Lieksan Lehdelle terveisiä: opetelkaa kirjakieltä.
Jatkuvasti saa lukea puhekielisiä ilmaisuja. Vai tuleeko sitä murreteemaista lehteä useampi kuin yksi numero? Harjoittelijoiden mokat voi vielä lukea ymmärtäväisin mielin, mutta lähes kaikkien muidenkin toimittajien jutuissa on kirjoitusvirheitä... En tilaa lehteä, kun pois muutan.
Ps. "Vastoittain" ei auta asiaa yhtään.
Onko ketään muuta häirinnyt?
"VASTOTTAIN"
26
1393
Vastaukset
- eipä ole häirinnä
eipä ole. Aika pienisieluinen olet. Mikä on kantasana vastako tai siis vihta.
- Onko muuten
Lieksan lehdessä ollut juttuja pielisentiestä ja Mamuista?
- kesälystit
Joka lehdessä ainakin mamuista. Viimeisen jutun kuvissa setät puhaltelivat saippuakuplia päivän ratoksi ja kivaa näytti olevan.
- isokupru tulossa
kesälystit kirjoitti:
Joka lehdessä ainakin mamuista. Viimeisen jutun kuvissa setät puhaltelivat saippuakuplia päivän ratoksi ja kivaa näytti olevan.
Pitäskö kaupungin järjestää jotain työksi sanotta heille. Kyllä työtä tekevälle riittää.
- LL väärällä linj.
isokupru tulossa kirjoitti:
Pitäskö kaupungin järjestää jotain työksi sanotta heille. Kyllä työtä tekevälle riittää.
Ehkäpä jonkunlaisissa työhommissa voisi myös ihan käytännössä oppia tätä suomenkieltä parhaiten. Työhön liittyviä sanoja ja termejä. Ei ihan monessa työssä tarvita saippuakuplailoittelun sanastoa. Ällöttää katsella tuollaisia kuvia ja lukea höpöjuttuja veronmaksajien rahoilla leikkivistä ukoista.
- tiia tiia
Sinä itse ärsytät kun arvostelet, etkä silti osaa itse kirjoittaa oikein.
Lauseen sanajärjestyskin on aivan pielessä esim. "kun pois muutan". - Routa vuann.
Dekkari kieltäkö pitäisi toimittajien kirjoittaa vai kapula kieltä
ettei ihan virasto kieltä Kele tätä tohotusta . - Ärsyttää!
Suomen kielessä on vapaa sanajärjestys. Ja tämähän on keskustelupalsta. ;)
"Vähän aikaa sitten" tai "hiljattain" olisivat parempia ilmaisuja. Adverbeillä ei tietääkseni ole kantasanaa. Tosin "vastottain" ei edelleenkään ole suomen kielen sana.
Puhutaanko aiheesta, ei sielun koosta? - Ärsyttää!
Anteeksi aivopieru. Korjataan: adverbilla voi olla kantasana, riippuen ilmaisusta. Esim. nopeasti - vrt. vielä.
- ...
Minuakin häiritsi.
- Et sinä ole
tilannut sitä tähänkään asti. Seolla kävit lukemassa paska ja sitten kiukuttelet.
Muuta pois Lieksasta ja heti - hus-hus. - Routa ei sivisty.
No Kirjakielen Expertti pane tämä höpinä oikeaan ilmaisu asuun sillä
Kirja kielellä Olin puattipoukamassa kauheen aukeella laakeella
Lemmenjoen kulta tunturien jänkhän alavirran seulosen takana ? - pussycat,,,
Idän ihmiset lypsää sut kuiviksi vaskiviikoilla,,,,,tule,,,,
- Idästähän miekin .
Manit pelattu ei taalaa Vaski juhliin edes lippuun .
- Ärsyttää!
En ole kirjakielen expertti, eikä arvosteluni koskenut keidenkään muiden kuin Lieksan Lehden toimittajien tekstejä. Mutta pyydettäessä:
Olin paattipoukamassa todella aukealla, laakealla vesistöllä, Lemmenjoen Kultatunturien Jänkhän alavirran, Seulosen, takana.
En tunne maastoa enkä mainittuja paikkoja, joten toivottavasti ymmärsin mitä tarkoitit.- Routa kuittaa.
No sattui näppäin virhe oli puhe seulasta millä huuhdotaan jotain
Seulaset on tähti kuvio kai Orionin alueella jossain avaruudessa
Enkä minäkään ole expertti raapustelussa ku ei tullut käytyä kouluja .
Mutta hällä väliä yli 62, on kuitenkin jo tiimalasissa ja hiekka valuu aikansa .
joten tämä siitä höpinän oikesta kirja kieli asusta .
- Kielipuoli
Mikä on Seulonen? Jänkhän ja Selkosen olen kuullut mutta en Seulosta?
- Ei häirinny...
No eipä tuo nyt oo yö unia vieny,enkä sen takia oo paikka kuntaa vaihtamassa.
Mutta jos nyt kerran tykkäät nostaa kytkintä,niin toivotan onnee.
(kyllä routa porsaan kotiin ajaa.) - Ärsyttää!
Sanoinko jossain vaiheessa, että vaihdan paikkakuntaa Lieksan Lehden takia? Ja ei, en ole menettänyt yöuniani. No, joka tapauksessa toivottavasti koet saaneesi sanottavasi sanotuksi.
Omasta puolestani on vain todettava, että sen verran pännii lehden huono kieli ja tyyli (eikä ne lehden juttuaiheetkaan nyt niin tavattoman mielenkiintoisia/tarpeellisia ole), että tällä hetkellä en koe lehden tilaamista mielekkääksi.- Ketä kiinnostaa?
vae et tilloo lehtee...ja aeot hääppästä kaapunkista...se on kuulle yks lysti meille,mutta toivottavasti koet saanesi sanottavasi sanotuksi.
- On se
Ketä kiinnostaa? kirjoitti:
vae et tilloo lehtee...ja aeot hääppästä kaapunkista...se on kuulle yks lysti meille,mutta toivottavasti koet saanesi sanottavasi sanotuksi.
nimmarille ketä kiinnostaa
Kaapuntin löysis!!! - Näin nyt
Onhan ne MIELENKIINTOISIA, joka lehdessä KIINTOISA MAMUJUTTU!!!!!!!!
- Ärsyttää!
Koen kyllä. Korostan kuitenkin vielä, että pointtini oli nostaa esille joidenkin Lieksan Lehden toimittajien kyseenalainen ammattitaito. Tässä sisäänlämpiävässä kaupungissa ei saa kritisoida mitään, se on kyllä huomattu jo kauan sitten. Huomaa, etten edes sano "ketään": jostain kummallisesta syystä lieksalaiset kokevat olevansa kakkosluokan kansalaisia, ja joku, joka sanoo ikävät asiat ääneen, saa loskaa niskaansa. Tässä yksi syy siihen, että olen iloinen, kun pääsen sivistyneiden ihmisten ilmoille. Ja myönnä pois, olet mielissäsi, että vastasin sinulle.
- Kyrpä-Jooseppi.
Mie olen taas hieman toista mieltä!
Lieksan lehden toimitus on ottanut vuosia sitten, 'tietyn kannan eräissä asioissa ,jotka he seulovat tiheällä seulalla' siis sen mitä julkaistaan!
Omalta kohdaltani voin sanoa sen että kritisointikin menee läpi, kunhan se tehdään 'sopivasti' niin että se on painokelpoista.( Terkkuja marjalle)
- Vukjuu
Sympatiani ovat tässä ketjussa täysin Ärsyttää- nimimerkin puolella. Olen itsekin jo aikapäiviä sitten huomannut, etteivät lieksalaiset juurikaan kestä arvostelua. Täysin normaali ja rakentava kritiikkikin saa välittömästi hirveän agression aikaan peruslieksalaisessa. Toki on myös poikkeusyksilöitä, jotka kyllä sietävät arvostelua ja ottavat siihen itsekin osaa. Juuri tämä ryhmä parhaiten kehittää ympäristöään missä sitten ikinä vaikuttavatkin.
Toisaalta tämä arvostelukielteisyys on ymmärrettävää, onhan Lieksa tietyllä tavalla kaukana kaikesta, ikään kuin eristäytynyt tänne ison järven taakse, sanoisinko erämaahan. Se pelkästään, siis geopoliittinen sijainti, ei kuitenkaan tee Lieksasta ja sen asukkaista negatiivisesti suhtautuvia. Lieksalla olisi ollut menneinä vuosikymmeninä potentiaalia kasvaa alueelliseksi kasvukeskukseksi, mutta kun tätä erinomaista mahdollisuutta ei osattu hyödyntää, niin ihmismielet on vallannut tappiomieliala elämän ja elinvoimaisuuden valuessa pois paikkakunnalta.
Uskoisin että juuri tämä menetetyn mahdollisuuden aiheuttama katkeruus synnyttää hylkyreaktion kaikkea arvostelua kohtaan, joka on tavallaan ihan luonnollistakin, joskin valitettavaa.
Itse olen junan tuoma joten ulkopuolisena ja muutakin maailmaa nähneenä osaa tehdä havaintoja ympäristöstään. Sinänsä tämä olisi oikein hyvä ja sopivan kokoinen paikkakunta asua ja luontokin on kaunis sekä lähellä (kuten tietysti monilla muillakin paikkakunnilla) mutta koska täällä todellakin on osattu priorisoida asiat päin mäntyä tai ne vain ovat sellaiseen jamaan ajautuneet, niin eihän tästä mitään eläkevuosien ympäristöä itselleen halua.
Lieksa oli joskus kymmenisen vuotta sitten Suomen onnellisimman paikkakunnan listalla sijalla 101, kun mukana oli muistaakseni 103 kaupunkia. Jos nyt tehtäisiin uusi kaupunkien onnellisuusvertailu, niin löytyisiköhän yhtään onnettomampaa kaupunkia kuin Lieksa? Ainakin väestö ja veronmaksukykyiset ihmiset ovat vähentyneet rajusti ja velvoitteet sekä ahdinko kasvaneet, ainakin näin päättelisin asian olevan. - Ärsyttää!
Ei lisättävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475345Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "602042Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181750Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 141445
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301397Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171087Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771048Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60887