Toivottavasti Haapajärven kunta muistaa paikkakunnan suurinta urheilusankaria patsaalla tai jollain muulla tavalla. Vaikka Mikan elämä ajautui lopulta sivuraiteille, ei kukaan voi kiistää miehen saavutuksia, olympiavoittoa ja periksiantamatonta harjoittelua.
Osanottoni Mika Myllylän läheisille.
Mika Myllylälle patsas Haapajärvelle
24
408
Vastaukset
- hiihto-asu ylle
Kannatan ajatusta lämpimästi.
- mikaaaaaaaaaaaaaaaaa
olen samaa mieltä. pitäsmuistaa mikaa edes nyt. vaikka olis pitäny jo eläes enemmän sempata.
- älä lyötyä lyö
OSANOTTONI LÄHEISILLE !
- mm
Käykää katsomassa mitalinäyttelyä, suksia ja muuta tavaraa kaupungintalon valtuustosalissa olevassa näyttelyssä. Samalla voitte kirjoittaa nimenne ja osanottonne surunvalittelukirjaan.
- KGKGFKKK
kUINKA KAUAN SE NÄYTTELY ON SIELÄ?
- mm
Perjantaihin 15.7. asti. Paljon tuntui olleen kävijöitä. Ihmiset haluavat kunnioittaa suuren hiihtäjän muistoa.
- KGKGFKKK
pittää kävästä.
- KRIISIKUNTA NRO 1
JA LISSÄÄ VELEKAA SINNEKKIN KAUPPALAAN!
- Dopinkiukko
Onkohan se semmonen puliukkoa esittävä patsas ?
- halpamaista
Kato ite peiliin, raukkamainen mielipide!
- Takataskuun siideri
Toiseen käteen revolveri ja toiseen dopinki purkki
- raukka..
pidetään pienepää suuta,kokeileppa itse mihin pystyt.
- Elmään apua ajoissa
Sanompa heti alkajaisiksi .En ole urheiluihmisiä.Mutta kunnioitan Myllylän muistoa ja esitän syvän osanottoni läheisille.Mielestäni on ja oli suuri vääryys että tästä dopinjutusta tehtiin Suomessa ja vain Suomessa suuri numero.En silti hyväksy vääryyttä ,mutta kyllä tämä asia olisi pitänyt hoitaa kansainvälisellä tasolla ,koska näin sivusta seuraavana taviksena maailma on täynnä samoja aineita käyttäneitä ja edelleen käyttäviä ja jatkuvasti uutta keksitään.Mutta kun tälläinen vielä oman tunnon omaava henkilö joutuu käynmään kovan kamppilun ja lähes yksin kyllä siinä hermot on riekaleina ja arvata voin kuinka perhe on kärsinyt ja lasten etua ajaessaan puolisokaan ei jaksanut katsoa enää kuinka viina sai suuren osan ja kun tähän liittyy vielä syvä masennus. Kuinka moni teistä kirjoittajista on nähnyt "viina helvettiä", ja mielen sairautta ,jos jotain siitä tiedätte ,vaikenette.Jos jotain osoitetaan,haluan itse kysenalaistaa miksi "suuret johtajat vaikenevat ja miksiette auttaneet Mikaa kun apua olisi pitänyt antaa." Parantakaa tapanne on vaikea uskoa että suurikenkäiset eivät asioista tiedä mitään.Ihmishenki on liian kallis menetettäväksi ja tälläisten uhrausten vuoksi .Muistosi" Mika" elää suomaisten sydämissä.
- Mikalle kunnia
Oikeaa tekstiä! Ajatellaampa asiaa järjellä eikä raukkamaisella kateudella.
- Parempi näin
Olishan mika voinu mennä oikeesiin töihin vuan kun oli niin täynnä ihtiään että kahteli normaali työläistä vain nokkavarttansa pitkin eli leuhka juoppo retku sai mitä pyysi.
- Viinamäenmiehiä
Samaa mieltä ei tuommonen patsasta tartte.
- hutsujenhutsu
Viinamäenmiehiä kirjoitti:
Samaa mieltä ei tuommonen patsasta tartte.
Niin ja se eukkoki oli semmonen pyrkyri rahan takia se mikan nai.
- Josef Kay
Patsas voisi olla mahdollinen. Onhan kyseiselle paikkakunnalle pystytetty 1980-luvulla patsas Juho Jaakonahon muistoksi. Entä kuka hän oli? Kilpapyöräilijä, joka osallistui vuoden 1912 olympiakisoihin. Mies karsiutui, koska tuli polkupyörään teknisiä ongelmia.
- nainen haapajärveltä
joo ohan pyhäsalmeskin hiihtäjänpatsas ja nainen he ja viel alasti, voishan tol ol edes vaatteet pääl ja sauvat käteen. ni olis hiihtäjän näkönen. ny o kuin et naikaa mua. no ja muutama kivikasakin mikä ei esitä yhtään mitään. et jos tulee mikasta patsas ni toivottavasti esittää kans hiihtäjää, eikä niinkuin pyhäsalmessa.
- 7 päivää Mika
laitahan lessu korkki jo kiinni.....
- perässähiihtänyt
Ihminen ei saisi menestyä,,,syntyy kateutta,,Kaikinkeinoin pitää mustamaalata,että saisi oman itsetunnon korkealle.Sitten kun ei enää menesty on otollinen aika potkia päähän vielä enemmän..Todelliset ystävät ovat vähissä. On niitä patsaita paljastettu turhemmillekin henkilöille,,,
- näköispatsas
Miks myllylä haudattiin sehän on kansallisaarre joka olisi pitänyt muumioida ja pistää torille pystyyn olis ainaski
- entinenpenkki
Hemohessilläkö patsaat karpaasi Isometsälle myös jos tää toteutuu hyvää esimerkkiä muutenkin surkee kuntoisille sOOMI nuorille ihme pelleilyä loppu oli sit mitä oli ja patsas? Ite lopetin koko sOOMEN urheilun seuraamisen tapauksen myötä puhtaita urheilijoita kun ei ole ees sOOMEN huipulla kun ei oo kun joulu lahjoja on otettava kunnon tropit että menestyy ees sOOMESSA mites ulukomailla vaisuks jää mömmöt heikkoja tai ilmiantajat vahvoja...HAHHAHHAA...
- kaikkionsaanut
niinoo Myllylä sai tähtisadetta kun oli menestyvä urheilija, kun hän sitten siirtyi "vapaalle niin jälleen metsävastasi mitä sinne huutaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522206
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3501478Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971473- 2021405
- 681121
- 35988
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59960Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31949Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta28885Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859