Kataisen valeet

Kefiiri

Mitäs ne Vanhanen, Katainen, Stub valehtelikaan Kreikasta varmana lainan takaisinmaksajana ?

Kreikan uuden lainapaketin neuvotteluista tihkuu uutta tietoa. Euroopan johtajat ovat nyt Financial Timesin mukaan ensikertaa valmiita hyväksymään, että Kreikka laiminlyö osan nykyisistä lainoistaan.

Tämä velkojen laiminlyönti olisi mahdollisesti osa uutta lainapakettia. Tähän saakka Euroopan johtajat ovat olleet sitä mieltä, että lainojen laiminlyönti voi hermostuttaa sijoittajat ja vaikeuttaa Italian ja Espanjan tilannetta korkojen nousulla.

Neuvotteluissa Ranskan ajama ehdotus pankkien osallistumisesta uuteen pakettiin nykyisten laina-aikojen pidentämisen kautta on vastatuulessa ja se voidaan mahdollisesti jopa hylätä.

– Perustavoite on vähentää Kreikan lainataakkaa yksityisen ja julkisen sektorin toimien kautta, eräs viranomainen sanoo lehdelle.

5

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo haisee

      Ja salasivat, että Italiakin jo kärkkyy suomalaisten veronmaksajien varoja. Taisi Soini olla ainoa, joka ymmärsi talousasioiden päälle ja osasi tehdä oikeita johtopäätöksiä siellä Eu:ssa. Saa suomalainen kirvesmies ja metsuri raataa hiki hatussa, että italiaanot ja muut Välimeren asdukit saavat rannoilla aurinkoa paistatella kuin myäös suuret osakkeiden omistajat. He kuitenkin meren takana.

    • out eu

      Piensijoittajakaan ei saa mitään armoa. Velkasaneeraus valtiolle niin kuin pienelle yrittäjällekin. Jos jokainen velkoja antaa puolet anteeksi ja maksuaikaa lopuille, niin näkee, mihin Kreikka, Portugali ja Italia itse pystyvät hallintonsa ja taloutensa kuntoonpanossa. Tämä episodi osoittaa sen, miten tärkeää on ajatella eikä uskoa kaikkea, mikä totena puhutaan. Aikamoistaa vääryyttä meinattiin olla tekemässä eu-maiden veronmaksajien rahoilla. Nyt luulisi jo silmien avautuvan muissakin puolueissa kuin perussuomalaisilla. Hyvä kansa !
      Ainakin työväen puolueilta odotetaan nyt selkärankaa.

    • tumppi 5

      Suomen porvarit ylimielisiä narsisteja, tyhmiä perseennuolijoita.

    • punainen neilikka

      Siltä tämä näyttää. Järki kunniaan ja narsissit pellolle.

      • leidihamina

        kyllä jutta on nyt hoitamassa suomen asioita, vakuttaa jämäkältä naiselta, soinnin porukka osaa kyllä räkyttää ei vaan taida uskallusta riittää lähteä hoitamaan suomen kansan asioita, joten persut voi jäkättää mitä haluavat ei niitä kukaan todesta ota


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe