Isompi vanne = autosta laiska?

Mitattua jossain ?

Jos muuttaa esim 16" 205-55 kokoon 17" 205-55 niin kokonaisvälitys kasvaa hieman ja RASKAAMPI vanne ja rengas tuo vielä isomman painon takia hitautta renkaan kiihtyä mutta homaako ajossa asiaa? semmoisessa normaalissa 2 litraisessa 150hv bensa autossa?


Ainahan se jousittamaton massa huonontaa renkaan maaseuraamis kykyä ja samalla pyörivä hyrrä (vanne ja rengas ) jotka on siis painoltaan isompi kilokaupalla huonontaa mutta sepä onkin kysymys kuinka hyvin sen huomaa?

halkaisia siis kasvaa sen 25,4mm ja myös vanne masa kasvaa ja paino on ulompane eli huonommassa paikassa nopeuden muutosken suhteen.

6

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huom. rengasmääräyks

      auto tuskin jaksaa liikkua tuollaiset tuuningin jälkeen ja rengas ei pysy tiessä sitten millään jos onnistut saamaan auton liikkeeseen.

    • DB

      Ero ei varmaankaan ole erittäin merkittävä, mutta sen voi tosiaan ehkä huomata, riippuen siitä millainen isompi vanne on kyseessä, ja kuinka tarkkaavainen kukin autonsa ajoominaisuuksien suhteen ylipäätään on. Jos se uusi vanne on valurautaa, niin kyllä sitten huomaa. Hyvä ja laadukas 17" alumiinivanne ei kuitenkaan välttämättä lisää painoa "kilokaupalla". Ehkä kilon tai pari per rengas, jos ollenkaan. On niitä aika kevyitä vanteita olemassa...

      Muuten tuo muutos on laillinen, sikäli kun 205/55R16 oli alkuperäinen rengaskoko, eikä uusi rengas-vanne yhdistelmä osu auton rakenteisiin, eikä se uusi vanne ole enemmän kuin 7,5 tuummaa leveä. Sen ei pitäisi heikentää auton suorituskykyä ollenkaan merkittävästi. Mittarissa eroa tietty tulee 4%, eli 100km matka- tai nopeusmittarissa = 104km todellisuudessa.

      Suurin ja huomattavin ero lieneee tuo renkaan hinta. 205/55R17 ei yleensä ole paras valinta muutenkaan kun alkuperäinen oli 205/55R16. Leveyttä saisi olla (yleensä) ainakin sentin tai pari enemmän kun vannekin (yleensä)levenee. 17" vanne on lähes aina 7-8 tuumaa leveä, joitakin harvinaisempia poikkeuksia lukuunottamatta, esim. pro-tuning, tai kilpa vanteet. 215/50R17 tai 225/45R17 ovat edullisempia ja järkevämmän-kokoisia renkaita.

    • HOJ

      Huomaa ja varmasti. Isompi vanne ja painavampi rengaskoko yhteensä tekevät autosta tosi kankean kiihdytyksissa.

      150 hv perusautossa tuo alkuperäinen 16" rengaskoko ei varmasti lähde sutimaan eikä sillä pito lopu, suuremmalla renkaalla saavutetaan kuitenkin kaikki haitat: isompi kulutus, hitaus kiihdytyksissä jne.

      Itsellä 140 hv auto, kesärenkaat 225/45R17 ja huomaa miten auto piristyy kun syksyllä laittaa 205/55R16 talvirenkaat alle. Tuossa kokoluokissa ulkokehä pysyy vielä samassa eli ainoastaan renkaan massan vaikutuksesta tuo miellyttävämpi käytös kevyemmällä kumella.

      Talvirengas vanne noin 2kg kevyempi kuin kesäsetti.

    • DB

      Niin, kyllä eron s a a t t a a joissain tapauksissa huomata. Riippuu renkaasta, vanteesta, autosta, keliolosuhteista, ja havainnoijasta (kuljettajasta).

      Aiheesta on kirjoitettu paljonkin kautta aikain ja auton jousittamattoman massan (tässä tapauksessa rengasvanne-yhdistelmä) fysiikasta on sanottu, että yhden kilon muutos renkaassa vastaa kymmenen kilon muutosta auton kuormassa. Kahden kilon lisäys per rengas/vanne vastaa siis näin ajatellen kahdenkymmenen kilon lisäystä auton kuormaan. Neljän renkaan kanssa muutos on siis yhteensä 8kg renkaissa, tai 80kg kuormassa. Eli jos rengasvanne-yhdistelmä painaa 2kg enemmän, on se sama kuin että jos autossasi istuisi yksi 80kg painoinen matkustaja.

      Se kuinka hyvin tällaisen asian huomaa riippuu siis renkaasta, vanteesta, autosta, keliolosuhteista, ja e r i t y i s e s t i havainnoijasta (kuljettajasta).

      Kulutuseron pitäisi kuitenkin näkyä tankaamisten yhteydessä pitkässä juoksussa melko selvästi, mutta sekin riippuu ajotavasta. Matka-ajossa ero on hyvin hyvin pieni. Kaupunkiajossa, lukuisten kiihdytysten ja jarrutusten takia ero on selvempi.

      • 16"

        Jep, autosta tulee lisäksi surkea ajaa. En oikein ymmärrä tuota matalaprofiilivouhotusta muutenkaan. 99% siitä ajasta mitä vietetään auton läheisyydessä ollaan sen sisällä.... ja auton pääkuskina itse vielä ratin takana. Miksi ihmeessä pitäisi kiusata tuttua ihmistä epämukavalla autolla?


      • maantierengas
        16" kirjoitti:

        Jep, autosta tulee lisäksi surkea ajaa. En oikein ymmärrä tuota matalaprofiilivouhotusta muutenkaan. 99% siitä ajasta mitä vietetään auton läheisyydessä ollaan sen sisällä.... ja auton pääkuskina itse vielä ratin takana. Miksi ihmeessä pitäisi kiusata tuttua ihmistä epämukavalla autolla?

        Mikään ei estä laittamasta alkuperäiselle vanteelle 60- tai jopa 65- sarjan rengasta. Se olisi edullinen ratkaisu ja harventaa välitystä kohtuullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe