Hei,
Meillä käynnissä pihamaan kokonaan uudelleen myllerrys ja samalla vaihdetaan talomme edessä tällähetkellä oleva sepeli(sitä se kai on, semmosta isompaa kiven mulkeroa) olisi tarkoitus vaihtaa johonkin helpommin puhtaana pidettävään. Ongelmana tuon sepelin kanssa siis se että ensinnäkin talvella kun lumet putsataan pihastamme traktorilla se kulkeutuu kauhan mukana nurmelle ja on keväällä raivostuttavaa putsata sitä pois(eikä kaikkea saakkaan ja sit varotaan kun ruohoa leikataan). Toisekseen pihassamme on paljon lehtipuita joiden lehtiä on mahdottomuus haravoida pinnalta poikkeen ilman että sora kulkeutuu mukana ja kun se ei kompostoidu ja toisekseen lehtiä on muutenkin äärimäisen hankalaa haravoida tuosta kivikosta poikkeen. Tätä nykyä piha on järkyttävän näköinen kun vuosien saatossa ne lehdet joita ei sorakolta pois ole saanut on muuttunut mullaksi jne. ja siihen on alkanut kasvaa nurmea ja sammalta ja vaikka mitä.
Eli siis haluaisin pihaani halvan ja helpostihoidettavan ratkaisun joka on kova ja kestää raskaita työkoneita..asfalttia, laatoitusta jne. ei tarvitse ehdottaa sillä niitä ei tule.
Mitenhän toi kivituhka? Kuulemma se kovettuu kovaksi..ja taas toiset sanoo jotta on kauheeta mössöä. Entäpä jos sitä ottaa isommalla rae koolla(0-8mm tai 0-12mm) tai siihen päälle vetäsee pienen kerroksen hiekotushiekkaa?
Ja onko soramurskeella(0-8mm) ja kivituhkalla(0-8mm) jokin ero?
Vai oisko viellä joitain muita vaihtoehtoja. haluaisin siis semmosen helposti haravalla siistiksi sipaistavan ja nätin näköisen pienikivisen piha alueen. Tuolla alueella siis säilytetään autoja ja moottoripyöriä ja välillä isoja koneita. eli ei saa olla semmosta upottavaa höttöä vaan kesät, keväät, syksyt ja talvet suht kovapintaista.
Ja pitääkö se kivituhka vetästä lanalla kovaksi vai mitenkä siitä saa hyvän?
Tuo piha-alue on ihan tasenen eli voiko käydä niin jotta vesi jää sitten seisoo hirveinä lätäkköinä alueelle?
Ja pitääkö alle laittaa suodatinkangasta? Vai riipastaanko tuohon päälle vaan?
Koiratarhoissa oleva hiekotussepeli ainakin on ollut aivan mahtava tuttavuus.niin helppoa pitää tarhat siisteinä, eikä koirat rapaudu, tai pölyä. Tosin tota on kasteltu ja käännelty ja väännelty jotta hiekan seassa ollut pöly on hävinnyt pinnasta pois.
Haluaisin todella tummaa ja pienikivistä jotain sepeliä/hiekkaa/soraa/tai vastaavaa pihaan mut en onneton tiedä mikä ois parasta.
Kivituhka, hiekoitussepeli, soramurske...mitä pihaan?
2
1731
Vastaukset
- Vankka kokemus on
suosittelen piha-alueen asfaltointia, mikään edellämainituista ei ole autuaaksitekevä, jos asfalttikaan, mutta se on helppo pitää puhtaana, eikä se kulkeudu jaloissa sisälle, kuten kivituhkat, sun muut.
- laattako?
Harvoin olen kuullut kenenkään laittavan kivituhkaa saati pikkusepeliä pihaansa, koska molemmissa ongelmana on sitten taas niiden kulkeutuminen kengissä sisätiloihin ja naarmuttamaan lattiat etenkin, jos on parkettia tai muuta sen tapaista. Eivätkä ne hienojakoisena todellakaan ratkaise nykyistä ongelmaasi, koska hienosäikeinen aines on ihan yhtä hankalaa ja myös noepammin kuluvaa haravoida pois kuin teillä nyt käytössä oleva isompirakeisempi
Oletko yhtään ajatellut vanhan kansan mukulakivetystä? Senhän voi perustaa kivituhkapatjan päälle ja vaikka on työläs tehdä, niin kannattaisi edes selvittää onnistuisiko se tai jonkinlainen kevytversio. Siinä voit hyvinkin lakaista lehdet ja se kestää seuraavallekin sukupolvelle hyvin perustettuna.
Muutenkin lopettaisin olemasta ennakkoluuloinen pihojen kivetyksiä ja laatoituksia kohtaan, koska maailmassa on niin moneen makuun niin luonnollisen näköisiä ja nättejä ratkaisuja että teidän tapauksessanne ainakin kiertäisin ensin katsomassa sekä plaraisin tarjontaa ennen kuin sanoisin lopullisesti ei. On vain valitettavaa, ettei luovaa ajattelua osata niissäkään käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913