Onko alatie synnytys mahdollista 2 sektion jälkeen?

Tahtoo synnyttää!!

Haluaisin tietää teidän lukijouden kokemuksia, minulle tehty 2 kiirellistä sektiota 1,5 vuoden välein ( väärän tarjonnan vuoksi) mahdollisen kolmannen haluasin ehdottomasti synnyttää alateitse, suostuvatkohan lääkärit tähän...??? Jos itse ei vaan anna niille periksi... sanovathan ne 3 sektionkin jälkeen että lapsiluku pitäisi nyt olla täynnä, mutta silti tiedän tapauksen jossa sektio tehty 6 kertaa...

9

3278

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suostuu jos haluat

      Itse en ottaisi riskiä. Varsinkin kun nuo kaksi sektiota on niin lähellä toisiaan. Ainakin kolmanteen synnytykseen tarvitaan kunnon toipumisväli. Minulle on tehty yksi sektio ja pikkkukakkosta nyt kuumeillaan.. Hirvittää vain ajatus synnytystavan valinnasta. Halusin ekan synnyttää ehdottomasti alakautta, mutta siihen ei ollut mahdollisuutta. Toisen haluaisin toisaalta yhtä palavasti synnyttää "normaalisti", mutta kyllä tuo lisäriski jonka jo yksi sektio tuo hirvittää..

    • molemmatkokenut..

      Taitaa olla niin, ettei yksikään kätilö tai synnytyslääkäri ota vastuuta synnytyksestä, jossa kohtu todennäköisesti repeää. Yhden sektion jälkeen repeämisriski on muutaman prosentin luokkaa, kahden sektion jälkeen jo yli 40 %. Jos kohtu repeää, on oikeasti sitten vakava tilanne edessä.

      Suomessa pääsääntönä on, ettei alatiesynnytystä enää kahden sektion jälkeen. Ulkomailla useissa maissa yhdenkään sektion jälkeen ei enää suositella alatiesynnytystä.

      Sektioita voidaan toki tehdä useita, omalle äidilleni 5 tehty, mutta se ei liity taas alatiesynnytyksestä selviämiseen mitenkään, koska useammin leikattu ja arpinen/ohentunut kohtu ei kestä yhtään kunnon supistusta.

      Miksi ihmeessä haluat vaarantaa mahdollisen tulevan lapsesi hengen, tai omasi? Sinun sektiot on tehty todella lyhyin väliajoin, sekin vaikuttaa. Mielestäni olisi vastuuntunnotonta vaatia alatiesynnytystä. Ei se ole sen arvoista, että kannattaa kenenkään hengellä leikkiä.

      Luulenpa, ja toivonkin, ettet löydä lääkäriä, joka suostuisi alatiesynnytykseen enää kahden sektion jälkeen.

    • molemmatkokenut...

      tuli vielä mieleen, että koska molemissa synnytyksissä on ollut vauvan tarjontavirhe, että sama saattaa hyvinkin toistua taas kolmannen kanssa. Toistuva tarjontavirhe usein johtuu kohdun tai lantion mallista, ja siksi voi olla, että kaikki raskauden sujuisivat samalla kaavalla, eli kolmannen kanssa ei välttämättä sektioista huolimattakaan sujuisi alatiesynnytys sen paremmin...

    • onnellinen äiti

      Olen kaksi edellistä lastani yrittänyt synnyttää alateitse. Kuitenkin molemmat joutui lopulta hätäsektioon. Viimeisin oli sitten hengityskoneessa pari päivää 11,5 vuotta sitten. Nyt odotan kolmatta "iltatähteä" ja tätä ei edes yritetä normaaliteitse. Ja en haluaisi ottaa sitä riskiäkään, vaikka kuinka olen joskus toivonut synnyttäväni normaalisti.

    • Mieti tarkkaan

      Hei! Toivottavasti saat luet tämän viestin vielä! Minä olen synnyttänyt kolmannen lapseni alateitse kun kaksi ensimmäistä oli sektiolla. Ekassa oli omia raskaudenaikasia sairauksia ja toinen oli iso lapsi. Olen itse melko pieni ja todettiin vähän ahtautta lantiossa. Se kolmas syntyi melko ok. imukuppiavustuksella. neljättä yritin alakautta, mutta tapahtui pahin ja kohtu repesi. Ei sektiohaavan kohdalta vaan toiselta sivulta, pahasti alhaalta ylös asti. Hätäsektio ja hengissä ollaan molemmat. Luojalle kiitos. Mutta kyllä mää sanon sulle, että mieti kuule tarkkaan!! Itelläki oli hirvee halu synnyttää alakautta. Mutta uskon, että parempi vaihtoehtoi vois olla se sektio suosiolla. Kyllä nykyään aina tapauskohtaisesti arvioidaan sektioiden jälkeen kohdun kunto ja tiedän monia joilla on neljä-viis-kuus sektiota. Voimia sinulle!

    • suza79

      Ensimmäinen raskaus päätettiin käynnistää rv 42 0 ja koska synnytys ei edennyt toivotulla tavalla ja lopulta vauvankin alkoi voimaan huonosti, päädyttiin kiireelliseen sectioon. Toisella kertaa synnytys lähti itsekseen käyntiin, mutta pysähtyi kuin seinään muutaman tunnin kuluttua. Tilannetta vauhditettiin oksitosiinin avulla ja hyvin päästiin etenemään, kunnes muutuin erittäin kivuliaaksi. Kipu oli järkyttävä epiduraalista huolimatta ja koska kyseinen lääkitys minulle oli annettu, ei kipuani otettu tosissaan. Olin niin kipeä ja supistuksen laantuivat mittareiden mukaan joten päädyin toistamiseen kiireelliseen sectioon. Kesken leikkauksen huomatiin, että hupsista, kohtuni oli revennyt ja supistukset olivat menneet vatsan puolelle ja tämä puolestaan selitti ne tuskaiset kivut. Odotan nyt kolmatta lastani ja yllätyin, kun ekalla neuvola käynnillä puhuttiin, että raskauden loppupuolella sitten arvioidaan, millaiseen synnytystapaan päädytään. Itse olen päätynyt jo valmiiksi sectioon, alakautta en enää yritä!

      • järkkyä...

        Joo kyllä terkka on nyt mokannut, kun sanonut että mietitään synnytystapaa. Se on sinun tapauksessasi ilman muuta sektio. Neuvolassa ei ole oltu ihan kartalla tässä asiassa.


    • Tsemppiä!

      Kahden sektion jälkeen on aina automaattisesti sektio. Niin se vain on ja hyvä niin. Miksi edes haluaisit riskeerata?

    • Mc17ue

      Kyllä onistu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1300
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe