavaa tietoa lämmityskustannuksista.
3, sähkölaitos saattaa antaa tietoja.
4, Ketjutalo??, jos on osakeyhtiö niin varmasti heillä tietoa sähkönkulutuksesta. Vähän vaihtelee perheen tottumuksista riippuen..
Viime talven paukkupakkasilla sähkölasku on hyvinkin voinut olla mittaukseen perustuvassa laskutuksessa yli 400€/kk, mutta vain yksi kuukausi, kesällä ei mene satastakaan.
Lämmityksen verran halvemmallahan se asunto tietysti pitäisi saada vuokrattuna, jos kerran lämpö ei sisälly vuokraan.
Jos lasket niin että tavallisen vuokra-asunnon hinta on vaikka 10e/neliö ja jos lämmityskulut tuossa asunnossa on 3000e vuodessa,oo (12*75*10-3000)/12=500e/kk (lämpö mukana 750e/kk), mutta sitten pitää huomioida se että sähkölämmityksessä puhutaan usein kokonaiskulutuksesta, eli taloussähkö on mukana, mutta kyllä kaukolämpötalossa kuluu myös sähköä.
Sähkölasku saattaa hyvinkin olla noin suuri, jos lämminvesivaraaja lämmittää pelkällä sähköllä, vaimo on innokas ruuanlaittaja ja pyykkiä kuivataan kuivurilla. Tuon ikäiset talot ovat jo aika tiiviitä lämmön suhteen, joten pelkällä lämmityksellä tuo sähkölasku tuskin selittyy. Onko tuo 140 neliötä kiinteistörekisterin tieto vai talon ulkomittojen perusteella laskettu? Kiinteistörekisterissä on voitu jättää pesutilat ja autotalli pois laskuista.