Voisiko meistä tulla mitään?

IhastunutPoika

Tapasimme netissä aikanaan. Meillä kummallakaan ei ole ollut suhteita eikä liiemmälti kavereitakaan tosielämässä. Lisäksi olemme toisillemme ainoat vastakkaista sukupuolta olevat ystävät. Asumme hyvin lähellä toisiamme ja ilmeisesti myös opiskelutiemme ovat suuntautumassa samalle paikkakunnalle tulevaisuudessa. Olemme ujoja, emmekä vapaaehtoisesti tutustu yleensä uusiin ihmisiin.

Eli en tiedä tytön tunteista, mutta itse olen ollut häneen yhtäjaksoisesti ihastunut jo puolisen vuotta. Ihastus on todella voimakasta vielä tälläkin hetkellä. Tapaamme säännöllisesti ulkoilun merkeissä. Muuta emme ole oikein toisillemme uskaltaneet ehdottaa, luultavimmin kielteisen vastauksen pelossa. Juttua riittää jatkuvasti ja keskustelemme myös tekstiviestien sekä netin välityksellä yleensä vähintään n. tunnin päivässä. Tuntuu kuin meillä olisi täydellisen yhteensopiva mentaliteetti ja ajatusmaailma... Tiedä sitten, mitä mieltä tyttö tästä olisi jos kysyisi. Tilanne kuitenkin on se, että tällä hetkellä kummallekin näyttää olevan vaikeaa tehdä aloitetta seuraavalle asteelle.

Mutta suurin tulevaisuuttakin koskeva kysymys on: voisiko meistä tulla jotain suurta ja upeaa jonain päivänä? En tiedä tytön tämänhetkisestä mielenkiinnosta solmia liittoja, mutta jotain kertonee se että hän vastasi minun ilmoitukseeni netissä jossa ilmoitin myös unelmani löytää elinikäinen rakkaus... Onko teidän mielestänne kuitenkaan edes vielä ajankohtaista alkaa puhumaan tällaisista asioista? Olisko kuitenkin parempi katsella vielä eteenpäin ja tutustua pikkuhiljaa?

0

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        85
        4614
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        110
        3830
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        175
        3620
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        58
        2052
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        71
        1928
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1259
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        129
        1114
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        140
        1050
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        963
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        27
        882
      Aihe