Nyt useana iltana näitä ikävään,kaipaukseen, ihastumiseen, rakastumiseen koskevia kirjoituksia lukeneena voi vain todeta, että ihminen on todella arka kertomaan ja näyttämään toiselle suuria tunteita....? Tai onko se arkuutta, oma syynsä jokaisella? Monien ihmisten kirjoitus on saanut minun sydämeni sulamaan ja hyvin monet kyyneleet on tullut vieritettyä tuntiessani toisen kaipuun ja sydämen pahan olon. En uskalla itsekkään kertoa oikeita tunteitani eräälle ja toisaalta tuntuu ettei hänkään minulle. Kirjoittaminen tänne on jokaiselle hyvin helppoa, niinkuin minullekkin. Monesta toisen ihmisen kirjoituksesta on tullut tunne, että "olisipa tuo ollut minulle tarkoitettu" tai "aivan kuin minä olisin tuon kirjoittanut". Olemme kaikki ihmisiä, pahaolo ja hyväolo kuuluvat ihmiseloon yhtälailla. Jokaisen pitäisi kai olla vain rohkeampi teoissaan ja sanomisissaan. Elämä on saamista ja menettämistä - antamista ja ottamista....näihin kaikkiin tarvitaan tekoja!?
Kyky tuntea suuria tunteita on mielestäni rikkaus!!!!! Miksei niitä voisi tuoda esiin, kaikkien ihmisten kuultavaksi ja nähtäväksi. Se on aitouden näyttämistä! Se, että pystyy tuntemaan syvästi merkitsee vain että olet oikea ihminen!
KIITOS teille kaikille jotka olette avanneet täällä sydämenne ja omilla herkillä, koskettavilla kirjoituksillanne olette helpottaneet oloani ja saaneet minut taas vakuuttuneeksi, että minulla todella on sydänpaikallaan!
Rohkeutta ja ennenkaikkea Rakkautta jokaiselle!
Jokaisen SYDÄN ja suuret TUNTEET
21
302
Vastaukset
- hienosti kirjoitettu
Nimenomaan ja enenkaikkea rohkeutta siirtää se rakkaus oikeaan elämään.:)
- Oikea elämä edessä
Eipä voisi ajatuksesi paremmin kohdata omaa ajatusmaailmaani. Juuri noinhan se on. Silti en ole uskaltanut. Silmillä ja eleillä näytän kyllä tunteeni, mutta sanoiksi ja aloitteeksi asti en ole pystynyt. Toivon, että uskaltaisin vielä.
Tiedän, että kysessä on ikäänkuin reaktioenergia, joka pitää pystyä tuottamaan päästäkseen reaktiokynnyksen yli. Jos tunne on molemmin puolinen, kynnys ylittyy aloitteella, ja suunnaton määrä energiaa vapautuu uuden sidoksen syntyessä. Rakkauden sidos on vahva.- ,
sidostukiryhmä,
- Oikea elämä edessä
, kirjoitti:
sidostukiryhmä,
Joo :-)
- ei jaksa.
Molemmat varattuja? Varattu rakastunut varattuun joka ei tunne samoin? Toista ei kiinnosta sillä tavoin?
Tuntea voi, mutta kiva tunteilla yksin. - ö
Kaunista, mutta melko paatoksella tuli. Ihan kuin jonkun uskovaisen todistelua että Jeesus rakastaa kaikesta huolimatta.
- no ööö öö
mitä pahaa siinä on?
- .
no ööö öö kirjoitti:
mitä pahaa siinä on?
Ei mitään mutta aina kun on kyse uskonnosta täytyy suhtautua hyvin HYVIN maltillisesti ja kriittisesti. Joka sana on katsottava, kuunneltava, käytettävä asiantuntijoita ja luottaa loppupelissä omaan tunteeseen ja ennenkaikkea elämän tuomaan kokemukseen uskonnon tuomasta turvasta ja siihen liittyvästä hurmoshenkisyydestä. Puhujaan on hyvä kiinnittää huomio ja tarkastella hänen olemusta ja elämäntapaa että se on kontekstissa siihen mitä hän puhuu ja millä tavalla hän elämäänsä elää.
- öhö öhö
No voi HERRAN JESTAS sentään sulle ö !!!!!!!!!!! Aloittajan kirjoitusko kuin uskovaisen todistelua, no HUH HUH!!!!!!! Selvennäppä hieman tullutta ajatustasi? Jos tuo teksti ei kolahtanut millään tavalla niin ehket sä pysty sitten tuntemaan mitään SYVÄSTI???!!!
- terv. Kyyninen
öhö öhö kirjoitti:
No voi HERRAN JESTAS sentään sulle ö !!!!!!!!!!! Aloittajan kirjoitusko kuin uskovaisen todistelua, no HUH HUH!!!!!!! Selvennäppä hieman tullutta ajatustasi? Jos tuo teksti ei kolahtanut millään tavalla niin ehket sä pysty sitten tuntemaan mitään SYVÄSTI???!!!
SANOIN _IHAN KUIN!!!_
Et oo vissiin koskaan ollut kuulemassa Jumalan sanaa? Tai kuulemassa kuinka Jeesus rakastaa?
Ei millään pahalla mutta aloitus lähenetelee jo kansankiihotusta! Voin kuvitella Hitlerin puhumaan mikkiinsä! - ö vai ö?
terv. Kyyninen kirjoitti:
SANOIN _IHAN KUIN!!!_
Et oo vissiin koskaan ollut kuulemassa Jumalan sanaa? Tai kuulemassa kuinka Jeesus rakastaa?
Ei millään pahalla mutta aloitus lähenetelee jo kansankiihotusta! Voin kuvitella Hitlerin puhumaan mikkiinsä!No eipä sitten jokaisen kannattaa sitten vaan PADOTA ne tunteet sisällensä!!!! Näin taitaa tosiaan olla parempi!!!!! Pitäkää tästä lähinkin suunne supulla ja olkaa tekemättä YHTÄÄN MITÄÄN! Mutta älkää sitten märiskö kun mitään ei tapahdu ettekä mitään täällä haluamaanne SAA !!!!!!!
- kylmäkö?
terv. Kyyninen kirjoitti:
SANOIN _IHAN KUIN!!!_
Et oo vissiin koskaan ollut kuulemassa Jumalan sanaa? Tai kuulemassa kuinka Jeesus rakastaa?
Ei millään pahalla mutta aloitus lähenetelee jo kansankiihotusta! Voin kuvitella Hitlerin puhumaan mikkiinsä!Aloittajahan nimen omaan sanoi ettei "uskalla kertoa tunteitaan eräälle"! Mitä tekemistä sillä on sen kanssa, että Jeesus rakastaa silti, ihme logiikkaa? Aloittajakin varmaan uskaltaisi kertoa jos hän nuin ajattelisi "hän rakastaa minua kaikesta huolimatta" ???? Tuolla nyt tainnut olla uskonnon kanssa mitään tekemistä!! Saatikka Hitlerin! Auta armias jos Hitleri puhuisi mikkiin moisia :D Vai oliko mielestäsi Hitleri "OIKEA IHMINEN" joka pystyi "TUNTEMAAN SYVÄSTI" ? Hah, helvetin hyvät naurut sain ainakin!!!!
- Muistatko,eräälle M-
Mitä lupasin.Tämän viikon jälkeen emme ole yksin,tavataan vaikka vkloppuna,jos sulle sopii :) varmista että luurissa virta riittää:D
- sori kun ei niin ei
Olenko mä lukenut liikaa tai ollut liian paljon näillä palstoilla
Aina kun luen tällaista vuodatusta alan voimaan pahoin
Mutta näinhän sen oon..kiitos hienosta avauksesta .- s
Eiköhän tuon aloituksen pointti ollut vain se, että kannattaa olla avoin ja rehellinen? Näin minä sen tulkitsin :) Ei kai siittä tarvii pahaa oloa alkaa tuntea?
- puuh,,-ed
s kirjoitti:
Eiköhän tuon aloituksen pointti ollut vain se, että kannattaa olla avoin ja rehellinen? Näin minä sen tulkitsin :) Ei kai siittä tarvii pahaa oloa alkaa tuntea?
En mä aloittajan vuoksi ,vaan sen kun tulee sellainen pakottamisen tunne
""Kyky tuntea suuria tunteita on mielestäni rikkaus"" ...mun pitäs olla rohkeempi teoissani ym, pitää uskaltaa ja luotaa toiseen ihmiseen.. väkinäistä puuhaa ,kun se jokaisella tulee sit luonnostaan ajan kanssa ..rakkautta ei voi pakottaa. - hah.
ET ole lukenut VAAN kirjoittanut liikaa!!
aivoton URPO vastailee omiin kysymyksiin SHERIFFI voisi poistaa tämän ääliön kommenttit näiltä sivuilta. - a
hah. kirjoitti:
ET ole lukenut VAAN kirjoittanut liikaa!!
aivoton URPO vastailee omiin kysymyksiin SHERIFFI voisi poistaa tämän ääliön kommenttit näiltä sivuilta.kuka "urpo ääliö" täällä sun mielestä nyt omiin kysymyksiin vastalee?
- e
Niin, mutta tässä aloittajan pointtinahan oli myös se että "Hyvin paljon on siis juuri näitä ihmisiä jotka eivät uskalla tunteitaan kertoa, eivät ole rohkeita, eivät uskalla luottaa jne." Se, että huomaa ettei ole näitten tuntemuksien kanssa yksin myös siis helpottaa.... Toki eihän itseä tarvii mihinkään pakottaa, kaikki tulee ajallaan niinkuin sanoit! Eikä aloittajakaan varmaan pakottamisesta puhunut? Kärsii tilanteestaan vaan itsekin? Rakkauuden eteen vaan ehkä kannattisi uskaltaa puhua ja toimia....? Jos se todella on sitä mitä haluaa. Itse aina ajattelen, että jos kovinkin "vitkuttelen" saatan menettää jotain todella suurta ja tärkeää!
- j
Jokaisella meillä on sydän, mutta tunteeko se MITÄÄN onkin aivan eri juttu!!??!
- iiiin
minulla ainakin sydän tuntee ja tosi paljon ja kun vain näänkin erään tuntuu kuin sydän pakahtuisi se tekee muutamia voltteja ja spakaatteja rinnassani mutta kuitenkin ihan täysin ruumin ja sielun voimin vahvana ja voimakkaana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897