Mistäs löytyisi perusteet, että mille korkeudelle ja kulmaan perämoottori tulee asentaa?
Perämoottorin asentaminen
Asentaja
62373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muistaakseni kavitaatiolevyn täytyy olla aika lailla veneen pohjan kanssa samalla korkeudella.
Muutama sentti nyt sinne tai tänne.
Sopiva kulma löytyy,kun kokeilet missä parhaiten menee.Keula ei saa kyntää eikä hakata tai olla kovin pystyssä.
Tässä yksi esimerkki: http://www.venekimppa.com/PAGES/EQUIPMENT/Yamaha150/kuvasivut/1.html
Mutta miten tuo pohjalinja määritellään?
Eikö se kavitaatiolevy pitäisi olla noin 0-2,5 cm alapuolella pohjan (ainakin yamahan ohjekirjassa niin kehoitetaan laittamaan).
Ostin pitkärikisen koneen lyhytrikiseen venhoon.Korotin hölmönä veneen perää vain 11cm.No,niin no."Kavitaatiolevy" ulottui sentin pohjalinjan alapuolelle ja vauhdissa se levy nostatti älyttömät vesisuihkut ilmaan,(elikkä jarrutti menoa.)Laitoin 1cm lisäkorotuspalan,ja se oli siinä.Elikkä "kavitaatiolevyn" alapinta ja veneen pohja samaan tasoon.Kulma löytyy vain kokeilemalla.
Miten moottorin kiinnitysaluetta korotetaan?
Itsellä on sama juttu, levy on reilusti pohjan alapuolella, jolloin moottorin molemmin puolin on komeat roiskeet. Vaan eipä tuolla taida 5-heppaisessa olla paljon merkitysta...
Riippuu veneestä, moottorista ja potkurista.
Yleensä normaaleissa veneissä suositellaan asentamaan moottorin kavitaatiolevy suunnilleen pohjan tasalle, tai hieman yläpuolelle.
Voit nostaa jopa niin, että potkurin ylin lapa on pohjan tasalla, mutta silloin vakiopotkuri sutii todella herkästi. teräspotkuri, missä on reilusti kuppia lavan takaosassa, auttaa saamaan pitoa.
Kilpaveneissä potkuriakseli asetetaan pohjan kanssa samalle tasolle, jolloin tarvitaan lisävedenotto ja Cleaveri tai Chopperi potkuriksi.
Mitä vähemmän moottoria on vedessä, niin sitä vähemmän on turhaa hidastavaa vastusta.
Ja kulma suoraan pohjan kanssa, siitä kokeilemalla suuntaan tai toiseen, kunnes vene kulkee nätissä asennossa, ei laukkaa, eikä puske.