telefinland liikkuvalaajakaista + läppäri

turhautunut jo nyt

Tilasin tammikuussa telefinlandilta kytkyllä fujitsun läppärin ja sisäänrakennetun laajakaistan. Koneessa oli valmiina OneClick Internet -ohjelma minkä avulla yhdistän koneen nettiin.

Viimeiset 2 kuukautta ohjelma sulkenyt itsensä viestillä 'OneClick Internet lakkasi toimimasta'. Pääsen nettiin silloin tällöin koska ilman ohjelmaa en keksi miten saan itseni nettiin. Aina kun pääsen koitan selvittää onko ohjelmassa jotain lataamattomia päivityksiä yms. mutta ei. Asiaan en löydä ratkaisua. Mm seuraavat on jo epätoivoisesti kokeiltu useampaankin kertaan:
- ohjelman asetusten säätöä (ei onnistu, sillä ohjelma sulkee itsensä automaattisesti heti avaamisen jälkeen)
- päivitysten lataamista (kuten edellä mainittu)
- sekä koneen että ohjelman uudelleen käynnistämistä
- toisen ohjelman etsimistä (en ymmärrä näiden asioiden päälle mitään, enkä sen takia mitään löydäkään)

Soitin asiakaspalveluun eikä kukaan sano juuta eikä jaata. Yksi tyttö siellä kertoi että ohjelma kannattaisi asentaa uudelleen mutta en saanut vastausta mistä koko ohjelman edes löydän että voisin sen ladata ja asentaa.

Menee hermo kun ei nettiin pääse silloin kun tarvitsee. Olin 2 päivää ilman puhelinta koska en saanut puhelimen käyttöjärjestelmää asennettua ilman nettiä.

Osaako kukaan neuvoa miten tehdä?

1

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama ongelma

      minullakin sama ongelma fujitsun läppärillä, mutta onneksi minulla on tuo wlanikin, mutta 3G verkon saat toimimaan ilman sitä oneclickinternet ohjelmaakin, jos sinulla on windows 7 niin tuolla alapalkissa on se yhteydet kuvake (siis se missä on ne 5 palkkia pienimmästä isompaan ja siinä näkyy yhteyden laatu) menet sinne ja minulla ainakin lukee siellä "SONERA" painat siitä kerran ja siihen alapuolelle ilmestyy painike "yhdistä" ja sitten painat siitä, sitten pitäisi tulla pin-koodin kysely, laitat sen koodin ja odottelet vähän aikaa ja voilá minulla ainakin toimii näin :) toivottavasti ymmärsit jotain tästä ja onnea yritykseen saada netti toimimaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe