Portugali, Kreikka, Suomi.... Älytäntä antaa vakuutetonta ainaa. Sitten vastuutomat vippaajat törsäävät ja saattavat koko maailman vaikeuksiin.
Nyt pikavippaajien oikeudenkäynnit ruuhkauttavat tuomioistuimet Suomessa. Taas veroista maksetaan, sikamaista. Pikavippifirmat näistä vastuussa pitäisi olla. Huonot liikemiehet eivät pärjää kunnon bisneksessä ja keksivät kepulikonsteja.
Lienee eduskuntakin rosvojen hallinnassa, kun monista lakien rikkomuksista ei ole säädetty rangaistusta! Luulisi, että lainrikkomus on aina rangaistava teko.
EU vaikeuksissa pikavipeistä.
7
102
Vastaukset
- 18+6
Niinpä.. Mullakin menossa yli 10000€ vipit ulosottoon, noin 60eri laskua.
- Hemmohoo
Pikavippifirmat tai perintäyhtiöt vastaavat niistä oikeudenkäyntikuluista. Tosin ne kyllä pyritään perimään velalliselta ulosoton kautta. Mistä sait päähäsi, että ne maksatettaisiin veronmaksajilla?
- ee44
www.lainahaku.fi
- Konstantinos
Veronmaksajat kustantavat oikeuslaitoksen. Minkä vähemmän täitä laitoksella, sen pienempi se voisi olla. Tästä verosäästöt. Oikeudenkäyntikulut, mikäli niitä edes pystytään perimään, eivät kata lakimiesten koulutusta ja muuta asiaan liittyvää.
- Raivo Raisa
Eihän niitä kuluja takaisin saada, koska sinunlaisesi peräpukamat ottavat vastuuttomasti vippejä, hyvä Konstantinos. Mites isäs, se kreikkalainen, eikä opettanut, miten vipataan ja maksatetaan muilla ?
- lksvjasgj
Hyvä Raivo Raisa! Järkipuhetta.
Vikahan on aina muissa, vaikka itse hölmöillään
Näiden vastuuttomien vippaajien peräpukamat pitäisi repiä puuduttamatta pois.
- 8+20
Vipatkaa lisää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2185048Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194111- 583603
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363599- 513440
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest383035Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182579- 232336
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo372138UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami231972