Ei ole mitään kokemusta ajovalojen polttimoiden vaihdosta.
Missä kannattasi käydä kyselemässä apua (aikataulu tiukka)? Huoltoasemalta,merkkiliikkeessä vai jossakin autokorjaamolla?
Paljonko yleensä velottavat: polttimot työ?
Ajovalon vaihto 850:seen?
3
2692
Vastaukset
- hieno hipiä?
Pyydä vaikka naapurin alaikäistä poikaa tai mopotyttöä vaihtajaksi, jos itsellä on rakennekynnet lakattuna ja liian pitkät.
- volvo_puranen
Katso se omistajankäsikirja siinä on selvitetty vaihtotyö ja se H1 lamppu makssa 2 kappalettaa sen muistaakseni 4€ yhteensä se vaihtotyö kestää molempiin lampuihin sen 10 minuuttia että kyllä kannataa itse vaihtaa jos kyky ja taito sen sallii .Samalla olet vaihtanut polttimot jos lähet autoa viemään korjaamolle.
- volvo_puranen
Vaihto-ohjee tuolta kotisivulta.
Miksi tälläinen aihe siksi kun vastaani tulee yksisilmäisiä auto ,mitä sitten kun se viimenen tuikku sammuu??.
Tarvitaan H 1 ajovalopoltimia 2kpl jos lähivalo niin vaihdetaan samalla kertaa kun tahtoo olla sama paloaika niin vaihtamaton jossain vaiheessa palaa myös
Avaa se uloimmaisen avovalon tausta sellainen pyöreä muoviosa vastapäivään kiertää niin aukeaa.
Edessä juosilukite kokeile kädellä missä on pyöreäpää (vasemalla puolella kello 9)niin sitä paina ja vedä alaspäin lukitus aukesi ,ja vedä jousta tuulilasia kohti.
Samalla otat polttimon kannasta ja vedä pois paikoltaa voi kannittaa se jousilukituksen pikku käpälä mutta kunnolla aukaisee sitä jousta tai laittaa jonkun ruuvarin sen käpälän eteen ettei hannaa pois ottoa.
Kannataa hommata kunnon työvalo, joskus olen käyttänyt peliä kun pitää katsoa sinne sivuttain.
Irrota se liitin polttimon kannasta.
Uusi poltin paikoilleen elä koske lasiin vaan siitä kannasta paikoilleen katso ennen asenusta missä asennossa poltin menee sinne umpioon.Paikoillaan niin juosikiinnitys paikoileen paina ja nosta niin se lukittuu.Liitin paikoileen ja tarkista palaako poltin.Takakansi paikoilleen ja hoplaa se on vaihdettu.Kello näytti 5 minuuttia ajaksi, aika hyvä.Vaihdetaan toinen kanssa.
Nämä hommat kannataa tehdä lämpöisen kelin aikaan ja valoa tarvitaan sekä muutenkin hermot kunnossa.Itse käytän Osramin lamppuja kyllä näkee ei ole sumuvaloja viellä tarvinnut.
Antoisia asennushetkiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573262
- 633077
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa512909SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632201
- 562081
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit117998Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.125969Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38944