Osaisiko kukaan neuvoa oikeaoppisen LHM-öljynvaihdon Xantiaan?
LHM- öljynvaihto?
Mace
2527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laske auto makuulle ja anna hetken käydä.
Sammuta ja avaa se paineruuvi varaajakuulan jalasta konehuoneen puolelta. 12mm kanta. Muista että ruuvia ei saa avata kokonaan, vain reilu puoli kierrosta. Kuulet äänen, kun paineiset nesteet solahtavat läpi.
Irrottele LHM-kiulun päältä letkut ja lopulta pömpeli pois. Litkut jäteöljyihin ja kiulu puhtaaksi jollain sopivalla pesuaineella. Irrottele myös suodattimet siitä 'korkista' ja putsaa ne.
Pömeli takas, letkut kiinni mieluummin oikeisiin reikiin (erikokoisia onneksi) ja uudet nesteet kiuluun.
Lyö käyntiin ja korkeusvipu renkaanvaihtoon. Hetki näin ja sitten se paineruuvi kiinni. Auto nousee yläasentoon. Päästele jokaisesta jarrusatulasta likaiset nesteet pois. Tämä tapahtuu niin, että kaveri istuu autossa ja vain PAINAA poljinta, ei pumppaa. Lumiharja penkin ja jarrupolkimen välissä ajaa kaverin aseman, eikä vaadi avustaa six-päkkiä palkaksi. Renkaat pitää luonnollisesti irrottaa yksitellen toimenpidettä varten.
Lopuksi täytä säiliö tatti-mittarin mukaan sopivasti (ylä- ja alarajan väliin) ja laske auto ajokorkeuteen.
Ja tämähän löytyi sitruunahaulla osoitteesta www.sitruunapatonki.tk
tiedoista ja ei muutakun öljynvaihtohommiin!