niin laihoja? Luut näkyy ja vaatteet roikkuu?
Minusta semmonen pyöreä ja tuhti emäntä olisi parempi näky, kuin kolisevat sääret. Pitää muistaa syödä eikä nähdä nälkää.
Vaikka nykyaikana ei sitä rahaa ole perheillä koskaan, mutta kannattaa ostaa vaikka sianläskiä ja tehdä sianliha soossia, ja semmoista.
Laihat äidit on väsyneitä ja reppanoita.
Minusta semmonen pyöreä ja tuhti emäntä olisi parempi näky, kuin kolisevat sääret. Pitää muistaa syödä eikä nähdä nälkää.
Vaikka nykyaikana ei sitä rahaa ole perheillä koskaan, mutta kannattaa ostaa vaikka sianläskiä ja tehdä sianliha soossia, ja semmoista.
Laihat äidit on väsyneitä ja reppanoita.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vai että läskiä...no hyi olkoon
Sopivasti pyöreä eli muuten laiha mutta pepussa ja rinnoissa pitää sitä jotain olla ;) Ei luinen mieskään ole komea näky :D
Heh. Entäs sitten, kun mahaan tulee aina ensimmäisenä se pömppö outokumpu.. ei ne läskit vaan mene sinne minne haluais. Joten ei auta kun yrittää pysyä edes jollainlailla hoikahkona.
Kyllä se niin on, että suurin osa äideistä ei todellakaan ole laihoja. Normaaleja taii pyöreitä taitaapi suurin osa olla. Itse olin ennen lapsia laiha, mutta toista se on näin kahden lapsen jälkeen, vaikka edelleen urheilen ja syön terveellisesti.
Harvemmassa on ne laihat äidit, ja totta puhuen kuuluisin itsekin mieluummin heihin. Laihat äidit taitaa olla niitä nippanappa parikymppisiä...
Tuo on totta.. suurin osa varmaankin ns. normaalipainon sisällä. Ylilaihat ja lihavat ovat oma ryhmänsä.
olen välillä lukenut näitä keskusteluja, ja usein törmännyt aiheeseen "ensisynnyttäjä ei todellakaan osaa, alle 30vuotias ei jaksa/osaa/halua olla lapsen kanssa jne". Itse olen 21vuotias ensimmäisen lapsen äiti, pidän siitä, moni asia tullut luonnostaan, minulla ei ole hinkua laittaa lastani hoitoon joka päivä, itseasiassa ei ole ollu tuntia kauempaa missään. Mielestäni olen hyvä äiti, harmittaa lukea kuinka meitä nuoria äitejä sorsitaan. Ei kuulu keskustelun asiaan, mutta pisti taas silmään tuo "nippanappa parikymppisiä" koska sekin kuullosti taas siltä mollaamiselta. Toiv. olin väärässä.
No ei kyllä ollut mollaamista tuo. Tuossahan totesin, että ne hoikat äidit on yleensä niitä nippanappa parikymppisiä. Mitä mollausta se oli? Kohteliaisuushan tuo oli.
Hoikka parikymppinen minäkin olin, kunnes kolmikymppisenä sain toisen lapseni.
Totuushan se on, että nuorena kroppa palautuu paremmin ja kestää enemmmän. Siksi suurin osa nuoremmista äideistä onnistuu pysymään hoikkina,eikä mahanahka heti roiku ryppyisenä.
olen hoikka/laiha. Ei auta vaikka syön mitä herkkuja ja roskaruokaa, kilot ei yksinkertaisesti kerry. Toivotaan, että toisen lapsen odotuksesta jäisi pari "ylimääräistä" kiloa ilokseni.