Mietittyäni pitkään kuka olisi sopivin Suomen seuraavaksi presidentiksi olen päätynyt siihen tulokseen, että kaikkein sopivin, pätevin ja presidentillisin olisi Seppo Kääriäinen.
En kirjoita käsitystäni puoluesyistä. En kuulu Keskustaan enkä tällä hetkellä mihinkään muuhunkaan puolueeseen.
Seppo Kääriäisen poliittinen ura on varsin mittava ja monipuolinen. Kääriäinen on toiminut kansanedustajana, ministerinä, eduskunnan varapuhemiehenä, Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajana, Keskustan puoluesihteerinä ja Keskustan varapuheenjohtajana.
Seppo Kääriäinen on lupsakka savolainen, josta muutkin suomalaiset voivat pitää. Kääriäinen ei ole pyrkyri, vaan palvelija, joka haluaa toimia vastuullisissakin tehtävissä, jos kutsu käy.
Seppo Kääriäisestä välittyy tavallisen kansanmiehen välittömyys, mutta myös vilpitön rehellisyys ja halu toimia isänmaan parhaaksi. Tähän päämäärään on siivittämässä myös perusluterilainen usko Kaikkivaltiaaseen.
Seppo Kääriäinen on pienviljelijän ja varastomiehen poika. Lapsuusaika oli niukkaa mutta turvallista. Isä halusi pojan lähtevän opintielle, jotta elämä voisi sitä kautta parantua. Näin kävikin. Suuriin ikäluokkiin kuuluva Seppo Kääriäinen lähti opintielle päätyen lopulta valtiotieteiden tohtoriksi.
Koska presidentti on myös maansa edustaja, on presidenttiehdokkaan ulkoisella olemuksellakin merkitystä. Seppo Kääriäinen on pitkä ja komea mies, joka 62-vuotiaana on edelleen hyvässä kunnossa. Seppo Kääriäinen on myös vaikuttava puhuja, jonka sanomaa kuunnellaan.
Kun Suomessa on presidentin valtaoikeuksia vähennetty, niin samalla on korostunut presidentin arvojohtajuuden merkitys. Uskon, että Suomi saisi Seppo Kääriäisestä hyvän, viisaan harkitsevan, mutta myös rohkean arvojohtajan. Minuun ainakin teki suuren vaikutuksen oheinen katkelma Seppo Kääriäisen ajatuksista. Lainaan sitä hänen kotisivuiltaan.
Ihmisyyden tienviitat nousevat seuraavasta Santeri Alkion kirjoituksesta: "Risti, jota ihmiskunta nyt kantaa, on raskas. Sen raskauden syy on siinä, että se on väärän epäjumaluuden risti. Ainoa, joka sen kantamisesta voi meidät vapauttaa, on uusi suhde luontoon, uusi suhde maahan, irtautuminen keinottelu- ja kilpailupakosta, keinotekoisesta huvista ja ylellisyyden ihannoinnista."
Minä uskon, että Santeri Alkion ihanteita seuraava Seppo Kääriäinen olisi paras valinta Suomen seuraavaksi presidentiksi.
Seppo Kääriäinen, joka on ollut aina yhteistyökykyinen olematta toisten kynnysmatto, olisi voimakastahtoisena, mutta toisia kuuntelevana aatteen miehenä loistava valinta Suomen seuraavaksi presidentiksi. Seppo Kääriäinen ei ole kuka tahansa poliitikko. Kääriäinen on kuulunut jo pitkään valtiomiesluokkaan.
Jouko Piho
Seppo Kääriäinen presidentiksi
0
53
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.373866- 101850
- 78652
- 50635
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei156616- 65615
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 30576
- 59576
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48557