Vesa Keskinen pelastaa Jerry Cottonin

Vesa Rules!

17

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuurin tähti

      Seurasin Vesan kulkua Tuurin kauppakeskuksessa eikä Vesan etenemisestä oikein tahtonut tulla mitään kun ihmiset piirittivät ja naiset kuvauttivat itseään Vesan kainalossa. Jopa muutaman nimmarinkin Vesa kirjoitti. Jos ei olisi Vesaa tuntenut niin olisi ihmetellyt että kukahan tuo poptähti oikein on.

      • egherer

        Kyläkaupan talous vain nousee kun muualla lamasta pauhataan. Ruokapuotikin tekee ennätystulosta oli lehdessä. Kateelliset mollaa mutta Vesa porskuttaa menestyksekkäästi eteen päin.


      • Ihmettelevä täti -72

        Sittenhän siellä kaupassa sujuu mukavasti!

        Meikäläinen ei aina maailmanmenosta tiedä, kun ei ole Facebookiinkaan
        koskaan liittynyt! (Mitäpä minä siellä.)


      • I.T. -72

        Dingon (tai paremminkin Neumannin) sanoin:

        Pistoolisankari:

        http://www.youtube.com/watch?v=F4QhkoQfPDA

        ”Nyt kuljen sateen piiskaamaa merenrantaa…
        On jokin haavoittanut mua arkaan paikkaan,
        ja uskollinen hero(u) mua kotiin kuljettaa.
        Tämä rannikko on ollut paratiisi
        tuhansien rakkauslaulujen kotimaa.
        On kohtalon veitsi syvällä rinnassani,
        ja etelän risti minulle taivaalta vilkuttaa.
        KULJEN AUTIOSAARTA PISTOOLISANKARINA
        sivistynyt länsi mua symboolikseen halua.
        Olen hommissa autiosaarella lautturina,
        TIEDÄN JOTAIN JOKA SANKARIN ROOLIN ROMUTTAA…
        Tuo nousuvesi postia maailmalta.
        Hätähuutoja olen tottunut lukemaan…”

        TIEDÄN JOTAIN JOKA SANKARIN ROOLIN ROMUTTAA…”


    • jk

      vai niin

      • vai niin,,,

        vai niin


    • miim.....

      Kannattaa ostaa tuo Cotton, se on vuosien päästä todellinen keräilykappale.

      • Hra 47

        Ostin eilen Hesan Stockalta, ihmetyttää vaan ettei ole muualla myynnissä, jostain syystä numeroita 2-3/2011 ei ole koskaan toimitettu myyntiin, tietääkö kukaan miksi?
        No, eipä ole Vesa-poika eka Jerryissä seikkaillut suomijulkkis, jo 90-luvulla tuli tarina jossa G-miehemme käyvät mm.Kaivarin konsertissa, Suomenlinnassa ja Jerry törttöilee Vanhan WC:ssä, tavataan Jack Harman suomalainen sukulaismies ym, jutun nimi on Armotonta menoa Suomessa.
        Tony Halme taasen oli mukana Agenttirallissa enkelten kaupungissa.


    • ventotuttu

      Taitavasti kirjoitettu Cotton tämä Tuuripelillä tuomiolle. Vesa Keskinen istuu juoneen apulaisseriffinä ihan uskottavasti. Huhupuheiden mukaan jutussa on osa ihan tottakin. Onhan se Vesa käynyt New Yorkissa muutamaan otteeseen ja hänelle kun aina sattuu kaikenlaista. Kannattaa kysyä kääntäjä Timo Surkalta...miten on asia.

      • je

        Surkka ei muuten ole suomentanut yhtään Cottonia.
        kirjoittaa kyllä niitä, muta ei kuulemma ole eläissään ees vilkaissut alkuperäisiä germaanisia jerryjä.


    • Vesa se keksii

      Vieläköhän lehteä saa, onko vain Kyläkaupan myynnissä vai muuallakin?

    • Neveragain.

      Eka kertaa kävin Tuurin kaupassa. Kamala paikka. Mikään ei ollut halpaa, vaikka niin väitetään. Tosi mauttomasti tehty kaikki. Asiakaskunta oli pääasiassa kännistä tai ainakin edellisiltana rankasti juhlinutta keski-ikäistä tuulipukukansaa. Hiki ja alkoholi haisivat kaikkialla, meinasin oksentaa hajusta. Vain Suomessa voi joku tällainen konsepti menestyä.

      • Ihmettelevä täti-72

        Vai sellaista siellä nyt Miljoonarokin aikaan on(?) Entäpä muutoin (?) Mainoskuvissa ainakin näkyy tilava, valoisa ja siisti myymälä. En ole koskaan käynyt Tuurissa.


      • Ihmettelevä täti-72

        "Asiakaskunta oli pääasiassa kännistä tai ainakin edellisiltana rankasti juhlinutta keski-ikäistä tuulipukukansaa. Hiki ja alkoholi haisivat kaikkialla, meinasin oksentaa hajusta. Vain Suomessa voi joku tällainen konsepti menestyä."

        TUNNETKO ITSESI vähän liian hienoksi hieltä ja viinalta haisevan TUULIPUKUKANSAN sekaan? Tunnetko kenties itse olevasi vähän parempi kuin muut?

        Onneksi kyläkauppias Vesa Keskisellä tai Kyläkaupan henkilökunnalla ei ILMEISESTI ole tuollaista itesensä ylentävää, nirppanokkaista asennetta kaupanteossa. VPK:n lehtihaastatteluista ja Tuuri-ohjelman perusteella vaikuttaa todella siltä, että ko. liikkeessä PALVELLAAN yhtä lailla jokaista MAKSAVAA ASIAKASTA, olipa sitten kyseessä vanhalta viinalta tuoksahtava "rokkari" maalta tai "hieno" helsinkiläisneiti.

        Sellainen liike on äkkiä tiensä päässä, joka liikaa alkaa valikoida asiakkaitaan. Sen verran tajuaa jo maalaisjärjelläkin. Ja minusta sekin pitäisi tajuta IHAN MAALAISJÄRJELLÄ, että Miljoonarock-tapahtuman aikaan kaupassa voi olla myös hikisiä, viinalta haisevia ihmisiä. (Silloin ei ehkä ko. liikkeeseen kannata mennä, jos itselle tulee mainitsemasi "tuulipukukansan" keskellä paha mieli.)


    • 00000000---

      Jokainen ihminen näkee jo tv-sarjasta Tuuri, minkätyyppisiä ihmisiä noin pääasiassa käy siellä. Suurempia juntteja ei monia Suomestakaan löydy.

    • MIJOONA VAI

      PALJONKO MILJOONAROKISSA OLI YLEISÖÄ 2011, TIETÄÄKÖ KUKAAN??

    • (?)

      Enpä tiedä. Miljoonarockissa 2011 oli niin hyvät esiintyjät, että sinne olisi voinut ostaa liput ja mennä, ellei omainen olisi ollut siinä kunnossa, että tuskin jaksoi istua.

      Tässäkin on hyvä kappale, edustaa aivan eri tyylilajia kuin Scorpions tai Negative:

      http://www.youtube.com/watch?v=w5h2ItUH3TE

      Eivätköhän nuo Miljoonarockin 2011 kuulumiset selviä Tuurin Kyläkaupan sivuilta(?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe