Perussuomalaisten poliisikansanedustajille valtakirja

Asko Kervinen

--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: Perussuomalaisille poliisikansanedustajille avoin asianajovaltakirja
Lähetetty: 11.7.2011 11:59
Lähettäjä: asko.kervinen@saunalahti.fi

Perussuomalaisille poliisikansanedustajille avoin asianajovaltakirja

Arvoisat perussuomalaiset poliisikansanedustajat Ismo Soukola, Reijo Hongisto ja Tom Packalen, löytyisikö Teiltä poliisitaustan tuomaa rikostorjunta-aktiivisuutta taikka tarvittavaa oikeudenmukaista rohkeutta valvoa jäljempänä olevan Kotkan kaupunginvaltuutettu Arto Hirvosen oikeusministerille 22.6.2011 osoittamassa kirjeessä mainitun toimenpidepyynnön toteutumista, jotta voisin jatkaa elämääni ilman laittomia mustia listoja ja vääriä ja luvattomia asiakirjoja, joita Kotkan kaupunki hallinnoi ja on lähettänyt useille tahoille allekirjoittaneen vahingoksi.

Eturivin oikeusvaltiossa ei pitäisi sallia kenestäkään kansalaisesta ylläpidettävän minkäänlaisia laittomia listoja eikä vääriä ja luvattomia asiakirjatietoja. On itsestään selvää, että ilman lainvoimaista oikeuden päätöstäkin Kotkan kaupungin on oikaistava väärät ja luvattomat asiakirjatiedot, joita on käytetty oikeudessa sekä lukuisissa eri toimielimien päätöksissä ja viranomaisessa allekirjoittaneen vahingoksi.

Kun totuus on nyt tiedossa, että allekirjoittanut on vuonna 2008 rikoksesta syyttömänä tuomittu Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkisen pitkäaikaisen valheellisuuden vuoksi ja kun vuonna 2009 Kotkan kaupunginjohtaja Henry Lindelöf ja Kymen Sanomien toimittaja Eija Anttila valheellisilla toimilla lavastivat syyttömän Asko Kervisen Kotkan kaupungintalon tappouhkauksen tekijäksi, niin olisi oikeus ja kohtuus, että Kotkan kaupunki velvoitetaan vihdoinkin hävittämään laittomat listat ja oikaisemaan väärät ja luvattomat asiakirjatiedot, joita on vuosia käytetty vahingokseni ja edelleenkin vahingontekoa jatketaan.

Mutta kun laki ja oikeus ei täällä Kymenlaaksossa toteudu, niin pyydän perussuomalaisilta poliisikansanedustajilta apua. Ohessa jäljempänä Teille avoin asianajovaltakirja ja kaupunginvaltuutettu Hirvosen kirje, jossa on oleelliset tiedot asian lainmukaisesti kuntoon saattamiseksi.

Selvyydeksi vielä muistutan, että Kotkan kaupungin laittomasti ylläpitämä musta lista on monisivuinen asiakirjanippu ja siihen on 26.8.1993 lähtien kerätty allekirjoittaneesta paljon vääriä ja halventavia tietoja muiden muassa yli 70 töiden laiminlyöntihuomautusta ja luvattomia terveydentilaani koskevia tietoja ja arvioita, sekä muita asiattomia ja perättömiä yksityistietoja.

Tosiasiassa nimikirjaotteeni on puhdas ja Kotkan kaupungilta olen saanut erillisen todisteen, jossa todetaan, ettei mitään töiden laiminlyöntejä ole. Näin ollen Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkisen todistajana käräjäoikeudessa 21.4.2006 kertomat töiden laiminlyöntiväitteet ovat perättömiä, kuten monet muutkin Pulkkisen todistajana kertomat asiat, joita laittomaan listaan on kirjattu.

Sijoittumiseni kuntien ja valtion toimialoille sekä elinkeinon harjoittamismahdollisuuteni on laittomien ja väärien asiakirjatietojen levittelyn ja käyttämisen takia pitkälti tuhottu ja maineeni mustattu, mutta sekään ei ole Kotkan kaupungin virkamiehille riittänyt, kun laittomia asiakirjatietoja ei edelleenkään suostuta oikaisemaan, vaikka laki velvoittaa.

Lopuksi kerron vielä kuinka syvällä tämä ns. Kervisasia sukeltaa, kun Kymenlaakson poliisipäällikkö Ossi Lähdesmäki on puolueellisen ja epäobjektiivisen menettelyn vuoksi valtakunnansyyttäjän johtamassa asiassa rikoksesta epäiltynä ja minä joudun nimeämään rikoskomisarioita ja kihlakunnansyyttäjän hovioikeuteen todistamaan syyttömyyttäni tappouhkauksesta, jota en ole tehnyt.

AVOIN ASIANAJOVALTAKIRJA

Haminassa 11. heinäkuuta 2011
Asko Kervinen

1

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatko-osa

      Välitetty viesti
      Aihe: Oikeusministerille ja Kotkan kaupunginhallitukselle sekä oikeuskanslerille
      Lähetetty: 22.6.2011 10:45
      Lähettäjä: hirvonen.arto@saunalahti.fi

      Oikeusministerille ja Kotkan kaupunginhallitukselle sekä oikeuskanslerille

      Pitkäaikainen laittomuus on korjattava

      Apulaisoikeuskansleri on 8.6.2011 antamassa päätöksessä (dnro OKV/758/1/2009) todennut Kotkan kansliapäällikkö Jarmo Koiviston menetelleen perustuslain 21 §:n 1 momentin ja julkisuuslain 14 §:n vastaisesti, kun hän ei ole tehnyt Asko Kervisen pyytämästä asiakirjapyynnöstä julkisuuslain mukaista päätöstä.

      Perussuomalaisten 26.1.2009 jättämässä valtuustoaloitteessa mainitaan samoista asioista kuin apulaisoikeuskanslerin ratkaisussa, jotta Kerviselle olisi tuolloin luovutettu hänelle kuuluvat asiakirjat, mutta me perussuomalaiset jäimme aina vähemmistöön niin valtuustossa kuin kaupunginhallituksessakin. Lain rikkomista ei tuolloin kukaan halunnut tunnustaa.

      Mutta nyt on asioiden laittomuus korkealta taholta todennettu, eikä kaupungin asioista päättäville jää valitusmahdollisuutta. Täten on korkea aika hävittää Kervisestä laadittu laiton musta lista ja muut ylläpidettävät väärät ja luvattomat asiakirjatiedot, joista Kervinen on 5.5.2010 lainvoimaisella 10/1046 päätöksellä sopinut kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkisen kanssa, mutta Pulkkinen vesitti sopimuksen, vaikka löi käräjäsalissa kättä päälle Kervisen kanssa.

      Käräjäoikeudessa kuultiin 5.5.2010 myös Kotkan kaupunginlakimies Marianna Ruonalaa. Näin ollen myös Kouvolan hallinto oikeudessa käytetty kaupunginlakimies Ruonalan 29.7.2004 laatiman valheellisen asiakirjan väärät tiedot on oikaistava ja kaikki väärien asiakirjatietojen perusteella tehdyt päätökset on kumottava.

      Tämä nk. Kervisasia on kestänyt aivan liian kauan selvittämättömänä asiana ja täten aiheuttanut suurta vahinkoa ja kärsimystä Kerviselle. Olisikin oikeus ja kohtuus, että Kotkan kaupunki ottaisi lusikan käteen ja hoitaisi kokonaisvaltaisesti tämän hankalan asian kunnialliseen lopputulokseen, jotta vältyttäisiin enemmiltä laillisuusvalvontatoimenpiteiltä.

      Pyydän oikeusministeriä ryhtymään asiassa tarvittaviin toimenpiteisiin.

      Arto Hirvonen
      Kotkan kaupunginvaltuutettu
      Kotkan kaupunginhallituksen varajäsen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe