opiskelevat pakkoruotsia. Ei riittänyt oululaisten virkamiesten ruotsin taidot pohjanmaalaisille murreruotsia puhuville moukille. Ei edes tehostetun vuoden lisäopiskelun jälkeenkään. Selitys oli se, että äidinkielenään opittu ruotsin taito voittaa aina koulussa opitun kielitaidon eli pitää syntyä suomenruotsalaiseksi, että saa varmuudella ruotsia vaativan työpaikan tai valtion viran.
Kokkolan tapaus osoitti kuinka turhaan suomenkieliset
toimintaa!
2
120
Vastaukset
- 0_0
Taidamme olla aika lapatossuja me suomenkieliset...
- Totuus.
Kyllähän se olisi suruille kelvannut, mutta ei taktisista syistä kelvannut.
Tuo kelpaamattomuus oli vain tekosyy, jotta Kokkola pidettiin surualueeseen liitettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624499KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1593388Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582707Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492614- 1422596
- 241903
- 241751
- 301636
- 1741600
- 411313