Meinasin teilata tänään pyöräilijän. Tulin kolmion takaa, tsekkasin pyörätien josta ei tulijoita ollut. Eipä näkynyt autojakaan tiellä jonne olin kääntymässä. Lähdin liikkeelle ja saman tien suhahti puskien takaa kilpapyörällä joku mies helkkarin lujaa. No onneksi ei osunut sillä sitä siinä olisi sattunut.
Näin jälkeenpäin jäin miettimään, että tulin kyllä kolmiontakaa ja olin väistämisvelvollinen ko. tielle. Kuitenkaan pyöräilijä ei ajanut pyörätietä joka on liikennemerkein osoitettu. Onko pyöräilijällä velvollisuus käyttää pyörätietä jos sellainen on liikennemerkein osoitettu?
Näin jälkeenpäin jäin miettimään, että tulin kyllä kolmiontakaa ja olin väistämisvelvollinen ko. tielle. Kuitenkaan pyöräilijä ei ajanut pyörätietä joka on liikennemerkein osoitettu. Onko pyöräilijällä velvollisuus käyttää pyörätietä jos sellainen on liikennemerkein osoitettu?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yritätkö hakea oikeutta ajaa pyöräilijän eteen vaikka hän ei noudattaisikaan sitä sääntöä, että pitää ajaa pyörätietä. On vaan katsottava vielä kerran vasempaan, ennen kuin tulee kolmion takaa. Kyllä ne joskus autot sieltä puskien takaa tulevat vielä kovempaa kuin pyöräilijät.
Pyörätielläkään ei ole rajoitusta miten kovaa siellä ajetaan, ja hiljennetäänköön kolmiontakaa tulevien tähden. Mielestäni ne ajorajalla ajavat pyöräilijät on helpompi huomata, kuin sieltä puskien takaa tulevat pyörätietä pitkin ajavat. Puskat ovat yleensä juuri siinä pyörätien laidassa.
En todellakaan mitään oikeuksiani siinä hakenut. Minä tulin kolmion takaa enkä kertakaikkiaan nähnyt pyöräilijää, joka tuli tosi lujaa alamäkeä varsin peittävän pusikon takaa ihan tien reunassa jolloin näkemäeste vielä korostui. Jos olisin pyöräilijän nähnyt niin likitilannetta ei olisi päässyt syntymään. Tieosuudella on 40 rajoitus ja fillari tuli kyllä varmaan kuuttakymppiä. Auton, ja muut moottoriajoneuvot olisin havainnut helpommin ajovaloista. Nyt oli hämärää kun oli kohtalainen sadekuuro juuri päällä. Jos tilanne oisi johtanut osumaan niin olisin kyllä siinä paikalla syyt niskoilleni ottanut.
Mietin vaan jälkikäteen, että olisiko lain puitteissa pyöräilijän pitänyt ajaa pyörätietä kun sellainen siihen ajotien viereen on tehty ja kyltein osoitettu pyöräilijöiden paikaksi? Kysyn tätä pelkästään siksi kun en oikein tiedä kuinka asia on. Mahtaako tietää moni muukaan.
Kunnon gurupyöräilijät eivät käytä pyöräteitä (vaikka laki sanoo niin), ne niin nopeita. Mutta autolle ei kuitenkaan pärjää. Yksikin hero poikkoili vähintäin metrin sivusuunnassa ajotiellä, kun me autoilijat yritettiin päästä ohi. Reilu meininki.
Taidatpa olla juuri niitä pyöräilijöita, joiden mielestä lait eivät heitä koske. Jos laki sanoo, että, pyörätietä on ajettava kun sellainen on, niin mitä varten väität vastaan? Haluat häiriköidä, luulet olevasi muita parempi, tai olet vain häikäilemätön egoisti. Ihan sama, tyhmä olet, Poliisin pitäisi sakoittaa näitä pyöräsankareita vähintään ylinopeusakkoasteikon mukaan.
Ne on niitä prodekulkueiden poikia kun yrittävät hakea huomiota keinolla millä tahansa
siis pridekulkueiden
Tässä lienee vastaus. Kopsasin jostain pyöröilyseuran sivulta.
PYÖRÄILIJÄN LIIKENNESÄÄNNÖT
Alla on esitelty pyöräilyä koskevia perusliikennesääntöjä.
Perussäännöstö
1. Pyöräilijän on ajettava pyörätiellä silloin, kun sellainen on.
2. Muulloin on ajettava pientareella. Jos piennarta ei ole, on ajettava ajoradalla.
3. Vain alle 12-vuotias saa ajaa jalkakäytävällä, mutta siitä ei saa aiheutua häiriöitä jalankulkijoille.
4. Tiellä ajetaan sen oikeaa reunaa.
5. Tasa-arvoisten ajoratojen tai pyöräteiden risteyksessä väistetään samanaikaisesti oikealta tulevaa.
6. Kärkikolmion takaa tuleva väistää risteävältä tieltä tai etuajo-oikeutetulta suunnalta tulevia.
7. STOP-merkin takaa tuleva väistää kuten kärkikolmion takaa tuleva ja lisäksi pysähtyy.
8. Vasemmalle kääntyvä väistää vastaantulevia.
9. Pihakadulta, pihasta, pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta alueelta tai vähäiseltä tieltä tuleva väistää muuta liikennettä.
10. Risteyksessä kääntyvä väistää risteävää tietä ylittävää pyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa.
11. Liikenneympyrästä poistuva on risteyksessä oikealle kääntyvä ja siksi väistää ympyrän vieressä olevalla pyörätiellä ajavia pyöräilijöitä.
12. Pyörätieltä ajoradalle tuleva pyöräilijä väistää muuta liikennettä silloin, kun ajojärjestys ei määräydy edellä mainituilla tavoilla.
Lähde: Liikenneturva / Helsingin Sanomat 3.4.2004.
Väistäminen
Pyöräilijän on oltava risteyksessä aina tarkkana. Vaikka auto rikkoisi liikennesääntöjä, kannattaa pyöräilijän siitä huolimatta väistää – auto painaa reilusti yli 1000 kg ja pyöräilijä pyörineen korkeintaan 100 kg.
Balettitanssijan asuihin sonnustautuneet pyöräilijöiden irvikuvat aivan tahallaan rikkovat jokaista noista säännöistä.
Kilpapyöräilijöiden piukkoja peppuja on ihana imeä!!!!
Pyöräilijä on ainoa liikenteessä liikkuva, joka voi omasta mielestään vaihtaa roolia halutessaan. Suojatiellää leikkii jalankulkijaa, kadulla vaatii tietä, ja liikennevalot auttaa rooln vaihtamisessa. Nämä idiootit ovat myös sitä mieltä, että jalkakäytävä on heitä varten. Tappajia kaikki.