olen 20v nainen,olen yksinhuoltaja,minulla on 3v lapsi,täytti vasta kolme,eli olen peruskoulun jälkeen ollut vain kotona lapsen kanssa,olen hakenut nyt kouluun ja pääsin kouluun joka alkaa elokuussa,ennen sain kodinhoidontukea.
nyt en kuulemma saa työttömyys tukea kun kodinhoidontuki loppui,en ole kesäkuusta saanut muutakuin asumistuen ja lapsilisän.
ja ilmeisesti en nyt heinäkuustakaan saa mitään.
Voiko oikeesti olla näin julmaa,olen hakenut kesätöitä kaikesta mahdollisesta paikasta,mutta en ole saanut mistään kun ei ole sitä ammattia.
työkkärissä sanottiin syyksi että kun olen alle 25v ja ei ole ammattia ni en saa edes hakea työttömyys tukea,
pitääkö minun oikeasti pärjätä kaks kuukautta lapsen kanssa pelkällä asumistuella ja lapsilisällä??? meidän kaupungissa ei saa edes niitä ytyän ruokakasseja.
Olen kaikkien laskujen eräpäivät siirtänyt syksylle.
kohta varmaan pakko jotain pikavippiä ottaa että saadaan ym hygienia tarvikkeita.mutta millä senkin sit maksaa pois.
mitä muuten tapahtuu jos ei maksa pikavippiä,selviääkö siitä vain luottotietojen menetykseellä.
enkä muka oikeasti saa mitään työttömyys tukea
14
258
Vastaukset
- 13+20
Menet kunnan sosiaalitoimistoon hakemaan toimeentulotukea. Koska olet kouluun hakenut ja koulupaikan vastaanottanut niin olet oikeutettu toimeentulotukeen, vaikka olet alle 25-vuotias. Laita toimeentulotukihakemus vireille (tulosta netistä oman kunnan hakemus tai jos ei google löydä niin hae sosiaalitoimistosta) ja yritä saman tien saada aika myös sosiaalityöntekijän puheille. Sosiaalityöntekijä osaa ammattinsa puolesta selvittää sinulle tukiasioita ja mm. tuon työkkärihomman (muista kysyä tarkasti kaikki detaljit koska sossu ja työkkäri ja kela ovat kaikki eri laitoksia, mutta niiden päätökset vaikuttavat toisiinsa).
Kesän aikana niitä toimistoaikoja voi olla niukalti saatavissa, mutta älä anna tämän vaikuttaa siihen hakemuksen jättämiseen, vaan jätä se heti. Lain mukaan hakemus on käsiteltävä ja päätös tehtävä seitsemän arkipäivän kuluessa ja laittamalla sen heti vireille nopeutat asiasi käsittelyä ja rahan tulemista. Mikäli hakemuksessa on epäselvää niin sossusta pyydetään lisätietoja.
Toimeentulotukihakemuksen liitteeksi tarvitset ainakin tiliotteet parin kuukauden ajalta (laita varmuudeksi kolmen, nettipankista tulostetut käy ja tilitapahtumat sen kuun osalta, jolta virallista tiliotetta ei vielä saa). Lisäksi tarvitset todistuksen asumiskuluista, eli kopion vuokrasopimuksesta sekä mahdollisesti talokirjasta (=saa isännöitsijäntoimistosta ja on maksullinen) sekä vuokralaskun ja/tai kuitin viimeisestä maksetusta vuokrasta. Kaikki voimassa olevat kelan päätökset myös mukaan liitteiksi (päätös asumistuesta, kotihoidontuen loppumisesta jne. mitä sulla on). Tiesitkin varmaan, mutta kelan päätökset voi printata kelan sivuilta kunhan kirjaudut verkkopankkitunnuksilla (jos olet hävittänyt alkuperäiset, mitä ei koskaan kannata tehdä).
Jos et kesäkuussakaan saanut kuin asumistuen ja lapsilisän, niin hae toimeentulotukea ajalle kesäkuu-heinäkuu. En tiedä antavatko tukea takautuvasti, mutta mahdollista se on. Yleensä toimeentulotuki myönnetään kuukaudeksi kerrallaan eli sitten joudut hakemaan heti elokuussa uudestaan. Sossutäti neuvoo nämä hommat kunhan käyt juttelemassa.
Toimeentulotukea saat niin, että asumiskulujesi (näihin lasketaan myös sähkö, vesi ym.) jälkeen sinulle pitää jäädä käytettäväksi kaikkeen muuhun kulutukseen 419,11€ (=sinun osuutesi) 264,04€ (=alle 10-vuotias lapsi), siis yhteensä 683,15€. Netistä löytyy erilaisia vaikeasti käytettäviä toimeentulotukilaskureita, mutta älä tuhlaa aikaasi niihin. Voit laskea tukesi helposti vähentämällä asumiskulusi kuukauden aikana tilillesi tulleista panoista (kaikki plusmerkkiset rahansiirrot, myös vanhemmilta tulleet jne.). Jos tilille kuukauden aikana tulleet rahat - asumiskulut on vähemmän kuin 683,15 euroa, saat toimeentulotukea niin paljon että tuo 683 euroa tulee täyteen. Tällainen laskelma tehdään joka kuukaudelta erikseen, eli kesäkuu on oma kokonaisuutensa ja heinäkuu omansa jne.
Asumiskuluihin lasketaan myös sähkö, vesi, kaasu, eli jos olet esim. kesäkuussa maksanut sähkölaskun niin mikäli sinulle myönnetään takautuvasti tukea kesäkuulle, niin saat myös sen sähkölaskun verran ekstraa (lasku ja kuitti liitteeksi hakemukseen). Tai vaihtoehtoisesti, jos sinulla on sähkölasku erääntymässä heinäkuussa niin voit toimittaa sen hakemuksen mukana niin sossu maksaa sen puolestasi tai voit sopia maksavasi sen itse ja sossu sitten siirtää rahat sinulle. Ennakoivasti ne eivät kuitenkaan sähkölaskurahoja sinulle siirrä eli jos maksat itse niin saat rahat aina kuukauden viiveellä itsellesi kuittia vastaan.- Hienot ohjeet
Hauska nähdä seikkaperäiset ohjeet täällä missä normaalisti näkee vain pään aukomista, v-lua ja trollailua.
Hieno homma 13 20 :)
Ja op:lle tsemppiä soskun kanssa, kyllä se siitä vielä aurinkoisemmaksi muuttuu :)
- ei saatana
osta ehkäisypillerit ensitöiksesi ettet enää lisäänny ja tee harmiä lisää.ENSIN OPISKELLAAN AMMATTI JA MENNÄÄN TÖIHIN JA VASTA SITTEN ALETAAN TEHTAILEMAAN LAPSIA KUN ON VARAA ELÄTTÄÄ NE.
- ei saatana
ja saat peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea kelasta.ei kouluttamattomuus ole este nostaa työttömyysrahoja kun olet työtön.ja sossussahan olet ennenkin käynyt,nimittäin lapsilisällä ja asumistuella et vuokraasi ja asumistasi ole maksanutl.vai maksaako asunnossa pimeesti asuva lapsen isä "yksinhuoltajalle" loput menot?
- 13+14
ei saatana kirjoitti:
ja saat peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea kelasta.ei kouluttamattomuus ole este nostaa työttömyysrahoja kun olet työtön.ja sossussahan olet ennenkin käynyt,nimittäin lapsilisällä ja asumistuella et vuokraasi ja asumistasi ole maksanutl.vai maksaako asunnossa pimeesti asuva lapsen isä "yksinhuoltajalle" loput menot?
Pösilö. Peruspäivärahaa ei voi saada kun ei täytä työssäoloehtoa ja peruskoulun jälkeen kotiin jäänyt ei oletettavasti sitä täytä. Tyämarkkinatukea voi saada vasta 5 kuukauden karenssiajan jälkeen, jos ei täytä työssäoloehtoa tai ole ammattikoulutettu.
- ap,
Kiitos paljon vastauksista,menenpäs heti maanantaina sossuun.
ja tieodoksi että lapsen isä on kuollut puoli vuotta sit niin hän ei ole maksamassa mitään....minun äitini on auttanut tällä hetkellä vuokran maksussa ja ruokaa ostanut meille ja maksan hänelle takaisin heti kun pystyn.
ja toista lasta en näillä näkymin halua ikinä,tämä yksi riittää ja olemme onnellisia näin pienenä perheenä,uutta miestä en halua...- Tititititityyy
Tsemppiä sulle! Tiedät sen tietysti itsekin, että tuo ylläoleva vittuilija on joko katkeroitunut kylähullu tai sitten muuten vaan provoilija, mutta sanon kuitenkin ettei kannata ottaa sitä vakavasti. En mä nyt itsekään lähtisi nuoria tyttöjä kannustamaan teiniäitiyteen, mutta kun niin on käynyt niin sitten on käynyt. Ei se nuoren "tavallinen" elämä siihen lopu, vaikka jääkin hetkeksi tauolle. Nythän olet menossa kouluun ja jatkat siis siitä, mihin uuden ihmisen syntyessä jäit. 15 vuoden päästä sillä ei ole pirunkaan väliä piditkö sen tauon peruskoulun jälkeen vai kymmenen vuotta myöhemmin. Paitsi, että sun on helpompi vakuuttaa työnantajat siitä, ettet ole heti jäämässä äitiyslomalle tai hoitamaan sairasta skidiä kun se skidi onkin jo 18-vuotias =).
- öwnsknc
Niin ja mikäli äitisi tai joku muu sinua haluaa avustaa rahallisesti, niin aina käteisellä niin kauan kun saat sossusta rahaa. Toimeentulotukilaskelmaa tehtäessä otetaan pääsääntöisesti kaikki tilille tulleet tulot huomioon, vaikka hyvin pienet panot pitääkin jättää rauhaan. Turha kuitenkaan ottaa riskiä jonkun pienen avustuksen takia.
- xvv
Miksei lapsesi saa perhe-eläkettä, jos isä on kuollut?
- 1+11
xvv kirjoitti:
Miksei lapsesi saa perhe-eläkettä, jos isä on kuollut?
Tietysti aika mautonta spekuloida toisten ihmisten hyvinkin yksityisillä ja mahdollisesti kipeillä asioilla. Pahoitteluni tästä aloittajalle ja toive muille vastaajille, että jätettäisiin jatkossa se oma tirkistelynhalu vähän vähemmälle. Vastaan kuitenkin näin yleisesti tähän perhe-eläkekysymykseen.
Ensinnäkin leskeneläkettä ei makseta kuin avioliitossa tai rekisteröidyssä parisuhteessa eläneelle, mikä voi osaltaan selittää leskeneläkkeen puutetta tässä tapauksessa. Toisekseen perhe-eläkkeen määrä lasketaan prosenttina siitä työkyvyttömyyseläkkeestä, jonka vainaja olisi saanut kuolinhetkellään. Yhden lapsen tapauksessa lapseneläke on 33% edunjättäjän työkyvyttömyyseläkkeestä. Työkyvyttömyyseläkettä ei kuitenkaan makseta ellei eläkkeenhakijalla ole kertynyttä työeläkettä. Emme tietysti tiedä aloittajan lapsen isästä mitään, mutta voihan kyseessä olla yhtä nuori henkilö kuin aloittajakin. Silloin ei ihan hirveästi työeläkettä ole kertynyt eikä silloin saa kummoista työkyvyttömyyseläkettäkään. 33% hyvin vähästä on vielä vähemmän.
- shjcfhskuhfsakl
"ja tieodoksi että lapsen isä on kuollut puoli vuotta sit niin hän ei ole maksamassa mitään...."
Perhe-eläke tulee ja elatusrahaa kunnan/valtion kassasta.- xxccc
Vaikka avovaimo ei saisikaan perhe-eläkettä, niin lapsi saa. Elatusapua/tukea ei saa mutta eläke lapselle kuuluu.
- eipäsjuupas*
Voi nyt tuntua pilkun viilaamiselta, mutta "elatusrahaa kunnan/ valtion kassasta" eli elatustukea ei makseta jos elatusvelvollinen on kuollut.
- dkkkknhjdil
"Voi nyt tuntua pilkun viilaamiselta, mutta "elatusrahaa kunnan/ valtion kassasta" eli elatustukea ei makseta jos elatusvelvollinen on kuollut. "
Perhe-eläke. Jos ei riitä niin sossu maksaa sitten ja lapsi saa saa kuukaudessa sen noin 300e vähintään.Tarkkoja lukuja en muista.Pienempi lapsi saa vähemmän ja isompi enemmän.Noin 300e. 147e lapsilisä ja 142 MINIMI elatusraha huomioidaa.Eli lapsi ei jää mitenkään ilman rahaa tässäkään tilanteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948