V70:ssä on potentiaalia

Olen tässä jo jonkin aikaa
ajellu farkkuvolvoa.
V70 oli valintani siksi,
että siinä on virityspotentiaalia.
Varsinkin T5:ssa.
Nyt suunnitelmissa hakea yli 300hv:aa,
koska ei enää pärjää kiireisimmille
kulkijoille liikenteessä.
Vinkkejä, mikä halvin tie onneen?
14343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

joudut jo availemaan konetta, sillä pelkällä lastulla ei paljoa heru. Kannattaako painavaa perusperhe farkkua kauheasti kiusata teinien leikeillä?

Äänestä

No heh t5 vakionakin jo 250hv......perusperhe t5 farkku kulkee vakionakin 250km/h.Et osaa varmaan kuvitellakaan miltä tuntuu,kun autossa on tehoa...ja kun et näköjään tiedä autoista mitään ajat todennäköisesti tojolla tai jollain muulla jaappanilaisella riisikipolla.

Äänestä

Itse T5:sen omistaneena voin sanoa että kulki kevyesti mittarinsa pohjaan ja varmasti Suomessa pärjää.Ja otettava huomioon että ei olla Saksassa jossa moottoritiellä vapaat rajoitukset jotta melkoista leikkiä toisten ja oman hengen kustannuksella että auton pitäisi olla jopa 300hv:nen huh,huh äly hoi älä jätä.

Äänestä

Ei ole pakko ajaa kauaa kaasu pohjassa.....se on vähän kuin moottoripyöräkin....kivointa on kiihdyttely...ja ohittaminen ....varsinkin riisikuppien;)

Äänestä
  • Se on niin painava auto, että.

    Äänestä

Niin se on totta.. t5 painava se on.Se on tehty tehtaalla 250km /h nopeuksiin.Volvohan markkinoi autoa urheiluautona....netistä löytyy videoita,missä vanhemmat ferraritkin joutuvat motarilla antautumaan....että onko ferrarikin liian painava? Se nyt vaan on niin,että jotkut ihmiset nauttivat autoilusta ja toiset eivät.Joillekin kelpaa tojota varis vai mikä ihmeen vehje se onkaaan...no se missä mittaritkin on jossain repsikan puolella vai oliko ne takaluukussa??No se sellanen mopoauton kokonen ja näkönen kulkuneuvo.Ja toiset taas saavat jotain nautintoa ajaessaan autolla.

Äänestä

www.bsr.se

Äänestä

Eiköhän se lastulla onnistu se T5:sen herkistely sellaiseksi, että 300 hummaa penkissä irtoaa.
Kannattaa muistaa, että jos uudesta autosta kysymys, niin takuu ei kata juuri muutakuin puhkiruostumattomuuden.

Äänestä
  • Jos uusi auto niin nopeasti matka ruotsiin ja polestarin lastu hankkimaan niin pysyy takuukin voimassa , oli suomessakin tarjolla ,mutta joutuivat lopettamaan sen myynnin koska ei ole saatavilla virallisia päästöarvoja eli kaikkiin uusiin autoihin ei voi laittaa luvallisesti lastua koska päästöarvo tietoa ei ole ja jos laittaa niin pitäisi muutos katsastaa ,koska lastu viritys luetaan moottorinvaihtoa vastaavaksi eli jos et muutoskatsasta ja vaikka mälläät auton niin huonolla tuurilla vakuutusyhtiö ei korvaa sitä sinulle......

    Äänestä

Volvo V70 on se perinteinen luiskaotsakuskin auto jos jokin, joten sellaisena sopii asenteesi omaavalle liikenteessä leikkijälle mainiosti. Suurin osa V70-kuskeista varmasti ajaa ihan siististi, mutta myös suuri osa liikenteessä röyhkeästi käyttäytyvistä egoisteista on liikkeellä juurikin V70:llä. Tungetaan jonoihin sivuilta ja muutenkin juuri auton mentäviin väleihin minimaalisella vilkun käytöllä, bussikaistoilla ajaminen ohitustarkoituksessa, toisten ohituksen estäminen useampikaistaisen tien oikeanpuoleisella kaistalla kiihdytellen... Syitä voi tietysti miettiä, miksi vanne kiristää päätä vai liekö sisäsyntyistäkin.

Tässä ei kyse ole siitä, etteikö oma autoni kulkisi helposti enemmän, tapanani ei vain ole ajaa liikenteessä kilpaa, sen verran kuitenkin liikennekäyttäytymistä olen nähnyt, että eräänä ryhmänä V70:t ovat erottuneet negatiivisesti.

Äänestä
  • Jos on liikenteessä juuri auton mentävä väli niin silloin myös muut,( sinä.) ajavat väärin.. Eikös jonossakin tartte olla jonkinlainen turvaväli???..

    Äänestä

Haestapaska "TROLLI" menehän hoitoon pika,pika puoliin hop,hop.

Äänestä

Mulla on ollut tuon rekkarinen volvo!
Mitäs sille nykyään kuuluu?!
vm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FGX-597 2fast kirjoitti:

Olen tässä jo jonkin aikaa
ajellu farkkuvolvoa.
V70 oli valintani siksi,
että siinä on virityspotentiaalia.
Varsinkin T5:ssa.
Nyt suunnitelmissa hakea yli 300hv:aa,
koska ei enää pärjää kiireisimmille
kulkijoille liikenteessä.
Vinkkejä, mikä halvin tie onneen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu