Oi miksi henkilöautot ajavat 70km/h ruuhkasuomessa Kehä III ; lla? Kun on 80km/h sallittua myös päivisin!
Miksi ????
17
142
Vastaukset
- The_Rat
Mittarivirhettä varmaan. Tai pelätään polliisia. Turhaan tosin, en muista nähneeni kertaakaan poliisipartiota tuolla mittaamassa tolppien tulon jälkeen. Ja tolpat onneksi havaitsee helposti tuollakin...
- saigon shakes
Tosiaan täällä pelätään, ulkomainen (pitkään suom. asunut) kaverini sanoi että suomen armeija on pelkuriarmeija ja suomalaiset ovat pelkureita, hetken mietittyäni totesin että perhana se selittääkin muuten aika paljon kaikenlaista täällä suomessa, eli palaiset alkoi loksahella paikalleen.
- ida.vuelta
Ei ole kysymys pelkäämisestä, vaan vitutuksesta. 4km/h ylinopeus ja on kohta torumiskirje postilaatikossa. Ei ole mitään väliä, vaikka ajetaan 70 80:n rajoitusalueella, ihan hyvin kerkiää.
ts. en aio ottaa enää ainoaakaan salamanvälähdystä peltipoliiseilta, eikä kiinnosta hevon v...n vertaa, vaikka joitakin autoilijoita v...ttaa "alinopeus".- Tojotan seisoja?
noinhan sitä saadaan liikenne tukkoiseksi ja keksitään lisämaksuja "kannustamaan" jättämään auto kotiin, sun ainakin kannattasi jättää muiden iloksi.
- Ring-3
Paikoinhan siellä on 70 km/h ja allekkin, tosin on myös 100 km/h...
- kauheeta ja kamalaa
Ai ruuhkas vielä ajetaan 7-kymppiä ja valitetaan. Et vaan 7-kymppiä. Ole tyytyväinen, et suomi on niin pieni maa, ettei tarvi joka toinen päivä kehällä kävelyvauhtia körötellä.
Jos edessä töttöröidään kaistanvaihtojen kanssa, palaa jarruvalo, syntyy suma ja lopulta liikennevirran vauhti hidastuu. Suomessa 7-kymppiin ja ulukomaan teillä kävelyvauhtiin. On siinä ero.
Ja silti ihaillaan miten hienoo siel on ajaa, kun on tie ja vauhtia. Pari tonttua tiellä ja juosten oisi perillä 4000 autonomistajaa ennen jopa minä.- Fiat on auto.
Niin kai siitä " ruuhkaa " saa aikaseksi kun vetelee 70km/h keskellä päivää!
Ja ohi ei pääse kun on myös liikennettä toisella kaistalla! - Left Lane Vacant
Fiat on auto. kirjoitti:
Niin kai siitä " ruuhkaa " saa aikaseksi kun vetelee 70km/h keskellä päivää!
Ja ohi ei pääse kun on myös liikennettä toisella kaistalla!Mitä kummallista on siinä, että ruuhka-aikana liikenne hidastuu? Ruuhkastahan täytyy olla kysymys, jos nelikaistaisella tiellä ei mahdu ohittamaan.
Tie ei pysty välittämään määrättömästi liikennettä korkealla nopeudella vaan joko liikennemäärän on pienennyttävä tai nopeuden hidastuttava. Yleensä liikennevirta sopeutuu tilanteeseen ja hakee tien maksimivälityskykyä, joka on nopeudella 50 - 70 km/h.
Highway Capacity Manual kertoo lisää, jos haluat perehtyä ruuhkautumiseen ja sen syntyyn. - tientukko älähti
Left Lane Vacant kirjoitti:
Mitä kummallista on siinä, että ruuhka-aikana liikenne hidastuu? Ruuhkastahan täytyy olla kysymys, jos nelikaistaisella tiellä ei mahdu ohittamaan.
Tie ei pysty välittämään määrättömästi liikennettä korkealla nopeudella vaan joko liikennemäärän on pienennyttävä tai nopeuden hidastuttava. Yleensä liikennevirta sopeutuu tilanteeseen ja hakee tien maksimivälityskykyä, joka on nopeudella 50 - 70 km/h.
Highway Capacity Manual kertoo lisää, jos haluat perehtyä ruuhkautumiseen ja sen syntyyn.> Mitä kummallista on siinä, että ruuhka-aikana liikenne hidastuu? Ruuhkastahan täytyy olla kysymys, jos nelikaistaisella tiellä ei mahdu ohittamaan.
Ei ole, vaan tientukoista. Ohi ei pääse, kun
- oikeanpuolimmaisella erkanemiskaistalla liikenne on jonoutunut ja nopeus
- ida.vuelta
Jos ajaa kymmenen kilometriä seitsemääkymppiä, kuluu siihen aikaa 8 min 34 sek. Jos nopeuden nostaa kahdeksaankymppiin, selviää kymmenestä kilometristä 56 sek. nopeammin. On se iso ero! Ajatelkaapa jos olisitte vaikkappa itse RÄIKKÖNEN!
- saatanan nysvärit
Ei se ole ajasta kiinni,tossahan juuri näkee kuljettajan keskittymisen liikenteeseen,eli ei nysvätä vaan ajetaan.
- ida.vuelta
saatanan nysvärit kirjoitti:
Ei se ole ajasta kiinni,tossahan juuri näkee kuljettajan keskittymisen liikenteeseen,eli ei nysvätä vaan ajetaan.
Miten keskityt liikenteeseen, jos 4 km ylinopeudesta tulee lappu postissa? Jos pitää nopeuden reilusti alle maksimin, se onnistuu paremmin.
- Optimoija
ida.vuelta kirjoitti:
Miten keskityt liikenteeseen, jos 4 km ylinopeudesta tulee lappu postissa? Jos pitää nopeuden reilusti alle maksimin, se onnistuu paremmin.
eihän nuo kamerapöntöt näytä ottavan kuvaa, vaikka ajaa kasikympin alueella 90-95 mittarissa niistä ohi (silloin todellinen nopeus mun autolla 85-90). Eli ei niiden takia kannata hidastella. Eikä poliisia kiinnosta "ruuhka-aikana" kuin pahimmat örveltäjät.
Jos joskus kerran vuodessa tulee parinkympin sakko niin so what? kysyisi Lipponenkin. Autoilun kokonaiskuluissa sillä ei ole mitään merkitystä. - ida.vuelta
Optimoija kirjoitti:
eihän nuo kamerapöntöt näytä ottavan kuvaa, vaikka ajaa kasikympin alueella 90-95 mittarissa niistä ohi (silloin todellinen nopeus mun autolla 85-90). Eli ei niiden takia kannata hidastella. Eikä poliisia kiinnosta "ruuhka-aikana" kuin pahimmat örveltäjät.
Jos joskus kerran vuodessa tulee parinkympin sakko niin so what? kysyisi Lipponenkin. Autoilun kokonaiskuluissa sillä ei ole mitään merkitystä.Sain lapun kehäkolmosella 4 km/h ylinopeudesta. Se riittää minulle sanokoon kaaharit mitä haluavat. Ei kiinnosta eikä koske minua pätkääkään.
- Loppukäyttäjä
Ajan 30 000 kilometriä vuodessa. Laske nyt sekin ajansäästö.
- xaap
Sääntöjen ja lakien mukaan ajetaan, mikään laki ei velvoita ajamaan tasan nopeusrajoituksen mukaan. Jos asia olisi tärkeä niin totta kai suositeltava ajonopeus vs nopeusrajoitus ohjeistettaisiin viranomaisten taholta.
- miksi alipromillet?
Miksi ihmeessä valtaosa ajaa promillet nollassa vaikka 0.49 olisi aivan yhtä
laillista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920