Ajoin Suomen villissä lännessä, eli Seinäjoella. Pohjan valtatietä, jossa on 2 kaistaa suuntaansa. Jonossa 3 autoa edelläni, nopeutta reilu 80 km/h. Takaa lähestyy citymaasturi, joka lähtee ohittamaan tyhjänä olevaa vasenta kaistaa. Mutta yllätyksekseni kiilaa eteeni, ja haluaakin ajaa siinä, vaikka tuplakaistaista on edessä vielä monta kilometriä. Ensinnäkin joudun jarruttamaan, koska citymaasturin perä melkein hipoo etupuskuriani, turvaväli edellä ajavaan oli ehkä liian pieni, mutta niin vain citymaasturi halusi JUURI siihen.
Mikä järki tällaisessa on? Yleensä itse ohitan, jos joku ajaa liian hitaasti, tai sattuu olemaan kiire. Miksei citymaasturi ohittanut samalla 3 muuta autoa, koska ajoivat samaa nopeutta kanssani? Ohitus ei nopeuttanut hänen matkantekoaan mitenkään, koska jäi ajamaan jonossa. Tuplakaistan loputtua, ajeli citymaasturi sitten tosi tosi lähellä edellä olevaa autoa, ja kärkkyi koko ajan ohituspaikkoja, mutta ei uskaltanut ohittaa. Ajelin takana, ja ihmettelin, mikä järki tällaisessa on. Miksi ei ohittanut tuplakaistaosuudella? Vai eikö tajunnut ettei tuplakaistalla tule autoja vastaan, vai mikä voi tehdä autoilijasta näin typerän?
Keski-ikäinen mies oli kyseessä.
Turha ohitus
12
331
Vastaukset
- Die_Maus
Vaikuttaa siltä, että sinun ja edellä ajavan välissä oli liian pitkä turvaväli. Ohittaja halusi täyttää tämän välin, jotta liikenne sujuu nopeammin.
- ja.
miten tuon välin täyttäminen nopeuttaa liikennettä?
- Die_Maus
ja. kirjoitti:
miten tuon välin täyttäminen nopeuttaa liikennettä?
Mitä lyhyemmät välit, sitä enemmän tielle mahtuu autoja. Ja mitä enemmän kyseiselle tielle mahtuu autoja, sitä vähemmän niitä on jossain muualla. Eli muualla liikenne sujuu nopeammin.
- etuilija
Die_Maus kirjoitti:
Mitä lyhyemmät välit, sitä enemmän tielle mahtuu autoja. Ja mitä enemmän kyseiselle tielle mahtuu autoja, sitä vähemmän niitä on jossain muualla. Eli muualla liikenne sujuu nopeammin.
Nyt siihen väliin ei enää mahtuisi se 15 sekuntia AIEMMIN liikkeelle lähtenyt kaveri. Eli maasturi hidastaisi tämän AIEMMIN lähteneen autoilijan matkantekoa.
- 15 pientä sekuntia
etuilija kirjoitti:
Nyt siihen väliin ei enää mahtuisi se 15 sekuntia AIEMMIN liikkeelle lähtenyt kaveri. Eli maasturi hidastaisi tämän AIEMMIN lähteneen autoilijan matkantekoa.
Missä tämä AIEMMIN liikkeelle lähtenyt kaveri on nysvännyt 15 sekuntia? Syyttäköön vaan itseään.
- säpinäR
No eipäs ollut.
- vvolvo
Ihan oikeasti toivon, että heitit tuon vitsinä. Niin täyttä soopaa näpyttelet.
Tielle kyllä mahtuisi enemmän autoja, jos se olisi parkkipaikka.
Liian lyhyet välit pahentavat haitariliikettä, joka aiheuttaa loppupään hidastumisen tai jopa pysähtymisen ajoittain. - The Fat
vvolvo kirjoitti:
Ihan oikeasti toivon, että heitit tuon vitsinä. Niin täyttä soopaa näpyttelet.
Tielle kyllä mahtuisi enemmän autoja, jos se olisi parkkipaikka.
Liian lyhyet välit pahentavat haitariliikettä, joka aiheuttaa loppupään hidastumisen tai jopa pysähtymisen ajoittain.Olet ihan väärässä! Jonossa kuuluu ajaa hyvin lyhyin turvavälein. Sellaiset 0,2 sekuntia on sopiva, ja 0,5 sekuntia alkaa olla jo liikaa. Tällä tavoin liikenne on mahdollisimman sujuvaa, turvallista ja joustavaa. Pitää vain muistaa, että taempana ajavan on ajettava hieman nopeammin kuin edellä ajava =)
- ..Auto-Antero
Turhaa ohitusta ei ole olemassa. Jokainen ohitus vie eteenpäin ja olet nopeammin perillä.
Kaikki kusipäänysvärit täytyy ohittaa. Se on turvallisin tapa liikkua.
Jonossa ajelu kusipäiden kanssa on aina vaarallista. Ties mitä nysvärin päässä liikkuu?
Ohi vaan ja omaa latua !!!! Ekäpä sinäkin olet kusipää ja nysväri, joten älä marise!- Peräkamarin pojat
Muttah! Jos kaksi kilpailevaa Antsaa ohittavat vuoron perään toisiaan, niin missä vaiheessa peli pitää viheltää poikki? Eikö olisi parempi, että kumpikin ajaisi äärirajoilla peräkkäin (tsirk), jolloin kokonaishyöty maksimoituisi.
- IIZZZZMO LAAITELAA
JUMALAWWWTA TABAN ZUT
- jwhx
Onhan näitä äkkipikaisia ohittelijoita liikenteessä. Ihmehän se olisi jos niitä ei näkyis. Viimeks ite huomasin viime viikolla kun oli loiva kaarre edessä, ohituskielto, nopeusrajoitus 80km/h, edellä ajoi auto ja sen edellä rekka. Tietenki tämä sälli päätti lähteä ohittamaan rekkaa ja oho, puolessa välissä rekkaa, hän huomasikin että vastaan tulee moottoripyörä. Noh, ei muutaku jarrua vaan ja takaisin mun ja rekan väliin, ja moottoripyörä viuhahti pitkin vastaan. Tämäkin vaaratilanne piti turhaan aiheuttaa....Vähän matkan päässä olisi ollut kumminki pitempi pätkä jossa parempi näkyvyys. Siinä se sitten körötteli viitisen kilometriä, kunnes taas, nyt näkyvämmällä tiellä, jossa 100km/h rajoitus, päätti hän lähteä ohittamaan tätä rekkaa. Tie oli pitkä ja näkyvyys hyvä, mutta sieltä taas tulikin auto vastaan. Noh, tällä kertaa tämä rallikuski päättikin ohittaa loppuun asti, vaikka vastaantuleva auto lähestyi kokoajan. Ihmetystä lisäsi vielä että tämä ohittaja ei edes ohittanut "normaalilla kiihtyvällä nopeudella" vaan körötteli hissukseen hieman nopeampaa vauhtia kuin rekka. Vastaantulija ajoi puoliksi pientareella jarrua painellen. Ohittaja pääsi just ja just pois vastaantulijan törmäyskurssilta, aivan rekan eteen.
Kysymys kuuluu: äly hoi, eikö kellot soi? tuskin kellään niin kiire on että pitää vaarantaa oma ja _muiden turvallisuus_? Typerät ja vaaralliset ohitukset eivän ole cooleja, vaan liikenteessä moni juttu nopeasti näyttääkin rumalta.
-nuori mieskuski
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14811017
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485403Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414215Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352674Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1011588Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?751445Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396