Mistä tietää että piilolinssi on oikeinpäin?

silmäongelmaa

Kysymys on aika hassu, kun itse olen yli vuoden piilolinssejä käyttänyt, mutta välillä tuntuu että linssi voisi olla väärin päin, kun tuntuu joskus pientä kipua toisessa silmässä tms.

Jossain on sanottu että taittamalla linssiä näkee onko se oikeinpäin vai ei, myös linssin laittaminen sormeen ja katsomalla onko se "kulhomainen vai lautasmainen" kertoo siitä kummin päin se on.
- Tässä on vaan se ongelma etten oikeastaan huomaa noissa mitään eroa.

Hankalaa :s

8

4624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettilääkäri

      Joo eipä noita välttämättä helposti huomaa. Tässä muutama vihje:

      Kun linssi on oikein päin, eli on kulhomainen, niin sen reunat eivät ole niin terävät vaan pyöreämmät. Kun linssi on väärinpäin, eli on lautasmainen, sen reunat ovat tasaiset. Huomaat kyllä eron kun katsot tarkasti, toinen puoli on pyöreämpi kulhomainen, toinen tasainen lautasen mallinen.

      Linssi kannattaa ottaa pois silmästä jos tunnet kipua, roskan tunnetta tai silmien väri punertuu huomattavasti. Linssi on todennäköisesti silloin väärin päin, tai sitten se voi olla myös rikkoontunut. Silmälääkärissä kannattaa käydä vuosittain jotta silmien terveys pystytään arvioimaan.

    • helppo se on

      Pyydä optikkoasi näyttämään uudelleen se piilolinssin oikein tai väärinpäin asento. Hän auttaa kyllä mielellään. Jos ei auta, niin vaihda optikkoa.

      Jos joskus on epävarma linssin kuperuudesta, niin sen voi kääntää toisin päin. Silloin eron huomaa varmasti.

      Tietysti tuota linssin katsomista voi vaikeuttaa oma huono näkö. Itse olen likinäköinen ja pystyn helposti näkemään lähelle ilman laseja. Tarvittaessa voi pitää sankalaseja ja katsoa niiden avulla sen ensimmäisen linssin asennon

    • infoa---
    • silmäongelmaa

      Kiitos kaikille hienoista vastauksista.

      Eiköhän tämä tästä suttaannu näillä ohjeilla.

    • Ei niitä erota

      Olen käyttänyt 10 vuotta pehmeitä piilolinssejä, enkä edelleenkään erota kummin päin on oikein päin. Tiedän, että oikein päin pitäisi olla sillai jotenkin jyrkempi kuppi, mutta mun silmään ne on aina samanlaiset, hehe. Joskus koetin piilaria molemmin päin, hyvin toimi! Hehe.

      Siispä pyrin maksimoimaan huolellisuuden, etten vahingossakaan käännä niitä väärinpäin, kun puhdistelen tai otan paketeista ulos. Tietenkin voihan ne olla jo paketissakin väärinpäin, mutta harvemmin varmaan kuitenkin.

      • piilareita 20v. käyt

        Se oikeastaan riippuu merkistä minkälaisia piilareita käyttää. Joihinkin on jopa merkitty oikea puoli, ja jotkut erottaa vaan muuten paremmin. Joistakin ei saa taas kirveelläkään selvää kumpi on oikea tai väärä puoli.
        esim. acuvue oasys piilareissa on oikein / väärinpäin merkintä..


    • .-.

      Mä olen itse oppinu ajan kanssa kattomaan tota linssiä ja yleensä taitan sitä hieman ni huomaan et ne reunat kääntyy vähän sisäänpäin, niin sitten se on oikein päin.. Mut sit oon miettiny tätä, tääkin voi olla kyl tosi tyhmää :D mut jos vahingossa laitat päiväpiilarin, eli ns. kertakäyttöpiilarin väärinpäin silmään, otat pois niin voiko sen vielä laittaa takasin vai onko se sit vaan voivoi ja se on käytetty? Oon ennen aina käyttäny kuukausilinssejä ja nyt vasta siirtyny päiväpiilareihin.. Ja toi ajatus jäi kyllä vaivaaman.

      • Voi laittaa

        Kyllä sen päiväpiilarin voi laittaa uudelleen silmään. Joskus joutuu ottamaan pois, kun siihen linssin ja silmän väliin jää joku roska.

        Linssejä laittaessa se on tosi helppoa, kun pikapuhdistukseen voi tarvittaessa käyttää sitä nestettä, jossa se piilari lillui ennen kuin sen otti pois pakkauksesta.

        Lisäksi olen ostanut optikolta pullon, jonka sisältämällä nesteellä voin tarvittaessa huuhtoa piilarin. Sitä en ole koskaan tarvinnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe