Tekonurmi

Fendtiil

Vesilahteen pari komiaa tekonurmikenttää , ei paljo muualla kehata investoida jalkapallo harrastukseen

10

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • u65urt76

      Millos Vesilahti on Nokiaan liittynyt?

    • 11+13

      No mitä sitä suotta investoimaan. Harrastajamäärät on kasvussa. NoPS saattaa hyvikin nousta kakkosdivariin eli korkeimmalle tasolle mitä Nokialla on pystytt pelaamaan.

      Keskusurheilukentän nurmikko on kuintenkin jostan syystä aivan kamalassa kunnossa. Turha tänne on mistää uusista nurmista haaveila kun olemassaoleviakaan ei kunnola hoideta.

      • Ei korkeimmalle

        NoPy pelasi joskus 90-luvulla 1. divaria ja oli parhaillaan keskikastissa siellä. Paras saavutus tuli kuitenkin cupista, jossa NoPy eteni aina välierään asti häviten siellä HJK:lle 1-0. (Mitenkään vähättelemättä NoPS:n saavutusta, tai tulevaa sellaista siis).


      • 1+13=?
        Ei korkeimmalle kirjoitti:

        NoPy pelasi joskus 90-luvulla 1. divaria ja oli parhaillaan keskikastissa siellä. Paras saavutus tuli kuitenkin cupista, jossa NoPy eteni aina välierään asti häviten siellä HJK:lle 1-0. (Mitenkään vähättelemättä NoPS:n saavutusta, tai tulevaa sellaista siis).

        Nopy pelasi ykköstä 1998-2000. 1997 Nousukarsinnoissa Nopy pelasi 1-1 tasapelin KuPS:ia vastaan ja voitti Visan Pallon 5-1


      • yote vote
        1+13=? kirjoitti:

        Nopy pelasi ykköstä 1998-2000. 1997 Nousukarsinnoissa Nopy pelasi 1-1 tasapelin KuPS:ia vastaan ja voitti Visan Pallon 5-1

        Miten Pyryn tarina ykkösessä päättyi? Nykyään toimintaa ei kaiketi ole edustusjoukkueella ollenkaan? Miksei?

        Vietin tuohon aikaan vuosia ulkomailla eikä siellä vanhan kotikaupungin jalkapalloilua tullut seurattua ainakaan niin paljoa, että ne olisivat mieleen jääneet.


    • Stumbell

      ei vesilahti nokiaan liitykkään mutta nokialla voi olla tarvetta liittyä vesilahteen

    • ..Topias

      Vesilahdelle onnittelut ja kaikki kunnia hienosta päätöksestä ! Hienoa että uskaltavat panostaa myös palloiluun. Tekonurmikentät ovat nykypäivää.

      Nokia taitaa olla ainoita kuntia jossa tekonurmea ei vielä ole. Ja ennen kuin joku vastaa että ei tarvitakkaan niin kyllä tarvitaan. Ja kiireesti. Nokialla on nais- ja miesjoukkueita sekä vastaavasti tyttö- ja poikajunioreita jotka pelaavat sarjoissa joiden pelikausi on huhtikuulta lokakuulle eli molemmista päistä ulkona nurmien käyttökaudesta. Tekonurmi olisi aina käyttökunnossa tuona aikana.

      Mitä tulee nurmikenttien "huonoon kuntoon" niin eiköhän sekin ole rahasta kiinni ei ei ole budjetissa rahaa hoitaa niin kuin pitäisi.

    • hjkcjh

      Minne se sitte tehtäis...ei ole tilaa!

      • Fendiil

        Esimerkiksi Pinsiöntien varteen mahtuis aikamoinen urheilupyhättö. Porintien jälkeen on tilaa ja voisi jättää Noki-areenallekkin varauman, tien kunnostuskin alkaa tänä vuonna niin komia tulisi. Ja sekin vielä ettei tarvitsisi alkaa käsitellä valituksia mahdollisista melu ja näköhaitoista. Kun taloja ei ole lähistöllä


    • JE34534

      Kyllä toden totta olisi aika jo Nokian astua 2000-luvulle. Ympäristökunnissa (Ylöjärvi, Pirkkala jne.) on tekonurmi jo tehty joten kyllä pitäisi Nokiallekin se saada. Pidentäisi junioreidenkin kautta keväästä ja syksystä saman mittaiseksi kuin muissa lajeissa. Eihän tuo ole edes kallis investointi käyttömäärät huomioiden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      72
      4757
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      72
      4634
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2977
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      76
      2883
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2226
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      59
      2015
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      16
      1707
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      112
      1399
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe