Pelitietokone erillisistä osista.

GameMaster112

Elikkäs olisin ollut mielipidettä ja vinkkejä vailla pelitietokoneen kokoamista varten. Olen kasannut yhden esimerkin ja minkälainen mahtaa olla kyseinen kokoonpano?

Prossu: http://www.jimms.fi/tuote/HDZ965FBGMBOX

Emolevy: http://www.jimms.fi/tuote/GA-880GMA-UD2H

Näyttis: http://www.jimms.fi/tuote/EAH6950-DCII/2DI4S/2GD5

Muistit: http://www.jimms.fi/tuote/KHX1600C9D3X2K2/8GX

Poweri: http://www.jimms.fi/tuote/LC6600T-V2.3

Levyasema: http://www.jimms.fi/tuote/BH10LSRBB

Kovalevy: http://www.jimms.fi/tuote/HD103SJ

Ja koppa: http://www.jimms.fi/tuote/PRO-918B

Budjetti koneelle on n. 800€ ja en ole mikään tietokone asiantuntija, joten vinkkejä kaivataan.. :)

Vaihtoehtoja/parannuksia saa toki ehdottaa ja hyvät/huonot puolet kokoonpanosta olisi hyvä tietää.

Toivon asiallista palautetta ja vastauksia.

4

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------

      Kuten näillä palstoilla on tapana neuvoa, asenna siihen Ubuntu.

      • jeeeeeeeeeeeeeeeeeee

        Kuten näillä palstoilla on tapana, trollaillaan muttei neuvota.


    • ihan hyvä..

      mutta panostasin pikkasen enempi koteloon ja poweriin FD R3 kopaksi ja joku corsair tai vastaava virtaseksi.

    • jvph

      Jos koneella ei ole kiire niin odota että AMD.n uudet FX sarjan x8, x6 ja x4 ydin prossut tulee kauppoihin syys-elokuun kieppeillä?

      http://www.hardware.fi/uutiset/artikkeli.cfm/2011/06/28/zambezi_kellotettu_4_6_gigahertsiin_ilmalla

      Niissä hinta-teho suhde on enemmän kuin kohdillaan verrattuna nykyiseen phenom II sarjaan. Niihin kyllä tarvitsee sitten uuden AM3 kantaisen emon, ja niitä on jo myynnissä joten suosittelisin että hankit emoksi ainakin tuon AM3 kantaisen, niin sen prossun voi sitten päivittää joskus myöhemminkin.

      Phenom II sarjan AM3 kanta prossut käy tuohon AM3 kannan emoon mikäli haluat heti sen Phenomin etkä FX sarjalaista. Mutta uudet FX prossut ei käy "vanhaan" AM3 kantaan joten jos hommaat nyt AM3 kanta emon ja mieli tekeekin myöhemmin hankkia se FX niin emokin menee taas uusiksi kun homma toimii vain toisinpäin. ( monimutkaista:)

      AM3 kannan emoja on natiivilla AM3 tuella ja niissä on uusin piirisarjakin
      ( 990 ) Eli sellainen olisi hyvä. Vanhemmilla ( 760 -880 jne ..) piirisarjoilla olevat emot joitan nyt myydään AM3 kantaisina eivät tue natiivisti niitä FX.iä vaan homma on toteutettu niissä bios päivityksellä joten sillä ei saa kaikkea hyötyä irti kuten 990 piirisarjan natiivituella.

      Muuten ok paketti, vaikkakin panostaisin myös laadukkaampaan poweriin jossa 12v linjaan menee "reilusti" ampeereita ja hyvällä hyötysuhteella. 80 ylöspäin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe