Kuljetusvälineen arvonlisävero

Tuliko huijatuksi

Olen ostamassa uutta enduro moottoripyörää,jonka on tuonut yksityis henkilö sakasasta.sovittiin suullisesti että se on niin sanottu punakilpinen,kun maksan kauppa summan.Joudunko itse maksamaan,uuden kuljetusvälineen arvonlisäveron joka on23%.Jos joutuisin maksamaan voinko perua kaupan,koska siitä tulisi kalliimpi kuin kotimaan kuppiaalta.Myyjä ei maininnut asiasta mitään,huomasin asian tullin sivuilta.nyt kun on viikonloppu ei pääse kysymään tullista.Tietääkö kukaan.

5

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksettava alv

      Alv on maksettava myös punakilpisestä pyörästä.

      Olethan tietoinen, että tuolla ei sitten ajeta yleisillä teillä. Ainoastaan kilpailujen siirtymät saa laillisesti ajaa. Jos haluat muualla ajaa, niin se on rekisteröitä, maksettava verot ja vakuutukset.

      Kaupan peruminen on sinun ja myyjän välinen sopimusasia.

      • tuliko kallis pyörä

        Ei olekaan tarkoitus ajaa ,mutta alvia on maksettu saksassa jo 18% ja jos nyt päälle 23% on meinaan alvia aika paljon.Vai saako saksan alvit pois,anomalla.Ilman vakuutuksia en aja metriäkään,on meinaan tullut kipeää.Nythän kauppa hinnasta tulee paljon kalliimpi,kuin alussa sovittiin.sillä se kaupan purku käy mielessä


    • NÄIN ON

      SAKSASSA HYVIUTETTY ALVI TULEE HUOIOIDA...MERKITTÄVÄ TULLILLE TEHTÄVÄÄN VEROILMOITUSLOMAKKEESEEN. MAKSULIITTEET MUKAAN

      • tt enduro

        Punakilpinen on normaali enduromoottoripyörä joka on varustettu tieliikennelain vaatimilla varusteiia, mm valot, äänimerkki, nop. mittari ym. Siitä ei ole maksettu veroa, joten sillä normaalisti ei saa ajaa yleisessä liikenteessä. Rekisteriin pyörän saa kilpailujen ajaksi jolloin sillä voi ajaa kilpailun siirtymät yleisessä liikenteessä. Pyörällä voi harjoitella eli ajella normaalisti vain metsässä/montulla ihan niin kuin crossipyörällä (tietysti maanomistajan luvalla).

        Niitä punakilpisiä saa katsastuskonttorilta, on ne kalliit, koska pitää maksaa joku 70 mk per päivää(huom ne ovat väliaikaisia, jotta ei tarvii maksaa veroa moottoripyörästä että autosta, jos ne eivät ole rekistöity Suomessa)että säästyy verorahat, jos meinaa huipulle ajaa enimmäkseen SULJETULLA RADALLA!Kilpailun vaiheella voi "vuokrata punakilpisiä" Timppa


    • tietoa löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      98
      3697
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      88
      861
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      821
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe