Seppo Kääriäinen presidentiksi

Mietittyäni pitkään kuka olisi sopivin Suomen seuraavaksi presidentiksi olen päätynyt siihen tulokseen, että kaikkein sopivin, pätevin ja presidentillisin olisi Seppo Kääriäinen.

En kirjoita käsitystäni puoluesyistä. En kuulu Keskustaan enkä tällä hetkellä mihinkään muuhunkaan puolueeseen.

Seppo Kääriäisen poliittinen ura on varsin mittava ja monipuolinen. Kääriäinen on toiminut kansanedustajana, ministerinä, eduskunnan varapuhemiehenä, Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajana, Keskustan puoluesihteerinä ja Keskustan varapuheenjohtajana.

Seppo Kääriäinen on lupsakka savolainen, josta muutkin suomalaiset voivat pitää. Kääriäinen ei ole pyrkyri, vaan palvelija, joka haluaa toimia vastuullisissakin tehtävissä, jos kutsu käy.
Seppo Kääriäisestä välittyy tavallisen kansanmiehen välittömyys, mutta myös vilpitön rehellisyys ja halu toimia isänmaan parhaaksi. Tähän päämäärään on siivittämässä myös perusluterilainen usko Kaikkivaltiaaseen.

Seppo Kääriäinen on pienviljelijän ja varastomiehen poika. Lapsuusaika oli niukkaa mutta turvallista. Isä halusi pojan lähtevän opintielle, jotta elämä voisi sitä kautta parantua. Näin kävikin. Suuriin ikäluokkiin kuuluva Seppo Kääriäinen lähti opintielle päätyen lopulta valtiotieteiden tohtoriksi.

Koska presidentti on myös maansa edustaja, on presidenttiehdokkaan ulkoisella olemuksellakin merkitystä. Seppo Kääriäinen on pitkä ja komea mies, joka 62-vuotiaana on edelleen hyvässä kunnossa. Seppo Kääriäinen on myös vaikuttava puhuja, jonka sanomaa kuunnellaan.

Kun Suomessa on presidentin valtaoikeuksia vähennetty, niin samalla on korostunut presidentin arvojohtajuuden merkitys. Uskon, että Suomi saisi Seppo Kääriäisestä hyvän, viisaan harkitsevan, mutta myös rohkean arvojohtajan. Minuun ainakin teki suuren vaikutuksen oheinen katkelma Seppo Kääriäisen ajatuksista. Lainaan sitä hänen kotisivuiltaan.

Ihmisyyden tienviitat nousevat seuraavasta Santeri Alkion kirjoituksesta: "Risti, jota ihmiskunta nyt kantaa, on raskas. Sen raskauden syy on siinä, että se on väärän epäjumaluuden risti. Ainoa, joka sen kantamisesta voi meidät vapauttaa, on uusi suhde luontoon, uusi suhde maahan, irtautuminen keinottelu- ja kilpailupakosta, keinotekoisesta huvista ja ylellisyyden ihannoinnista."

Minä uskon, että Santeri Alkion ihanteita seuraava Seppo Kääriäinen olisi paras valinta Suomen seuraavaksi presidentiksi.

Seppo Kääriäinen, joka on ollut aina yhteistyökykyinen olematta toisten kynnysmatto, olisi voimakastahtoisena, mutta toisia kuuntelevana aatteen miehenä loistava valinta Suomen seuraavaksi presidentiksi. Seppo Kääriäinen ei ole kuka tahansa poliitikko. Kääriäinen on kuulunut jo pitkään valtiomiesluokkaan.

Jouko Piho

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. KP-Sesongilla ongelmia?

        Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
        Ylöjärvi
        24
        1546
      2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

        Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
        Ikävä
        68
        1367
      3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        96
        1161
      4. Jämsän Paras Ravintola

        Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
        Jämsä
        73
        1092
      5. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        84
        779
      6. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        29
        738
      7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

        No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
        Ikävä
        48
        727
      8. Kiellettyjä ajatuksia

        Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
        Ikävä
        43
        646
      9. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        63
        646
      10. Onko ihan pakko

        olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
        Ikävä
        38
        629
      Aihe