Pakota itsesi uskomaan että kuoleman jälkeen on ikuinen elämä ilman ongelmia. Heti kun pienikin epäilevä ajatus tule mieleesi, pyyhi se heti pois päästäsi.
Jos kuulet jonkun järkevältä kuulostavan sitaatin jostain, joka sotii omaa uskoasi vastaan. Leiki että et kuullut sitä ja koita unohtaa se mahdollisimman nopeasti.
Jos rukoilet, mutta et saa vastausta. Rukoile uudestaan kunnes sinulle "vastataan" ja tämän jälkeen muista ainoastaan tämä "vastattu" rukous. Unohda mahdollisimman nopeasti kaikki ne rukoukset joihin et saanut vastausta.
Kun luet lehdistä nälkäkuolemista, luonnonkatastrofeista ja muista kärsimyksistä. Muista! Jumallalla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Olemme ansainneet kaiken kärsimyksen.
Jos tsunamissa kuolee satatuhatta ihmistä ja pelastuneita on kolme.
Muista! Jumala ei tappanut satatuhatta ihmistä, vaan pelasti nämä kolme.
Yritä kaikin keinoin elää itsepetoksessa kuolinvuoteelle saakka. Näin olet elänyt onnellisen elämän.
Lepää rauhassa ... olet palannut luonnon kiertokulkuun.
Jos kuulet jonkun järkevältä kuulostavan sitaatin jostain, joka sotii omaa uskoasi vastaan. Leiki että et kuullut sitä ja koita unohtaa se mahdollisimman nopeasti.
Jos rukoilet, mutta et saa vastausta. Rukoile uudestaan kunnes sinulle "vastataan" ja tämän jälkeen muista ainoastaan tämä "vastattu" rukous. Unohda mahdollisimman nopeasti kaikki ne rukoukset joihin et saanut vastausta.
Kun luet lehdistä nälkäkuolemista, luonnonkatastrofeista ja muista kärsimyksistä. Muista! Jumallalla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Olemme ansainneet kaiken kärsimyksen.
Jos tsunamissa kuolee satatuhatta ihmistä ja pelastuneita on kolme.
Muista! Jumala ei tappanut satatuhatta ihmistä, vaan pelasti nämä kolme.
Yritä kaikin keinoin elää itsepetoksessa kuolinvuoteelle saakka. Näin olet elänyt onnellisen elämän.
Lepää rauhassa ... olet palannut luonnon kiertokulkuun.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"olemme ansainneet" se on juuri näin.
Karman laki on sellainen syyn ja seurauksen laki. Mitä kylvät sitä niität.
Sanotaan että me voimme vetää jopa seitsemän edellisen elämän karmaa perässämme.
Pitää ajatella niin että aina kun tulee vaikeuksia ja pääsemme niistä yli tulee vanha velka maksettua. Vähitellen elämät muuttuvat yhä vain ihanemmiksi.
"Sanotaan että me voimme vetää jopa seitsemän edellisen elämän karmaa perässämme. "
Nin sanotaan, mutta missä todisteet?
todisteet? Enpä ossaa sanoa mutta missä on todisteet jumalasta tai helvetistä?
Jälleensyntymisestä on paljon todisteita, esimerkiksi Shanti Devin tapaus.
Uskallatko googlata?
"Jälleensyntymisestä on paljon todisteita, esimerkiksi Shanti Devin tapaus.
Uskallatko googlata?"
Uskallan toki googlata, mutta google ei ole mikään todiste.
Jos sinulla on linkki siihen todisteeseen joka täyttää kaikki tieteelliset vaatimukset niin laita toki tänne se.
tieteelliset vaatimukset, niitä ei ole. Sielun olemassaolosta on paljo todisteita.
Leikkaus-saleissa tuhannet ihmiset ovat irtaantuneet ruumiistaan.
Jälleensyntymisoppia on opetettu raamatussa mutta se on poistettu Konstanttinopolin kirkolliskokouksessa 553 kerettiläisenä harhaoppina.
Piispa Origines opetti sitä.
Itse tiedän eläneeni edellisessä elämässä Venäjällä tsaarin aikaan.
Onko jumalasta sitten tieteellistä todistetta?
Sen vain tuntee että on elänyt ennenkin, kaipuu entisiin paaikkoihin ja monet tutut asiat vahvistavat tunnetta.
**Itse tiedän eläneeni edellisessä elämässä Venäjällä tsaarin aikaan.**
Olitko peräti tsaari?
BUAHAHAHAHAHHAAAAAAAAAAAA...
ei kun olin tsaarin palveluksessa.
Oletko hakenut apua noihin harhoihisi?
joo opiskelen Venäjää.
"Tieteelliset vaatimukset, niitä ei ole".
Eikö? Ehdin jo innostua..
"Sielun olemassaolosta on paljo todisteita."
Juu, ei ole ensimmäistäkään.
"Leikkaus-saleissa tuhannet ihmiset ovat irtaantuneet ruumiistaan."
ööö ... hä? Mistä saat vedettyä tuollaisen aasinsillan:
Ruumiista irtautuminen -> Ihmisellä on sielu?
"Itse tiedän eläneeni edellisessä elämässä Venäjällä tsaarin aikaan."
Hyvä. Pidä se omana tietonasi.
"Onko jumalasta sitten tieteellistä todistetta?"
Ei. Siksi siihen uskominen on typerää.
"Sen vain tuntee että on elänyt ennenkin, kaipuu entisiin paaikkoihin ja monet tutut asiat vahvistavat tunnetta."
Jos lyön pääni, näen tähtiä. Ovako ne oikeita tähtiä?
Jos vedän LSD:tä, saatan nähdä vaaleanpunaisen norsun. Onko kyseinen norsu siis olemassa? Deja Vu-ilmiöllä on lukuisia tieteellisiä selityksiä, eikä yksikään niistä ole se, että on elänyt aikaisemmin.
Saksalainen psykoterapeutti Thorwald Dethlefsen on hypnotisoinut potilaitaan edellisiin elämiin. Hän on kirjoittanut kirjat "Kokemuksia jälleensyntymisestä ja Kohtalo on haaste".
Ateisti olisin minäkin ellen uskoisi jälleensyntymiseen.
Sitäpaitsi haluan syntyä uudelleen, taitaa jäädä tässä ruljanssissa muutamia hommia kesken.
"Hän on kirjoittanut kirjat "Kokemuksia jälleensyntymisestä ja Kohtalo on haaste""
Maailma on täynnä kaiken maailman ennustajia, selvännäkijöitä ja muita ihmeellisyyksiä jotka kyllä osaavat kirjoittaa (ja myydä) kirjoja, mutta eivät osaa näyttää tieteellistä todistetta siitä mitä he kirjoittavat.
Kysymys kuuluu. Kumpi on todennäköisempää:
1. Saksalainen mies kirjoittaa kirjoja rahan takia.
2. Kaikki se mitä tiedämme biologiasta, fysiologiasta ja lääketieteestä on väärin. Tiede on nimittäin aika hyvin perillä siitä, mistä ihminen koostuu ja mitä sille tapahtuu kuoleman jälkeen.
"Sitäpaitsi haluan syntyä uudelleen"
Niin minäkin.
Ei Dethlefsen ole ennustaja eikä selvänäkijä, varmaan löydät tietoa hänestä jos haluat.
Hyvin asiallisia kirjoja, hyvä että niitä kirjoitetaan ja tietenkin niistä pitää rahaakin tulla. Tiede ei taida tietää juuri mitään mitä kuoleman jälkeen tapahtuu, ihmiskeholle kylläkin. Näin olen funtsinut reinkarnaatiosta enkä ole koskaan vaatinut ketään samoin uskomaan.
Hyvin sanottu. Itelleen valehtelu on laajalle levinnyttä.
"Miljoonat hindut ja muslimit ja kristityt löytävät elämänsä ainoan lohdun rukouksesta. Ehkäpä torjut heidän näkökantansa ja väität heidän valehtelevan tai pettävän itseään. Siinä tapauksessa sanon vain, että tämä valhe viehättää minua, totuudenetsijää, jos kerran täytyy nimittää valheeksi tukipylvästä tai matkasauvaa, jota ilman en jaksaisi elää hetkeäkään. Vaikka poliittisella rintamalla vastassani on epätoivo, en ole menettänyt mielenrauhaani. Itse asiassa eräät tapaamani ihmiset ovat kadehtineet mielenrauhaani. Voin kertoa, että tämä rauha on peräisin rukouksesta." (Mohandes, Mahatma, Gandhi - The Nation´s Voice)
jos rukoilee ei saa pyytää itselleen mitään. Rukooilu tappaa itseluottamusta.