onko kokemusta korkosalkuista ja likvidirahastoista?
korkosalkku
korkoja
2114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
iha syvältä täl hetkel muutama kk odottelee ja laittaa sitte määräaikaseen.
Määräaikaisessa on kaksi ongelmaa.
1. määräaikainen tosiaan sitoo rahat määräaikaiseen talletusaikaan, eli jos tulee äkkinäinen käteisentarve, niin säästöt on kiinni eikä niitä saa ulos ennen määräajan päättymistä.
2. Nyt uudet tarjoukset eivät ole niin antoisia kuin joskus vuosi sitten olleet. En ole kyllä katsonut.
3. kolmas ongelma on se, että määräaikaisessa on annettu usein minimitalletuksen määrä. Tämä kannattaa muistaa tuon ykköskohdan osana, että pieni, mutta itselle isohko säästö voi olla tosiiaan pitkään kiinni.
Totuus taitaa olla se, että nollakoron talletustili tavallisessa pankissa yhdistettynä omaan sitkeyteen on paras vaihtoehto säästää. 2010 vuonna n. 1000e toi reilun 2 e korkoa.
Eikä tavallisella tilillä ole nostoprovisiota niinkuin on rahatoilla.
Rahaston suositus on kuitenkin 24 kuukauden talletusaika, ja siinä voi jo saadakin nykytilanteen paremmaksi, ja ei se säästäminen koskaa ole huonoa. Ei siinä pienellä kuukausipanoksella monen kuukauden talletusta häviä ellei osuusarvo aivan älyttömästi notkahda.