voiko mikään oikeasti korjata elämääni?
Okei, olen vasta 15, mutta olen kokenut paljon.
Jos sanon stressaavani, se kyseenalaistetaan, sillä eihän tämänikäiset voi mistään stressata, eihän?
No, tuo on äitini käsitys asiasta. Eitämänikäisen unettomuudet ymym. johdu muusta kuin myöhäisistä uni ajoista.
Minut kasvatettiin tavallaan...no, minua "suojeltiin" maailmalta pitkään. En tiennyt melkein mistään mitään ennen kuin oman selvitymiseni vuoksi aloin muuttaa käsitystäni maailmasta. Minä olin sellainen kiltti pikku tyttö.
Itku on heikkoutta muiden mielestä...sain kuulla siitä PIITKÄÄN jos itkin, ja leimattiin sen perusteella heikoksi...sisarukset eritoten. Muistan luvanneeni itselleni, että tästä lähin minä en itke....siitä paljon aikaa, mutta sen jälkeen en ole itkenyt suoranaisesti muuta kuin tunteista. ja harvemmin muiden seurassa. oikeastaan kerran.
Jonkin verran koulukiusausta, sellaista haukkumista syrjintää ja seläntakana puhumista, sekä kaikkea levittelyä kesti jokusen vuotta.
ehkä vieläkin, mutta en ole kuullut vähään aikaan...
Nyt en voi rentoutua, ajattelen koko ajan ulkonäköäni, läskeyttäi, minua masentaa, en saa yöllä nukutuksi kun ajatukset pyörii päässä ja sitten alkaa itkettämään, stressaan, ahdistun herkästi, silloin painaa rinnassa, joskus pistää. Henki kulkee raskaammin. Välillä kun on paljon ihmisiä ympärillä, niin tapahtuu.
minusta on muuttunut ihan eri ihminen. tavallaan olen vielä hyvä. en halua satuttaa toisia, ja olen nöyrä, sääliväinen. Mutta koko persoonallisuuteni on paksun sumun peitossa enkä saa elämästä melkoisenkaan paljon irti.
tätä on jatkunut runsaat 3 vuotta...huomasin vuoden jälkeen, että saatan olla masentunut.
Puhuin viimevuonna terkkarille, mutta hän vähätteli (kai?) ja minä menin puolustuskannalle (pelkäsin heikkoutta?) ja vakuutin kaiken olevan hyvin. Eli avun hakeminen on kamalaa. Menen heti sille kannalle että kaikki onkin hyvin ja pälä pälä...olen hyvä esittämään...esitän joka päivä jotain...
olen viillellyt ja hakannut itseäni, tällä hetkellä en, mutta kuolema pyörii päässäni tavalla tai toisella. joka yö minua piinaa mielukavt siitä että kuolen vaikka toisaalta sitä periaatteessa toivon. Sitten nään kuink ruma olen.
Vihaan itseäni.
Stressaan koulun alkua, en halua sinne helvettiin. Olen koko ajan ärtyisä tai välinpitämätön, kaikki tuntuu haukkuvan tai moittivan minua, huoh.
ja nyt vin epäilen, pääsenkö tästä sumusta kskaan pois, onko se mahdollista? niin paljon asioita mitä jätin mainitsematta, jotka pitäisi skarpata jotta saisi elämästä kiinni, mutten jaksa...miten kukaan jaksaa?
onko mahdollista päästä pois?! auttakaa
6
172
Vastaukset
- Paskaa...
Pää sekasin ja oottaan junaa.
- apua muualta...
mene lääkärille juttelemaan ja VAADI että haluat apua ja kukaan ei ota todesta! se osaa kyllä neuvoa sulle mistä tai mitä kautta saat apua!
Äläkä välitä siitä terkkarista, se varmaan ajatteli että sulla on perusnuorten ahdistuksia, mene siis jollekin muulle juttelemaan ja sano että tämä ei voi enää jatkua näin, apua on tultava!! Tsemppiä sulle, kaikki kyllä järjestyy!! - ;(
mul on jatkunut 6 vuotta tota, ja vielä kotona veli haukkuu mua koko ajan, en ole sentää viillelyt, mutta on ollut helvetin rankkaa, en ole mitenkään läski silti mulle vittuillaan kokoajan, tuntuu siltä etten kunnioita ketään, ehkä sen takia kun ketään ei kunnioita mua. Koulussa olen alkanut sanomaan suorat sanat tyypeille, mutta se tuntuu vaan lisäävän kiusaamista. Joskus liikuin koko ajan ulkona ja oli paljon kavereita, nyt olen lukittunut huoneeseeni masentuneena. sitten vielä paras kaveri alkoi haukkumaan, jonka kanssa olen ollut paras kaveri 8 vuotta,
ja äidin ja minun välit on paskat, ja isään minulla ei ole yhtään välejä
elämänilo on mennyt kokonaan ;(, en uskalla mennä hakemaan apua mitä voin tehdä ?- lakkalumo24
voi teitä nuoria! pakko hakea apua. kuten edelliselle sanoi, soita kriisipuhelimeen ja sen löydät netistä,
- lakkalumo
sun asiat ei oo tosiaa ok. voisko olla, että "peilasit" terkkarille eli kova likka?. puhun ny omasta kokemuksesta, ku olin su ikänen. sun pitää osata ja pystyä puhua totuus. voisitko vaika eka soittaa kriisipuhelimee ja kertoa mitä tunnet?
- peilasit
terkkarille? mitä tarkottaa? ;dd
öö kriisipuhelimeen puhuminen ei välttämättä ole hyvä dea, sillä olen kovin sis.päin suuntautunut ja ei pokka riitä siihenkään että jonkun kanssa juttelisi puhelimitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904