Ostin muutama päivä sitten ebaysta tuotteen, jonka maksoin saman tien PayPalilla. Yleensä olen parin päivän sisällä saanut myyjältä palautteen ostosta, mutta tältä myyjältä ei ole vieläkään tullut palautetta. Lisäksi sivulla näkyy, että tuotetta ei ole vielä edes lähetetty, vaikka tuote luvattiin lähettää 24 tunnin kuluessa ostosta. Olen ottanut yhteyttä myyjään ja kysynyt, että onko tuote jo postissa, mutta vastausta ei ole kuulunut.
Voiko tuote olla jo postissa, vaikka myyjä ei ole merkannut sitä vielä lähetetyksi? Entä eivätkö kaikki myyjät anna palautetta ostajille?
ebay-kysymys
2
195
Vastaukset
- hugobossssssss
Oliko positiivista palautetta myyjällä? Otitko yhteyttä ebayn kautta vai sähköpostilla? Kannattaa mielummin laittaa sähköpostia niin saa varmemmin vastauksen.
- nettishoppaaja
Eivät kaikki myyjät erikseen lähetä viestiä ostoksen jälkeen. Siis homma on myyjästä kiinni. Ebaysta sen sijaan tulee heti oston jälkeen viesti ostoksesta ja PayPalista maksamisen jälkeen.
Merkintä lähettämisestä (Purchase Historyn kirjekuori) on myös myyjäkohtaista, Kaikki eivät merkitse sitä koskaan. Jotkut taas voivat viestittää Ebayn tai PayPalin kautta, että ovat lähettäneet.. Kirjatuista lähetyksistä yleensä tulee tieto seurantakoodista tai se ilmestyy sinne Purchase Historyyn kohteen kohdalle.
Kaikki myyjät eivät liioin anna palautetta ollenkaan. Jotkut antavat heti maksamisen jälkeen, jotkut vasta, kun olet itse antanut, Jotkut antavat palautteen kerralla kaikille esimerkiksi edellisen kuukauden aikana tehdyille ostoksille. Palautteen antaminen on vapaaehtoista.
Mielestäni ei kannata hermostua ollenkaan vielä. Lähetyksen tulo vie aikansa. Riippuu, siitä mistä olet tilannut. Viikon sisällä nopeimmillaan, ehkä kolme viikkoa hitaimmillaan.
Jos tavaraa ei kuulu, niin ensin myyjälle kyselyä. Jos lähetystä tai tietoa ei tule ostohetkestä lukien neljässä viikossa, kannattaa avata keissi Ebayssa. Se on tehtävä 30 päivän kuluessa ostohetkestä. PayPalissa voi avata myös keissin. Siinä on määräaika 45 päivän kuluessa. Mutta niinkuin edellä kerroin, ei ole syytä vielä millän lailla hermostua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067522
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253481Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3521520Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591347